Giró-Szász: Magyarország az egyetlen tagállam, amely javított a pozícióján
|
A kormánynak az EU-s támogatások növekedését annak ellenére sikerült elérnie, hogy Európa recesszióban van és a nettó befizető államok követelik a befizetések csökkentését - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő a köztévé Az Este című műsorában. |
Létrehozva: 2013. február 12., 08:44 | Utoljára frissítve: 2013. február 12., 11:31 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Az Este című műsorában elmondta: 661 ezer forint volt a korábbi egy főre jutó támogatás, ami most 712 ezer forint a következő hétéves ciklusban. Hozzátette, háromféle módon számolják ki, hogy a tagállamok milyen nagyságrendben részesülnek a közös pénzből: a nettó pozíció alapján, az egy főre jutó nettó pozíció alapján és a GNI arányos nettó pozíció alapján. A nettó pozíció a részesült összeg és a fizetett tagdíj közötti különbség – magyarázta a kormányszóvivő.
|
Giro-Szász András az m1 Este című műsorában
|
|
Magyarország 3 és fél milliárd euróval fizet kevesebbet az uniónak, mint az előző hétéves költségvetési periódusban, az előzőben 9,2 milliárdot kellett, most pedig 6,4 milliárdot kell majd – hangsúlyozta Giró-Szász András, majd hozzáfűzte: a befizetés összegét, az egy főre jutó nemzeti jövedelem alapján számolják ki egységesen az EU-ban. A kormányszóvivő szerint Magyarország az egyetlen tagállam, amely mindhárom számítási mód alapján javított a pozícióján és az első három hely egyikén van.
Giró-Szász András az ellenzék támadásaira reagálva elmondta az összegeket euróban is: 2332 euró jutott egy főre 2007 és 2013 között, és 2512 euró jut majd a következő hétéves költségvetési periódusban. Összeadott értékben 24 milliárd 926 millió euróval szemben 25 milliárdot sikerült most elérni – mondta –, így pedig kevesebbet kell befizetnünk és kevesebbet is kapunk, mégis több marad itt. Hozzátette, hogy a mostani magyar kormánynak ezt a növekedést annak ellenére sikerült elérnie, hogy Európa recesszióban van és a nettó befizető államok követelik a befizetések csökkentését. A kormányszóvivő megjegyezte: fontos szempont az is, hogy a „torta” gyakorlatilag csökkent, hiszen van plusz egy új tagállam.
Giró-Szász András Bajnai Gordon hétvégi beszédét nem kívánta kommentálni az adásban, mert egy civil szervezet vezetőjét nem minősíti - mondta. A kormányszóvivő a műsorban elmondta – arra a kérdésre reagálva, hogy a kormány elképzelése szerint a források 60 százalékát a gazdaság élénkítésére kellene fordítani – a konstrukció, amit a jelenlegi kormány örökölt, két alapvető hibával rendelkezett: egyrészről a belső felépítése okán nagyon körülményesen és lassan mennek át rajta a pályázatok, de a fő probléma, hogy a kiírt pénzek megvalósulásuk után semmilyen hozzáadott értékkel nem rendelkeztek a magyar nemzetgazdasághoz.
Termelőtevékenységet támogató pályázatok helyett luxusberuházásokat írtak elő, amelyektől nem lesz több munkahely és nem fognak jobban élni az emberek – magyarázta Giró-Szász András. Arra a kérdésre, hogy mennyiben más a stadion-beruházás, a kormányszóvivő úgy válaszolt: azok nem uniós pénzekből épülnek.
Végezetül a három szövetségről, amely támogatta hazánk törekvéseit, a kormányszóvivő elmondta: a visegrádi partnerség és a kohézió barátai nevű szövetség egyértelműen sikeresen lobbizott. Az előző két szövetség mellett a magyar kormány a franciákkal és a spanyolokkal is közös szövetséget alakított ki az agrárkérdések ügyében – folytatta Giró-Szász András, majd hozzáfűzte: egy kormánynak fel kell tudni mérnie korlátait, hogy azokat időben észrevegye, és képes legyen elmenni a határáig.
(hirado.hu-fidesz.hu)