ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: A horvát csatlakozás előnyös a térség számára

Horvátország csatlakozásával erősödik az Európai Unión belül a közép-európaiság, ami a térség és Magyarország számára is előnyös – mondta Martonyi János külügyminiszter magyar újságíróknak csütörtöki zágrábi látogatását összegezve.
Létrehozva: 2013. április 26., 08:54
nyomtat küld

Magyarország egész nemzetközi kapcsolatrendszerében az egyik legfontosabb tényező a "közép-európaiság", és július 1-jétől az unión belül bővülni fog a közép-európai országok csoportja. "Erősebbek leszünk azáltal, hogy belép egy új közép-európai ország, amely egyben mediterrán is" – mondta a magyar diplomácia vezetője, utalva Horvátország közelgő uniós csatlakozására.
   
Martonyi János tájékoztatása szerint minden tárgyalópartnere megköszönte a horvát EU-csatlakozáshoz nyújtott magyar segítséget. A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a magyar EU-elnökségre jutott a legnehezebb csatlakozási fejezetek lezárása. Volt egy olyan pillanat, amikor úgy látszott, hogy ez nem fog sikerülni, és megjelentek olyan hangok a magyar sajtóban is, hogy felesleges volt ezt a célt kitűzni.
   
"Sok tényező együttes hatásának köszönhetően ez végül sikerült” – mondta Martonyi János. Emlékeztetett arra, hogy "Közép-Európa hallatta hangját", és a térségbeli országok a döntő pillanatban diplomáciai offenzívát indítottak, de szerepet játszott ebben az is, hogy maguk a horvátok felgyorsították a jogharmonizációt. Martonyi János úgy fogalmazott, hogy Zágrábban "nagyon erősen nyilvántartják" Magyarország szerepvállalását ebben a folyamatban.
   
A külügyminiszter szerint Horvátország uniós csatlakozása után az a legfőbb kérdés, hogy ez milyen új lehetőségeket nyújt a kétoldalú és a közép-európai együttműködés fejlesztésére.
   
"Az eddigi együttműködési formát folytatjuk, de lesz egy új területe az együttműködésnek" – mondta Martonyi János, és példának hozta fel a visegrádi országokat. Van egy sor megvalósítandó projekt, elsősorban infrastrukturális téren és az energiapolitikában. A külügyminiszter ezek között említette két új határátkelő megnyitását, az autópálya-építést és a Krk szigeten létesítendő cseppfolyósgáz-terminált (amiről Zágrábban egyelőre nem született döntés), illetve a horvát és a magyar gázvezetékek összeköttetésének megteremtését abban az esetben, ha lesz terminál.
   
Magyarország egyik törekvési iránya az EU-ban a további bővítés támogatása, és a következő feladat az, hogy a többi nyugat-balkáni ország, Szerbia, Montenegró és Macedónia, is csatlakozzon az EU-hoz - fejtette ki a külügyminiszter, aki szerint a múlt héten parafált belgrádi-pristinai megállapodás kétségkívül egy történelmi jelentőségű áttörés, bár sokan felhívják a figyelmet arra, hogy oda kell figyelni a szerződés végrehajtására is. A megállapodással és az Európai Bizottság kedvező értékelésével valóban megnyílt az út Szerbia és az Európai Unió tárgyalásai előtt.
   
Újságírói kérdésre válaszolva Martonyi János kijelentette: nem osztja azt az álláspontot, hogy Magyarország ne hagyja jóvá Szerbia uniós csatlakozását mindaddig, amíg a szerb fél nem orvosolja a magyar történelmi sérelmeket.
   
Emlékeztetett arra, hogy a szerbiai rehabilitációs és restitúciós törvény hátrányos megkülönböztetést tartalmazott mindenekelőtt a vajdasági magyarokkal szemben, és látszólag voltaképpen a kollektív bűnösség elvét követte. Budapest akkoriban egyértelműen jelezte azt, hogy amennyiben ez a probléma nem oldódik meg, Magyarország nem tudja támogatni Szerbia tagjelölti státusát. A törvények módosításával azonban a probléma megoldódott, és most egy nagyon fontos folyamat indult meg, alapvetően a két ország köztársasági elnöke között. (Áder János magyar és Tomislav Nikolic szerb elnök a tervek szerint hamarosan közösen hajt fejet a II. világháborúban megölt magyar és szerb áldozatok emléke előtt a vajdasági Csúrogon).
   
"Nagyon bízom benne, hogy ez a kiengesztelődés megtörténik, és ez mindenképpen segíteni fog a két ország egész kapcsolatrendszerében" – mondta Martonyi János.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések