Puskás: A növekvő állampapír-vásárlás jelzi az emberek bizalmát
|
A kormány nemcsak elhatározta, hogy az államadósságot csökkenteni fogja, hanem folyamatosan teljesíti ezt a vállalást – jelentette ki Puskás Imre csütörtöki sajtótájékoztatóján. A fideszes országgyűlési képviselő emellett szólt arról is, hogy tavaly duplájára emelkedett a magánszemélyek által vásárolt állampapírok mértéke, amely jelenleg 1060 milliárd forintot tesz ki. |
Létrehozva: 2013. január 24., 15:19 | Utoljára frissítve: 2013. január 24., 16:41 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Magyarország adósságcsapdában vergődött, mikor 2010-ben megalakult az Orbán-kormány, az államadósság mértéke meghaladta a GDP 82 százalékát – hangsúlyozta Puskás Imre. A fideszes országgyűlési képviselő hozzátette, emellett az önkormányzatok és a családok is „végzetesen eladósodtak”. Mindez azt jelentette, hogy hazánk gazdasági, költségvetési lehetőségei, valamint a családok és a vállalkozások lehetőségei teljes mértékben beszűkültek – fogalmazott.
|
Puskás Imre sajtótájékoztatója
|
|
Magyarország államadóssága 2010 közepétől folyamatosan csökken, ez az Európai Unión belül egyedülálló: az államadósság uniós átlaga 85 százalék, ezen belül az euróövezeti országoké 90 százalék, míg Magyarországé 78,6 százalék – hívta fel a figyelmet a politikus. Mint mondta, az elmúlt évben hazánkban 4,6 százalékkal csökkent az államadósság mértéke, az unióban pedig ezzel szemben növekedett. Tavaly 22 uniós országban nőtt az államadósság mértéke, és csupán öt országban csökkent –tette hozzá.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Magyarország nincs a szégyenpadon, és végre megint büszke lehet a teljesítményére, a kormány nemcsak elhatározta, hogy az államadósságot csökkenteni fogja, hanem folyamatosan teljesíti ezt a vállalást – emelte ki, hozzátéve, hazánk ezzel a teljesítménnyel a kevesek közé tartozik az unióban. Szólt arról is, hogy emellett folyamatosan zajlik az önkormányzatok adósságkonszolidációja is, valamint számos intézkedést hozott a kabinet a devizahiteles családok megsegítésére is.
Hangsúlyozta, hogy ezek a kedvező folyamatok érződnek az emberek államhoz való viszonyában, és „ennek egy kiváló mutatója, hogy az állampapírokat egyre nagyobb mértékben vásárolják”. Tavaly duplájára emelkedett a magánszemélyek által vásárolt állampapírok mértéke, amely jelenleg 1060 milliárd forintot tesz ki– tette hozzá. Rámutatott, ez a tény azt jelzi, hogy az állampolgárok bíznak az államban, „hiszen a kötvényvásárlás az egy bizalmi viszony”.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az ország mozgásterére nemcsak az eladósodás mértéke, hanem az összetétele is hatással van. 2002-ben a magyar államadósság nemcsak jóval kevesebb, hanem összetételét illetően is kedvezőbb volt, hiszen a devizában történő eladósodás csupán 25 százalék volt – jegyezte meg, hozzátéve, 2010-re ez az arány 47 százalékra nőtt. Ez a folyamat is megfordult az elmúlt két évben – jelentette ki.
Szavai szerint egy állam számára kedvezőbb, ha az adóssága a saját lakossága felé áll fenn. A forintban meglévő államadósságnak nincs árfolyamkockázata, emellett a hitel visszaadásával és a kamatok szolgáltatásával „az állam saját polgárai gazdagodnak”. Nő a fogyasztás, ami növeli az állam bevételeit, az állampolgárok jólétét és a belföldi befektetéseket – sorolta.
Az államadósság csökkenésének az üteme és az állampapírok vásárlása azt jelzi, hogy a kormány a vállalásait teljesíti, az ország szabadul az adósságcsapdából, ezáltal növekszik a mozgástere – húzta alá az országgyűlési képviselő.
Józsa István szocialista politikus kis – és középvállalkozásokkal kapcsolatos kijelentésére úgy reagált, „az MSZP sok esetben politikai lózungokat mondogat, küzd a tényekkel szemben, és általában alulmarad”. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban számos intézkedés született a kkv-szektor érdekében. Puskás Imre példaként a kisvállalati adót, a kisadózó vállalkozások tételes adóját, valamint a szabad vállalkozási zónák létrehozását említette. A munkahelyvédelmi akcióterv keretében számos munkavállalói csoport esetében szociális hozzájárulási adókedvezményt biztosít az állam, ami szintén kedvezően érinti a vállalkozásokat –zárta szavait a képviselő.
(fidesz.hu)