ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Németh: Közép-Európát meg kell erősíteni

Közép-Európát meg kell erősíteni, s ezt a munkát a szolidaritás megerősítésével lehet megalapozni, fogalmazott Németh Zsolt, aki a 2013-ban várható szomszédság-politikáról nyilatkozott a Kossuth Rádiónak.
Létrehozva: 2013. január 3., 10:08
nyomtat küld

„Egy erős Közép-Európában Magyarország mozgástere is megnő, föltett szándékunk, hogy Közép-Európát meg kell erősíteni”, fogalmazott Németh Zsolt a műsorban. Ezt a munkát a szolidaritás megerősítésével lehet megalapozni, tette hozzá. A külügyi államtitkár szerint a közép-európai országoknak komoly közös érdekei vannak. Az egyik ilyen, hogy az Európai Unió ne úgy ügyeskedjen, hogy a kohéziós forrásokat lecsökkenti, s ezen országok felzárkózási lehetőségét visszametszi.

A régió infrastrukturális kapcsolatainak fejlesztéséért Magyarország eddig is sokat tett, és ez a munka folytatódik, hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: szeretnék a határmenti infrastruktúra-fejlesztést minden viszonylatban megvalósítani. A szlovákokkal és a szlovénekkel már aláírták az erre vonatkozó megállapodást, a románokkal, az osztrákokkal és a horvátokkal pedig megkezdődtek az ezzel kapcsolatos egyeztetések. Németh Zsolt úgy fogalmazott: komoly forrásokat fognak elkülöníteni arra, hogy Magyarországnak a kommunizmus időszakából megörökölt bezártságát feloldják, a trianoni békeszerződés nyomán megszakadt kapcsolatokat újraépítsék. Már a közeljövőben mintegy 50-60 határ-összeköttetési pont fejlesztésére kerül sor.

Eközben folyamatos az energetikai hálózatok összekötése is. Ezek a programok szolidaritást generálnak, részben ennek köszönhető az elmúlt időszakban kiegyensúlyozott magyar-szlovák viszony is, amelyben háttérbe szorultak az egyébként továbbra is aktuális nemzetpolitikai kérdések: a nyelvtörvény, az állampolgársági törvény. Németh Zsolt úgy fogalmazott: a szlovák-magyar viszony most a tőkefelhalmozásról szól. A nemzetpolitikát és a diplomáciát sem lehet sikeresen megvalósítani, ha nincs egy kiinduló bizalom a két fél között. A jogérvényesítés, az előrelépés lehetősége nem túl tágas, de például van perspektívája annak a civil kezdeményezésnek, amely a magyar nyelvhasználat bővítését tűzi ki célul, s a közelmúltban a kettős állampolgárság kérdésében is megtartották az első szakértői egyeztetéseket. A külügyi államtitkár úgy véli, van remény arra, hogy Szlovákia módosítsa az állampolgársági szabályozását, mert nem csak a felvidéki magyarok, de a szlovákok is szeretnék a kettős állampolgárságot.

A román-magyar kapcsolatokról szólva az államtitkár azt mondta: a magyar fél elkötelezett, szeretné tartani az elmúlt években jellemző jó viszonyt. Most a román térfélen pattog a labda, s az elmúlt napok megnyilatkozásai egyáltalán nem megnyugtatóak. Nem tekinthető barátságos megnyilvánulásnak Victor Ponta azon kijelentése, hogy szemben a magyar miniszterelnökkel ő demokrata, szereti a kisebbségeket és tiszteli az ellenzéket. Ha hiányzik a kölcsönös tisztelet, akkor nehéz időszak előtt áll Magyarország és Románia, mondta Németh Zsolt. Az elmúlt hetekben előtérbe került a közigazgatási beosztással kapcsolatos kérdéskör is. Úgy gondolja, egy alapvető európai jogelv, hogy nem csökkenhet a kisebbségek aránya az általuk lakott közigazgatási egységekben.

Ukrajnával kapcsolatban Németh Zsolt kifejtette: legnagyobb szomszédunk államiságának megerősítése a tét, és az energetikai együttműködésünk fejlesztése. A közös európai energetikai politikának Ukrajnával együttműködésben kell megvalósulnia, Magyarország ezt a véleményt mindig is támogatta.

A magyar-szerb viszony a kölcsönös tisztelet és együttműködés mentén megnyugtatóan alakul. A vajdasági magyaroknak természetesen nem könnyű a helyzetük, hiszen a tartomány és a helyhatóságok szintjén együtt kell működniük a korábbi kormányzópárttal, a jelenlegi ellenzéki párttal is, illetve országos ügyekben, nemzetközi kérdésekben a vezető kormánypárttal. Ezt a feladatot a Vajdasági Magyar Szövetség egyelőre sikeresen látta el, az ő szerepük nagyon fontos. Szerbia az európai integrációban kiemelten számít Magyarországra, tette hozzá az államtitkár, és hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy idén a külhoni magyarok számára is megnyílik a regisztráció lehetősége, így később ők is részt vehetnek a magyar politika alakításában.

(hirado.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések