ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A visegrádi országok és Szlovénia komoly erőt képviselnek

Folyamatosan egyeztetve pozíciójukat a visegrádi országok és Szlovénia komoly erőt képviselnek - mondta telefonon az MTI-nek Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára, összegezve a visegrádi országok és Szlovénia európai integrációért és kohéziós politikáért felelős minisztereinek informális lengyelországi találkozóját.
Létrehozva: 2012. október 12., 16:20
nyomtat küld

Az október 11-én és 12-én Katowicében tartott kibővített visegrádi találkozó résztvevői közös nyilatkozatot fogadtak el az Európai Unió (EU) kohéziós politikájának jövőjéről szóló jogszabálycsomagról.
   
Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia egy olyan megállapodást kíván kidolgozni, amelyben a nemzeti és a regionális érdekek is érvényesülnek. Az államtitkár szerint mindezt csak folyamatosan egyeztetve tudják elérni. Bizonyítékként rámutatott, hogy a rendeletcsomag "azon részei, amelyekről már sikerült megállapodni, már tükrözik is a visegrádi országok együttműködését".
   
Győri Enikő szerint a pénteki nyilatkozat fő üzenete: a V4-ek és Szlovénia "partnerek (...) abban, hogy nagyon hatékonyan, és az EU 2020-ig meghatározott célkitűzései mentén" költsék el a forrásokat. Mindenhol a válságkezelésre kell koncentrálni, a növekedést és a munkahelyteremtést kell előmozdítani.
 
A kohéziós források összegének csökkentéséről folytatott uniós vitával kapcsolatban az államtitkár leszögezte: a visegrádi országok és Szlovénia nem akarják, hogy "a mostanában divatos +jobb forráselköltés+, kevesebb forráselköltést jelentsen".
   
Ugyanakkor az öt ország fontosnak tartja, hogy "a tagállamoknak mind a tervezésben, mind a végrehajtásban legyen szabad kezük", hiszen mindenki saját speciális szükségleteit ismeri a legjobban. Ezzel kapcsolatban a nyilatkozat kitér a központi régiók kérdésére is, amelyek különleges jellegük miatt speciális szabályozásokat igényelnek.
   
Győri Enikő kiemelte, hogy az egyebek között a kohéziós politika szempontjából nagyon fontos társfinanszírozási rátáról, azaz a projekteknek az EU által fedezett részéről is szó esett. Jelenleg a pályázó országok csak a költségek 15 százalékát fedezik, és a kibővített V4-es találkozó résztvevői szerint a gazdasági válság idején nem tudnak nagyobb terhet vállalni, míg az EU-ban van egy erős tendencia az uniós társfinanszírozási ráta csökkentésére.
   
Az egy éve nyilvánosságra hozott rendelettervezet meghatározza, hogy az EU a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló költségvetéséből a kohéziós politikára fordítható pénzt - amelynek összege még nem ismert - milyen elvek és szabályok alapján lehet majd elkölteni. A részletes jogszabálycsomag tervezetét több ízben tárgyalják az EU-tagországok képviselői, a következő találkozóra október 16-án lesz.
  
Lengyelország 2012 júliusában vette át egy évre a V4-ek elnöki posztját.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések