ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tállai: Önkormányzat többé nem adósodhat el

Az önkormányzati vagyonra vonatkozó rendelkezések egy része már tavaly januárban életbe lépett, de vannak, amelyek csak 2013-tól érvényesek. A szabályozás értelmében idéntől nem tervezhetnek például működési hiányt az önkormányzatok, és szigorúbb hitelfelvételi korlátozás is életbe lép.

Létrehozva: 2013. március 12., 10:10 | Utoljára frissítve: 2013. március 12., 11:33
nyomtat küld

A szabályozás részleteiről Tállai András önkormányzati államtitkár az M1 reggeli műsorában elmondta: korábban a működésben gyakorlattá vált, hogy a települések bizonytalan forrásokat (önhiki, hitel, bicegő bevételek stb.) is betervezték a kiadási oldalon, ami oda vezetett, hogy teljes mértékben eladósodtak, sok esetben már a szolgáltatásokat sem tudták biztosítani.

Az eladósodás másik oka, hogy a szocialista kormányok ideje alatt az állam jelentős forrásokat vont ki a működésből, miközben az önkormányzatok feladata egyre több lett, ezért döntött a kormány, hogy a hitelátvállalással párhuzamosan teljesen átalakítja az önkormányzati rendszert is. Tállai András határozottan cáfolta azt az ellenzéki kritikát, miszerint a kormány sok feladatot átvett az önkormányzatoktól, ennél sokkal több pénzt vont el tőlük,  és azt mondta, ezt még senki nem tudta számokkal bizonyítani.

Az államtitkár emlékeztetett rá: közel kétezer önkormányzatnak volt, van adóssága, ebből 277 ötezer lélekszám fölötti, az ő adósságuk eléri az ezermilliárd forintot, míg az 1710 ötezresnél kisebb település 70-80 milliárd forintot görget maga előtt. A „nagy” adósok közül ráadásul legalább 50-nél már olyan súlyos volt a helyzet, hogy a kormány segítsége nélkül talán már az alapvető feladatokat sem tudták volna teljesíteni – hívta fel a figyelmet a szakpolitikus.

Vannak önkormányzatok, amelyekkel még nem sikerült megegyezni, de folyamatosak az egyeztetések, és a közeljövőben megszülethet a döntés a hitelátvállalás mértékéről. Egy biztos: ahol fejlesztési hitelből forgalomképes, azaz bevételt hozó beruházást valósítottak meg, ott ezt a hitelrészt biztosan nem veszi majd át az állam – jelentette ki az államtitkár.

A hitelfelvétel szigorítására – éven túli kölcsönhöz -  kormányengedély kell. Tállai András szerint egyszerűen azért van szükség, ne fordulhasson elő még egyszer, hogy az önkormányzati szektor finanszírozhatatlan adósságtömeget halmoz fel. Ehhez, persze, az államnak úgy kell meghatároznia a feladatokat és a finanszírozást, hogy hitelre ne is legyen szükség, a települések csak abból gazdálkodhatnak, ami bevételt megszereznek – tette hozzá az államtitkár.

Persze a felelőtlenül gazdálkodó polgármestereket a törvény nehezen fogja megállítani, az új szabályok azonban (hiány- és hitelfelvételi korlát) olyan szigorú feltételrendszert alkotnak majd, hogy ha valaki betartja a szabályokat, nem tud eladósodni – hívta fel a figyelmet a Ma reggelben önkormányzati államtitkár.

(hirado.hu-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések