ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az Európai Parlament megvédte a Közös Agrárpolitika jövőjét

Az Európai Parlament az imént fejezte be a Közös Agrárpolitika (KAP) 2014-2020 közötti jövőjéről szóló jogszabályokról szóló plenáris szavazását Strasbourgban.
Létrehozva: 2013. március 14., 09:18
nyomtat küld

Az alábbiakban Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő értékeli a szavazást.

A képviselő szerint a szerdai szavazás legfőbb eredménye, hogy a KAP-nak van jövője. Emlékeztetett rá: a 2011-es magyar EU-elnökség egyik legfontosabb célja a KAP megőrzése, a mezőgazdasági támogatások megvédése volt. Kudarcot vallottak ugyanakkor azok, akik szerint a KAP-ot meg kell szüntetni. A magyar gazdák minden bizonnyal emlékeznek még Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szavaira, miszerint a gazdáknak nincs is szükségük támogatásokra.


1. Közvetlen kifizetések (földalapú támogatások)

Glattfelder Béla üdvözölte, hogy megszűnik az új tagállambeli, és így a magyar gazdák hátrányos megkülönböztetése a közvetlen kifizetések terén: a magyar gazdák ugyanúgy a támogatások 100%-át kapják, mint a régi tagállamokbeli termelők. Ennek köszönhetően a magyar mezőgazdaság a 2014-2020-as költségvetési időszakban 20%-kal több támogatást kap, mint a megelőző 7 évben.

Magyar szempontból fontos eredmény, hogy a termeléshez kötött támogatásban részesülő ágazatok körét sikerült jelentősen kibővíteni. Fennmaradhat a dohánytermelők támogatása, ami által sikerülhet megőrizni 20 000, főként roma származású, alacsonyan képzett munkavállaló munkahelyét. De lehetőség lesz támogatásokat nyújtani a sertés- és baromfiágazatban.

A képviselő leszögezte: a mezőgazdaság legfontosabb feladata az élelmiszertermelés. Az EU agrárpolitikája már jelenleg is a legzöldebb, leginkább környezetvédő a világon.
Ezért elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság javaslatai alapján új környezetvédelmi intézkedéseket vezessenek be. Ezek megdrágítják a termelést, és arra kényszerítik a gazdákat, hogy jelentős területeken hagyjanak fel a termeléssel.

A zöldítés miatt csökkenhet a termőterület Európában, ami veszélyeztetheti az élelmiszerbiztonságot. Ráadásul jelentősen növeli a gazdák adminisztrációs terheit és csökkenti jövedelmezőségüket.

Az ún. zöldítési intézkedések miatt a közvetlen kifizetésekre vonatkozó javaslatot ezért a Fidesz európai parlamenti delegációja elutasította.
 

2. Piaci támogatások

Fontos magyar siker, hogy sikerült megőrizni a legfontosabb piaci szabályozásokat.
2020-ig fennmaradhat a cukorkvóta, és így tovább működhet az egyetlen megmaradt cukorgyár, a kaposvári.
2030-ig hatályban lesznek a szőlőtelepítési korlátozások. Ezek nélkül a tőkeerős spanyol, olasz borászatok hatalmas mértékű szőlőtelepítésekbe foghattak volna, kiszorítva a kevésbé versenyképes magyar termelőket.
Glattfelder Béla javaslatára 30 000 tonnával nőhet Magyarország izoglükóz kvótája. A képviselő kiemelte: egyedülálló magyar sikerről van szó, hiszen egyetlen más tagállam termelési kvótája sem nő.
A KAP-ról szóló további tárgyalások során törekedni kell arra, hogy hazánk izoglükóz-kvótája tovább nőjön.
A tejkvótákat sajnos nem sikerült helyreállítani. A képviselő szerint a tejkvóták helyébe lépő piaci szabályozások nem képesek biztosítani a termelők számára a tejpiac stabilitását.


3. Vidékfejlesztés

A vidékfejlesztési forrásokat a tagállamok jóval szabadabban használhatják fel, mint a megelőző hétéves költségvetési időszakban.
Aggályos ugyanakkor, hogy egy szocialista módosító javaslat miatt a források 25%-át kizárólag környezetvédelmi és biogazdálkodásra lehet felhasználni.
Magyar szempontból fontos eredmény, hogy az Európai Parlament lehetővé tenné az öntözési beruházások támogatását új beruházás esetén is. Az Európai Bizottság eredeti javaslata a meglévő öntözési kapacitások felújítása során 25%-os vízhasználat-csökkenést írt volna elő, ezzel az új beruházásokat kizárta volna.


4. Pénzügyi ellenőrzés

Az Európai Parlament által elfogadott jelentésnek köszönhetően jelentősen egyszerűsödhetnek és kevesebb adminisztrációval járhatnak a jövőben a támogatások.

Glattfelder Béla hozzátette: az Európai Parlament jelenlegi álláspontja nem végleges. Az ezt követő háromoldalú – Tanács, Európai Bizottság, Európai Parlament – tárgyalásokkal kapcsolatban rögzíti az Európai Parlament pozícióját. A KAP 2014-2020 közötti jövőjéről az uniós vezetők idén júniusban kívánnak végleges megállapodásra jutni.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések