ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Balog: Sikerült megállapodni minden kérdésben

Közös nyilatkozatot írtak alá a hallgatói szerződésről a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevői szerdán a fővárosban.
Létrehozva: 2013. április 17., 12:32 | Utoljára frissítve: 2013. április 17., 13:58
nyomtat küld

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az ülés utáni sajtótájékoztatón elmondta: sikerült megállapodni minden kérdésben. Valóban rugalmasabb és arányosabb rendszer jött létre, ez az uniónak is elvárása volt  - emelte ki a tárca vezetője, aki utóbbival összefüggésben utalt arra, hogy felére csökkent az eredetileg a képzési idő kétszeresére tervezett magyarországi munkavállalással vagy vállalkozói tevékenységgel eltöltendő idő.
   
A megállapodásról szólva közölte azt is, hogy a különböző szakmacsoportoknál - a képzés költségei alapján - eltérő visszafizetési kötelezettséget állapítottak meg.
   
A tárca vezetője kifejtette: Magyarországon felsőoktatási intézményben háromféle módon lehet tanulni, állami ösztöndíjjal, önköltséges módon és a Diákhitel2 konstrukcióval. Jelezte: a nemzeti felsőoktatási törvény módosítását - amely az állami ösztöndíj feltételeit rögzíti - már benyújtották a parlamentnek, és ezt a módosítást eljuttatják majd az Európai Unióhoz is.
   
Ez a módosítás biztosítja, hogy időben fejeződjenek be a tanulmányok, ehhez ragaszkodtak az első perctől- rögzítette a tárca vezetője, aki köszönetet mondott Klinghammer István felsőoktatási államtitkárnak a konszenzuskereső munkájáért.
   
A január 11-én létrejött kerekasztal munkája folytatódik, a felsőoktatás stratégiai kérdéseiről, a finanszírozásról, a szakok struktúrájáról tárgyalnak a felek.
   
A tárca vezetője arra a kérdésre, hogy a hallgatói szerződést aláíró diákok bármely adata a titkosszolgálatokhoz kerülhetne, elmondta: a nemzetbiztonsági szolgálatok csak a törvényes feltételek fennállása esetén gyűjthetnek adatot, ahogy eddig, a korábbi szabályozás nem változott. Ezt a nemzetbiztonsági törvény szabályozza, a szolgálatok nem kapnak pluszjogosítványt.
   
Balog Zoltán további felvetésre közölte: azt az idei felvételi eredmények alapján látják majd, hogy az egyes kategóriákban hányan tanulhatnak.
   
Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke üdvözölte a hallgatói nyilatkozatról szóló megállapodást, és azt mondta, fontos, hogy egységes stratégia alapján határozzák meg a felsőoktatás jövőjét, és ehhez igazítsák a szakstruktúra, a finanszírozás és a felvételi kérdését. 
   
Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke a legnagyobb eredménynek azt tartotta, hogy a kerekasztal tevékenysége nem ér véget, és elkezdődik az a munka, amely stratégiai, és közvetlenül az oktatás minőségét érintő kérdésekkel foglalkozik.
   
A hallgatói nyilatkozatokkal kapcsolatban kiemelte: "könnyített megoldás" született, de azt, hogy eléri-e a kívánt hatást, az idő dönti el. Megismételte, hogy a hallgatói nyilatkozatot nem látják biztos megoldásnak arra a problémára, amelynek a megoldására létrejött, de pozitívumként említette, hogy azoknak a terhein, akik már aláírták a szerződést, sikerült enyhíteni.
   
Azzal összefüggésben, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok kezelhetik a hallgatói nyilatkozatot aláíró diákok adatait, azt a megnyugtató választ kapták, hogy ez a szabályozás nem változott, eddig is benne volt a jogszabályban - mondta.
   
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szintén üdvözölte a megállapodást, azt megnyugtatónak nevezte. Hozzátette: rögzítették azokat a kérdéseket, amelyeket a jövőben a felsőoktatásban meg kell oldani. Hozzátette: a maguk részéről még aktívabban részt vesznek a kérdések megtárgyalásán.
   
Kerekes László, Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke csatlakozva a megállapodást üdvözlőkhöz, azt hangsúlyozta: örömmel vesznek részt a jövőben is ebben a munkában.
   
Tőrös Szilárd, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a megoldás olyan gazdasági környezet kialakítása, amelyben a hallgatók nem akarnak elmenni Magyarországról. Üdvözölte, hogy a kerekasztal folytatja a munkáját, hangsúlyozva: a felsőoktatás dolgozók helyzetén javítani kell. Minőségi felsőoktatásról az ott dolgozók anyagi és erkölcsi elismerése nélkül nem lehet beszélni - mondta.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések