ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bánki: Meg kell védenünk a magyar méhészek és mézfogyasztók érdekeit!

Bánki Erik fideszes EP-képviselő az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottságának csütörtöki ülésén élesen bírálta a méz irányelv módosításáról szóló jelentést. A képviselő szerint a tervezet az európai - köztük a magyar - méztermelők helyett az Unión kívüli országokból származó mézimportot támogatja, és súlyosan sérti az egészségtudatos európai polgárok érdekeit.
Létrehozva: 2013. január 28., 10:07
nyomtat küld

Az Európai Bizottság javaslata a magyar méztermelőknek kedvező korábbi európai bírósági ítéletet felülírva gyakorlatilag megszüntetné a mézben lévő virágpor GMO tartalmának jelölési kötelezettségét. A szigorú címkézési előírások megkerülésével a bizottsági tervezet így a GMO-t tartalmazó mézet előállító és exportáló, főként az EU-n kívüli harmadik országokból származó méz kereskedelmének kedvezne, s megszüntetné az GMO-mentes mézet előállító európai méztermelők relatív gazdasági előnyeit.

Bánki Erik kiemelte, nem az a lényeg, hogy jogi szempontból minek minősül a pollen, hanem az, hogy a fogyasztók korrekt tájékoztatást kapjanak a mézben található virágpor GMO tartalmáról. Első hallásra ugyanis apró, formai kérdésről van szó, a fogyasztók védelme szempontjából azonban a javaslat súlyosan hátrányos következményekkel jár, hiszen megvonja tőlük a szabad választás lehetőségét a GMO-t tartalmazó és a GMO-mentes termékek tekintetében. Hazánk a világ 20 legnagyobb méztermelő országa közé tartozik és GMO-mentes mézünket az európai fogyasztók nagy többsége köztudottan előnyben részesíti. A képviselő értetlenségének adott hangot, hogy az egyes uniós tagországok piacain jelentkező mézhiányt a Bizottság miért elsősorban a harmadik országokból származó, GMO-t tartalmazó mézimporttal kívánja pótolni, mikor a belső piacon is lenne megfelelő kínálat.

Bánki idézte továbbá számos európai méhészeti szövetség, köztük a magyar egyesület álláspontját is, miszerint GMO-jelölési kötelezettség hiányában nem marad uniós norma, amely a GMO-mentes méztermelés biztonságát garantálná Európában. A szakmai szervezetek figyelmeztetnek arra is, hogy mindez a fogyasztók általános bizalmatlanságához fog vezetni, hiszen sosem lehetnek majd biztosak abban, hogy GMO-mentes mézet vásároltak-e.

Bánki Erik szerint a jelentés egyelőre nem alkalmas arra, hogy a kérdést valamennyi érintett részére megnyugtatóan rendezze, ezért kollégáival együtt további hatástanulmányok elvégzését kérte az Európai Parlamenttől.

Háttér

A jelenlegi módosítás hátterében az Európai Bíróság 2011-es ítélete áll, amely kimondta, hogy a virágpor a méz összetevőjének, nem pedig természetes alkotóelemének tekintendő. A döntés a méztermelők nagy megkönnyebbülésére ezáltal végre egyértelművé tette: a mézek esetében is alkalmazni kell a genetikailag módosított tartalom feltüntetésére vonatkozó szigorú címkézési követelményeket. A mostani bizottsági javaslat azonban – ezen ítélettel ellentétes módon – a virágport a méz alkotóelemévé nyilvánítja, amely a méz beltartalmi jellemzői miatt azt jelentené, hogy soha sem kerülne jelölésre annak GMO taralma.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések