ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A Külügyminisztérium továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri az ügyet"

Vélhetően szélsőséges ukrán nacionalisták voltak a március 16-i ungvári magyarellenes támadások elkövetői, az ilyen incidensek mindazonáltal nem jellemzők Kárpátaljára, évszázadok óta békében élnek ott egymással az emberek, nincsenek nemzetiségek közötti viszályok - közölte Martonyi János külügyminiszter a Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) országgyűlési képviselő kérdésére adott írásbeli válaszában kedden.
Létrehozva: 2013. április 2., 17:16
nyomtat küld

 A képviselő azt firtatta, milyen lépéseket tesz a kormány az ungvári incidensek miatt.
   
A tárcavezető válaszában felidézte: magyar állampolgárok két csoportját március 16-án támadás érte Ungváron két különböző helyen és időpontban. Az ungvári magyar főkonzulátus haladéktalanul fellépett az ügyben a megyei politikai vezetésnél és az illetékes hatóságoknál. Emellett a Külügyminisztérium is megtette a szükséges diplomáciai lépéseket.
   
Kiemelte, ennek is köszönhetően a kárpátaljai politikai vezetés egyértelműen elítélte a történteket, az illetékes hatóságok pedig megindították az ügyben a nyomozást.
   
Az egyik incidens az Ung folyó gyalogoshídján történt délben, ennek elszenvedői miskolci iskolások voltak - emlékeztetett -, a támadók letépték a fiatalok ruházatáról a kokárdákat. Az őket kísérő tanárok úgy döntöttek, hogy nem tesznek rendőrségi feljelentést, és nem kértek konzuli segítséget sem, ezért a történtekről a főkonzulátus a médiából értesült.
   
A másik eset körülbelül egy órával később, az ungvári görög katolikus székesegyház előtt történt: a karácsfalvai Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum magyarországi vendégeit érte "verbális támadás", és többükről letépték a kokárdát. A karácsfalvai kollégium igazgatója telefonon elérte a beregszászi konzulátust - Karácsfalva ennek konzuli kerületébe tartozik -, majd felvette a kapcsolatot az ungvári főkonzullal is. Az ungvári képviseletről két konzul haladéktalanul a helyszínre érkezett. E csoport tagjai is úgy döntöttek, hogy nem tesznek rendőrségi feljelentést, és megelégedtek a konzuli segítségnyújtással - írta a külügyminiszter.
   
Közölte: az ungvári főkonzul még aznap telefonon és személyesen is tájékoztatta a város polgármesterét és Kárpátalja kormányzóhelyettesét az esetekről, kifejezte megdöbbenését és tiltakozását a támadások miatt. Mindkét vezető azonnal elítélte és elfogadhatatlannak minősítette a történteket - idézte fel Martonyi János.
   
A főkonzulátus ezt követően levélben tett bejelentést Kárpátalja kormányzójánál, a megyei főügyésznél és a megyei rendőrkapitánynál, kérve az ügy mielőbbi kivizsgálását, majd az erről szóló tájékoztatást. A főkonzul felkereste a kárpátaljai kormányzót, a megyei közgyűlési elnököt és a megyei főügyészt. Mindhárom vezető elítélte a támadásokat, és ezt a véleményüket az ukrán nyelvű kárpátaljai médiában is közölték. A főkonzulátus közleményt adott ki az álláspontjáról.
   
A miniszter kitért arra is, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai ügyekért felelős helyettes államtitkára, Répás Zsuzsanna nyilatkozatot adott ki, a Külügyminisztérium képviseletében pedig Keskeny Ernő miniszteri biztos, főosztályvezető Jurij Muska ukrán nagykövetnél tiltakozott az incidensek miatt.
   
Mint írta, a Kárpátalja Megyei Közgyűlés március 21-i ülésén testületileg is elítélte a két támadást, ahogyan a kárpátaljai magyar szervezetek is. A kijevi magyar nagykövetségnek eljuttatott üzenetében az ukrán szélsőséges Szvoboda (Szabadság) párt vezetője is elhatárolódott az incidensektől - jegyezte meg.
   
Közölte, "a határozott magyar diplomáciai fellépés" után az ukrán szervek elindították a nyomozást, erről az ungvári főkonzult március 20-án hivatalában a városi rendőrkapitány tájékoztatta.
   
Martonyi János szerint "verbális agressziójuk tartalmából" valószínűsíthető, hogy az elkövetők szélsőséges ukrán nacionalisták voltak, akik "saját nemzeti identitásukat csak másokkal szemben, intoleránsan, a kisebbségeket és más nemzetbelieket gyalázva, a történelmi valóságot, tényeket meghamisítva próbálják meghatározni".
   
Az ilyen incidensek mindazonáltal nem jellemzők Kárpátaljára - mutatott rá. Hozzátette: a Külügyminisztérium továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri az ügyet.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések