"A szellem embere volt, aki mindannyiunkat mozgatott"
|
Az új múzeumi struktúrában a Zichy Mihály Emlékház a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria tagintézménye lett – hangzott el Horváth János, az Országgyűlés korelnökének, Vécsey László fideszes országgyűlési képviselőnek és Király Erzsébet, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusának hétfői sajtótájékoztatóján. Az eseményen Horváth János méltatta a híres festő dédunokájának, Csicsery-Rónay Istvánnak az életútját is. |
Létrehozva: 2013. április 22., 17:38 | Utoljára frissítve: 2013. április 22., 17:44 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Vécsey László fideszes országgyűlési képviselő elmondta, az IPU Magyar – Orosz Baráti Tagozat elnökeként is kiemelt figyelmet fordít Zichy Mihály örökségére. Felidézte, hogy legutóbbi hivatalos moszkvai látogatásán rendkívüli nyitottságot tapasztalt az oroszok részéről. Míg Magyarországon Zichy Mihályt általában Az ember tragédiájának illusztrátoraként tartják számon, Oroszországban néha még a hozzáértők is azt gondolják róla, hogy orosz festő volt, mivel a XIX. századi cári udvari életet szinte csak az ő művein keresztül ismerik – hívta fel a figyelmet. A politikus arról is beszámolt, hogy kezdeményezte a művész szentpétervári házának felkutatását, és javasolta, hogy egy emléktáblát helyezzenek el az épület falán.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Az új múzeumi struktúrában az Emlékház a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria tagintézménye lett – jelentette ki Király Erzsébet, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa. Rámutatott, a múzeumban a látogatók nemcsak képzőművészeti tárgyakkal, hanem egy családi kúria jellegzetes tárgyaival, értékes iparművészeti, néprajzi emlékekkel ismerkedhetnek meg. Mint mondta, a tárlat emellett kiegészült a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Galéria ideillő tárgyaival.
Horváth János, az Országgyűlés korelnöke felidézte Csicsery-Rónay István pályáját. A közéleti személyiség, aki személyes ismerőse, barátja volt a politikusnak, „magára vállalta, hogy megőrzi Zichy Mihály örökségét”. A szellem embere volt, aki mindannyiunkat mozgatott – hangsúlyozta, utalva az emigráció évtizedeire. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Csicsery-Rónay István politikus, író a könyvkiadással is foglalkozott, többek között Illyés Gyula, Bartók Béla és Márai Sándor szellemi örökségének őrzőjeként is ismert.
Szólt arról is, Csicsery-Rónay István élete megtestesíti a XX. századi magyar sorsot, életútja segít a korszak történéseinek mélyebb megértésében.
Szombaton Csicsery-Rónay István politikusra, íróra, az amerikai emigráció kimagasló alakjára emlékeztek Zalán, a Zichy Mihály Emlékmúzeumban. A múzeum nemcsak a híres festő szülőháza volt, hanem dédunokája, Csicsery-Rónay István lakhelye is.
(fidesz.hu)