|
|
|
|
A bosznia-hercegovinai katolikusok a kiengesztelődés motorjai
|
Brüsszelben tett látogatást Vinko Puljic szarajevói érsek, hogy a boszniai keresztények számának aggasztó csökkenésére hívja fel a figyelmet. A horvát egyházi méltóság a mai napon találkozott Surján Lászlóval, az Európai Parlament egyházakkal és nyugat-balkáni országokkal való kapcsolattartásért felelős alelnökével - közölte portálunkkal az Európai Néppárt magyar képviselőcsoportjának sajtóirodája, szerdán. |
Tájékoztatásuk szerint a találkozó során a szarajevói érsek kifejezte mélységes aggodalmát a boszniai horvátok számának csökkenése miatt. A balkáni háborúk előtt több mint 810 ezer katolikus élt Bosznia-Hercegovinában, mely szám az elmúlt húsz év alatt a felére csökkent. A boszniai horvátok tömegesen hagyják el szülőföldjüket, hiszen nem tudják jogaikat érvényesíteni. "Olyan államra van szükség, ahol mindenkinek egyforma joga van az emberi jogok és a vallási jogok tekintetében is" - mutatott rá Vinko Puljic.
"A Daytoni Egyezmény ugyan megszüntette a háborút az országban, de társadalmi békét nem hozott. Ideiglenes megoldás volt, de a probléma valójában megmaradt" - mondta el Surján László kereszténydemokrata EP-alelnök. A kialakult helyzet igen nehéz, hisz az Európai Unió a helyiektől várja a megoldást, ők pedig az EU-tól. "Bosznia-Hercegovina politikusai a helyzet rendezését nem tudták elérni, mondhatni elbuktak a vizsgán. Jól látható ugyanakkor, hogy Boszniában a horvát egyház az együttműködés és kiengesztelődés motorja, hisz számos kitűnő, nemzeti hovatartozástól független kezdeményezésük van" - emelte ki a néppárti politikus.
"Jó keresztényként soha nem veszíthetjük el a hitünket, mi pedig igenis hiszünk a megmaradásban" - mondta Puljic érsek. A megmaradást szolgálja többek között, hogy a boszniai katolikus egyház számos ifjúsági programot szervez a fiataloknak. A megbékélést segíti elő az is, hogy az általuk működtetett egyházi iskolákba a katolikus horvát fiatalok mellett bosnyákok is járnak. 2004-ben létrehozták a II. János Pál Ifjúsági Központot Szarajevóban, amely képzésein eddig több mint ötezer fiatal vett részt.
Ez az intézmény a Bosznia-Hercegovinában élő fiatalokkal foglalkozik, függetlenül azok nemzeti és vallási hovatartozására, szociális környezetére. Mivel az általuk felkarolt réteg egy kis jó szándékkal érti és beszéli egymás nyelvét, így közös képzéseket és sporteseményeket szerveznek számukra. Részt vehetnek nemzetközi csereprogramokban, valamint koncertekkel és táncos összejövetelekkel próbálják elérni, hogy ez a fiatal generáció már barátként tekintsen a másik nemzetbeli kortársára. "A népek közötti előítéletek csak akkor tűnnek el, ha megismerjük egymást, hisz csak így tudunk békében együtt élni" - hívta fel a figyelmet az érsek.
(fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|