"A magyar közigazgatás új hagyományát teremtettük meg"
|
A célunk az volt, hogy olyan fiatalokat toborozzunk – tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítva a számukra - , akik versenyképes tudással, idegennyelv-ismerettel rendelkeznek – jelentette ki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program 2012 pénteki, ünnepélyes záró rendezvényén. Ugyanitt Bíró Marcell közigazgatási államtitkár elmondta, a program mindannak a tükre, amit a kormány a közszférában tenni akar. Hidas János, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal elnöke arról beszélt, a közigazgatási reform során nagy szükség van olyan szakemberekre, akik az állampolgárok érdekeit és igényeit tartják a legfontosabbnak. |
2010-ben azt tűztük ki célul, hogy olyan folyamatokat indíthatunk el, amelyek a magyar állam újjászületését fogják eredményezni; a magyar állam ismét azt a célt fogja szolgálni, amire alapítói létrehozták: a köz érdekét – jelentette ki Navracsics Tibor. A közigazgatási és igazságügyi miniszter beszédében emlékeztetett, két évvel ezelőtt a közigazgatás nemcsak intézményi okokból adódóan nem volt versenyképes, hanem személyzeti okokból is. A közigazgatásban dolgozni nem volt divatos – jegyezte meg.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
A mi célunk az volt, hogy divatba hozzuk a közigazgatást Önök előtt, hogy bebizonyítsuk, a közigazgatási tevékenység legalább egyenrangú a piacon való ténykedéssel a kívülállók számára, sőt, érték szempontból számunkra magasabb rendű is, mint csak a saját haszon követése és a saját érdek érvényesítése – emelte ki a politikus az ösztöndíjasokhoz szólva. Mint mondta, ennek a szemléletmódnak a jegyében hirdették meg 2010-ben a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Programot. A cél, hogy egyrészt a fiatalok számára nyissuk ki a közigazgatást, másrészt, hogy olyan fiatalokat toborozzunk – tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítva a számukra - , akik versenyképes tudással, idegennyelv-ismerettel rendelkeznek – jelentette ki.
A miniszter kiemelte a külföldi tapasztalatszerzés jelentőségét, véleménye szerint a magyar közigazgatásnak csak akkor van esélye a jövőben megállni a helyét a versenyben, „ha nyitott, idegen nyelven jól beszélő, a külföldi tapasztalatokat jól hasznosító, más országok hibáiból tanuló tisztviselői kart tudhatunk magunkénak”.
Új szemléletre van szükség
A Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program mindannak a tükre, amit a kormány a közszférában tenni akar. Úgy gondoljuk, hogy az államnak a szabad és felelős emberek közösségének keretét kell adnia, amely hatékony és stabil alapot kíván biztosítani állampolgárai életében, ezt célozza a közigazgatási intézményrendszer megújítása – hangsúlyozta Bíró Marcell. A közigazgatási államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a megújult szervezet csupán kerete a működésnek, annak tartalmát az abban dolgozók töltik ki.
Az ösztöndíjprogram keretében a közszolgálatot választó több mint 400 fiatallal közösen a magyar közigazgatás új hagyományát teremtettük meg, amelyben tettre kész, megbízható, aktív tisztviselők állhatnak a köz szolgálatába – szögezte le, hozzátéve: a munkában új szemléletnek kell érvényesülnie.
Hazai és külföldi tapasztalatszerzés
A közigazgatási reform során nagy szükség van olyan szakemberekre, akik az állampolgárok érdekeit és igényeit tartják a legfontosabbnak, és akik arra teszik fel az életüket, hogy a közösségért, az országért, a hazáért dolgozzanak – fogalmazott Hidas János.
A Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal elnöke arról is tájékoztatott, 640 fiatal diplomás jelentkezett a programra, közülük 148-an teljesítették azt. A külföldi gyakorlat során az ösztöndíjasok 24 ország minisztériumában, hivatalaiban, külképviseletein dolgoztak – húzta alá.
(fidesz.hu)