ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Pokorni: Mindig vannak fordulópontok a történelemben

Mindig vannak fordulópontok a történelemben, így volt ez 1940-ben és így van ez ma is, 2013-ban - fogalmazott Pokorni Zoltán, a XII. kerület fideszes polgármestere a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) Kremlinológiai Intézete és a Barankovics István Alapítvány rendezvényén pénteken Budapesten.
Létrehozva: 2013. április 19., 19:08
nyomtat küld

Pokorni Zoltán az 1940: a "furcsa háború" és a szokatlan döntések éve című kerekasztal-beszélgetésen kiemelte, az 1940-es év dilemmákkal volt tele, akkorra már politikailag elköteleződött Magyarország, de az továbbra is kérdés volt, hogy "meddig mehetünk el".  Az eseményen - amely a második világháború titkos történetével foglalkozó sorozat része - Pokorni Zoltán kérdésesnek nevezte, hogy saját ügyeiket mennyire látták át "belülről" az akkori vezető politikusok. Utalt arra: nem szabad elfelejteni, hogy majd a mai kor jelenét is "a múltjaként fogja vizsgálni a következő generáció". A polgármester felidézte, hogy amikor Kun Miklós - a rendezvény moderátora, a KRE Kremlinológiai Intézetének vezetője - az ELTE-n tanította történelem szakon, megmentette őt attól, hogy az ország összes egyeteméről kitiltsák.
    
"Hitler beemelte Sztálint Közép-Európába, ami által eltörölték Lengyelországot a térképről"

Horváth János, az Országgyűlés fideszes korelnöke arról beszélt, hogy Teleki Pál miniszterelnök létrehozott egy irodát, amely Magyarország második világháború utáni sorsát volt hivatott intézni, számítva arra, hogy Hitler elveszíti a világháborút, miközben Hitler és Sztálin újraosztották a világot egymás között. Roosevelt amerikai elnök azonban mindvégig tartott attól, hogy Hitlerrel kiegyezik Sztálin - tette hozzá.
    
Németh István, az egri Eszterházy Károly Főiskola tanára elmondta: Németország és a Szovjetunió hatalmi törekvései meghatározták Európa történetét 1940-ben. Úgy fogalmazott: a nyugati demokratikus államok 1938-ban még "figyelembe sem vették" a kommunista Szovjetuniót, 1939-ben azonban már szövetkezni akartak vele a náci Németország ellen. 

Rámutatott: a Molotov-Ribbentrop paktum értelmében Németország megtámadta Lengyelországot, ezzel egyelőre elkerülte a kétfrontos harcot, ugyanakkor Anglia és Franciaország hadat üzent Németországnak. 1939 szeptemberétől 1940 májusáig azonban a nyugati szakaszon jelentős hadiesemények nem történtek, ez idő alatt ott tízezer katonát vesztett Németország, közülük ötezer halt meg - mondta. Mint mondta, a Szovjetunió a paktummal időt nyert, és ez a dokumentum feljogosította a kommunista államot arra, hogy Lengyelországból területeket foglaljon el, így "Hitler beemelte Sztálint Közép-Európába", ami által "eltörölték Lengyelországot a térképről".
    
Katyn végleges törést jelentett a lengyel-szovjet kapcsolatokban

Kapronczay Károly, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár címzetes főigazgatója arról beszélt, hogy a szovjet csapatok támadása felkészületlenül érte Lengyelország keleti zónáját, ott 1939-ben gyenge volt még az ellenállás a megszállók ellen. Hozzátette: a magyar Külügyminisztérium és a Párizs mellett szerveződő ideiglenes lengyel nemzetgyűlés megegyezett abban, hogy átengedik a lengyel haderőt Magyarországra, és a magyarok továbbra is tartják a diplomáciai kapcsolatot a lengyelekkel. Ennek eredményeként mintegy 70 ezer lengyel katona érkezett Magyarországra, idősebb Antall József, a Belügyminisztérium szociális osztályának vezetője pedig sokat tett a lengyel menekültek szociális helyzetének stabilizálásáért.
    
Amikor kiderült 1943-ban, hogy Katynban rengeteg lengyel tisztet mészároltak le a szovjetek, ez "végleges törést jelentett a lengyel-szovjet kapcsolatokban". A szovjeteknek ugyanakkor szükségük volt a lengyel katonai haderőre, így a lengyel katonák egy része a szovjet Vörös Hadsereggel eljutott Berlinig is a második világháború végén - fűzte hozzá.
    
Fejérdy Gergely, a Magyar Külügyi Intézet tudományos munkatársa közölte: a francia hadsereg ötmillió embert tudott mozgósítani 1940-ben, ebből azonban mindössze másfél millió volt azonnal bevethető, s a tankok, illetve repülőgépek vezetőinek kiképzése terén is lépéshátrányban voltak ellenségeikkel szemben, emiatt nem voltak felkészülve a német támadásra. Mint mondta, a német előrenyomulás miatt 1940. június 5-én távozott a francia kormány Párizsból, majd június 16-án lemondott, és Pétain marsall megalakította az új francia politikai vezetést. Beszélt arról is, hogy a Francia Kommunista Párt ebben az időben antiimperialista hangnemet ütött meg, 1940 szeptemberében azonban betiltották őket, és perben ítélték el vezetőiket.
    
Az elmúlt évtizedek nem tették lehetővé, hogy megismerjük a múltat

Ritter László történész hangsúlyozta: 1940 volt az az év, amely meghatározta a második világháború menetét, mert ha Hitler nem tudta volna elfoglalni Franciaországot, akkor ezután nem tudott volna a Szovjetunió ellen fordulni. Kitért arra, hogy Anglia "katasztrofális vereséget szenvedett" Németországtól Norvégiában, és az angol expedíciós haderőt is vereség érte Franciaországban a németek ellen, noha sikeresen kimenekítették az angol katonákat Dunkerque-nél. 1940 nyarán mindössze három bevethető hadosztálya volt Angliának - tette hozzá. Szólt arról is, hogy a szélsőjobboldaltól a kommunista mozgalomig minden politikai erőt igyekezett az angol hírszerzés megkörnyékezni Magyarországon a második világháború idején.
    
Mészáros József, a Barankovics István Alapítvány elnöke köszöntőjében kiemelte: az elmúlt évtizedek nem tették lehetővé, hogy "megismerjük, bevalljuk a múltat", ez a sorozat azonban hozzájárulhat ehhez. Balla Péter, a KRE rektora a rendezvényen felolvasott üdvözlő levelében kiemelte: a második világháború időszaka "még karnyújtásnyira van tőlünk", ugyanakkor sok korabeli dokumentum vár a történészek feltárására.

(MTI - fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések