ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Balog: Egy sokkal szélesebb társadalmi problémáról van szó

A rendszerváltás óta a jelenlegi kormány az első, amely olyan globális stratégiát dolgozott ki a romák számára, amely tekintettel van a közösséggel kapcsolatos minden szempontra - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a romastratégiáról a Le Monde című francia napilap internetes oldalán csütörtök délután megjelent interjúban.
Létrehozva: 2012. november 15., 16:13 | Utoljára frissítve: 2012. november 15., 17:58
nyomtat küld

"Nemcsak egyszerűen az emberi jogokról van szó, hanem egy sokkal szélesebb társadalmi problémáról" - tette hozzá a miniszter.
   
Szerinte azért van szükség "rendkívüli intézkedésekre", mert a romák több mint fele mélyszegénységben él. "Noha a jobbközép kormány, amelyhez tartozom, ösztönösen tartózkodik a kvótarendszertől, mi fogadtunk el először pozitív diszkriminációt jelentő intézkedéseket. Ez radikális változást jelent" - mutatott rá Balog.
   
Példaként említette, hogy a 2014-es parlamenti választásokon 13 képviselői helyet az elismert kisebbségek szerezhetnek majd meg, amelyek közül a romák a legjelentősebbek. Arra is kitért, a közbeszerzési pályázatokra vonatkozó szabályokat úgy módosították, hogy azokon olyan vállalkozók nyerhetnek, amelyek kötelezik magukat, hogy a munkatársaik 20 százalékát a szegénységben élők közül veszik fel, akik a legtöbb esetben romák. A miniszter szerint az is újítás, hogy az elmúlt két évben a 200 ezer közmunkában foglalkoztatott ember negyven százaléka roma volt.
   
Balog elmondta: "a magyar hatóságok zéró toleranciát tanúsítanak a rasszizmussal és az antiszemitizmussal szemben". Emlékeztetett rá, az utóbbi három évben nem történt erőszakcselekmény romák ellen Magyarországon. A 2009-es gyilkosság-sorozat idején, még ellenzékben, Balog megígérte, hogy ha a Fidesz újra kormányra jut, rendezi az áldozatok hozzátartozóinak lakhatását. "Ez meg is történt" - mutatott rá. Elismerte, hogy az Orbán-kormány megalakulása óta is voltak szélsőjobboldali megmozdulások a romák ellen, de a "rendőrség fellépésének köszönhetően, azok soha nem fajultak el". Szerinte ugyanakkor számításba kell venni az ilyen jellegű megmozdulások által keltett "pszichikai terrort" is. A kormány - jegyezte meg - ezért fogadta el azt a törvényt, amely bünteti a közösségen belüli félelemkeltést.
   
Balog arra hívta fel a figyelmet, hogy tudomása szerint a világon csak Magyarországon létezik Roma Parlament, amely 1994-ben jött létre. Ennek tagjai részt vesznek a romákra vonatkozó törvények kidolgozásában. Az Orbán-kormány pedig 2011-ben olyan megállapodást kötött a Roma Parlamenttel, amely vétójogot biztosít a szervezetnek a romákat érintő programokra vonatkozóan.
   
A miniszter szerint Magyarország "kifogástalan intézményi és jogi keretekkel" rendelkezik, minden gondot viszont még nem oldott meg. "A romák társadalmi marginalizálódása régmúltra nyúlik vissza és mély dolog. Ennek a tendenciának a megfordítása hosszú távú munkát igényel" - mutatott rá Balog Zoltán az interjúban.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések