ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jó kompromisszum Magyarország számára

Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén nagy többséggel fogadta el azt a jelentést, amely a következő, 2014-2019 közötti ciklus EP-beli mandátumelosztására tesz javaslatot. A változtatásra Horvátország uniós csatlakozása, illetve a legutóbbi választások óta hatályba lépő Lisszaboni Szerződés miatt van szükség.  Az EP által ma elfogadott határozatot az Európai Tanácsnak egyhangúan kell elfogadnia.
Létrehozva: 2013. március 13., 15:48
nyomtat küld

Az egyes tagállamok európai parlamenti mandátumainak száma azért változik 2014-től, mert a Lisszaboni Szerződés a jelenlegi 754 helyett 751-ben maximálja az EP létszámát, miközben a tervek szerint a 2013 júliusában csatlakozó Horvátország képviselőinek is helyet kell majd biztosítani. Noha egyes javaslatok és módosító indítványok szerint Magyarország akár négy-öt helyet is veszíthetett volna, a ma megszavazott javaslat értelmében hazánk tíz másik, közepes méretű tagállammal együtt csupán egy mandátumot ad át Horvátországnak.

Bár Magyarország népessége a legutóbbi népszámlálás adatai szerint a 10 milliós lélektani határ alá csökkent, hazánkat az Európai Parlament által most megszavazott jelentés szerint továbbra is a 10-11 milliós tagállamoknak járó képviselet illetné meg. "Kitartó munka eredményeként sikerült megakadályozni azokat a liberális és szocialista kezdeményezéseket, amelyek arra irányultak, hogy hazánktól két mandátumot vegyenek el. Igazságos kompromisszum, hogy egyik tagállam sem veszít egynél több mandátumot" - jelentette ki Schöpflin György a szavazás kapcsán.

A néppárti politikus emlékeztetett: "Ha az Európai Unió méltányos és demokratikus intézményként kíván működni, akkor sziklaszilárd garanciákat kell biztosítania arra, hogy a kisebb tagállamokat egyenlő tisztelet és státusz illeti meg. Európa történelmén végigtekintve ugyanis túlságosan jól ismerjük már, hogy mi történik akkor, amikor a nagy államok szatellit-országokként tekintenek kisebb társaikra". "A szerződésbe foglalt degresszív arányosság elve biztosítja, hogy a kis és közepes tagállamok ne lehessenek hátrányos helyzetben. Ha politikai képviseletük nem lenne méltányos, hangjukat még a jelenleginél is kevésbé hallanák meg. A nagy népességű országokat ezért folyamatosan figyelmeztetnünk kell arra, hogy az európai integráció nem a nagy tagállamok monopóliuma" - figyelmeztetett a tegnap estébe nyúló vitán Schöpflin György, a Fidesz európai parlamenti képviselője.

A ma elfogadott javaslat következő lépésként az Európai Tanács elé kerül, ahol a tagállamok egyhangú döntésére lesz szükség annak megerősítéséhez. A végső megegyezést ezután az Európai Parlamentnek is jóvá kell majd hagynia.

Háttér: Horvátország uniós csatlakozása miatt 2013 júliusától további 12 képviselői helyet kell biztosítani az ország számára, ennek megfelelően az európai parlamenti képviselői helyek száma átmenetileg 766-ra nő 2014-ig.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések