ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarország jó kapcsolatokra törekszik Oroszországgal

Az EU-nak Oroszország stratégiai partnere, ezért az az érdeke, hogy jól alakuljanak a kapcsolatai Moszkvával, ahogyan Magyarország is "korrekt és jó kapcsolatokra" törekszik Oroszországgal - mondta Martonyi János külügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában hétfőn.
Létrehozva: 2013. április 30., 08:21 | Utoljára frissítve: 2013. április 30., 08:26
nyomtat küld

A tárcavezető hangsúlyozta: csütörtökön Budapestre érkezik orosz kollégája, Szergej Lavrov, és találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel is. "Minden kérdésről beszélünk a lehető legnyíltabban, legőszintébben" - jelentette ki a találkozó témáit firtató kérdésre.
   
Azzal kapcsolatban, hogy osztrák, román és bolgár hivatali partnerével közösen levelet intézett uniós vezetőkhöz, szorgalmazva a Nabucco-gázvezeték megépítését célzó projekt támogatását, Martonyi János azt mondta: ezzel jelezték elkötelezettségüket a projekt mellett, és azt várják, hogy az Európai Bizottság is támogassa.
   
Kifejtette: alapvető biztonsági megfontolás, hogy ha valami történik "az egyetlen vezetékkel", az komoly gondot jelenthet. Ráadásul minél több forrásból megoldható az ország ellátása, annál jobb alkuhelyzetben van. A Déli Áramlat is nagyobb biztonságot adhat, hiszen újabb útvonalat jelentene, még ha nem is új forrásból, hanem szintén Oroszországból érkezne rajta a gáz - közölte. Megjegyezte: ennek a megfontolásnak azonban semmilyen "oroszellenes" éle nincs.
   
A Külügyminisztérium április 19-én közölte, hogy Szergej Lavrov május 2-án érkezik egynapos hivatalos látogatásra Budapestre. Az orosz külügyminiszter Martonyi János korábbi moszkvai látogatását viszonozza. A magyar és az orosz miniszter áttekinti a kétoldalú kapcsolatok alakulását, és véleményt cserél aktuális nemzetközi kérdésekről - tudatta a tárca.

"A politikai, ideológiai ihletésű vádakat nehéz kezelni"

Martonyi János szerint általános vádakkal, alaptalan rágalmakkal szemben nehéz védekezni, de a konkrét felvetéseket lehet orvosolni, így az Európai Bizottságtól is részletesebb okfejtést, magyarázatot vár Magyarország, hogy pontosan mi is az aggály az alaptörvény módosításával kapcsolatban.

A külügyminiszter kifejtette: az Európai Parlamentben is pártpolitikai harc, versengés folyik, a baloldali pártok rendkívül erőteljesen támadják Magyarországot, és választási kampánytémává akarják tenni a kérdést, hogy ezáltal saját politikai versenytársaikat is támadják. Az általános, politikai, ideológiai ihletésű vádakat nehéz kezelni - mutatott rá.
   
A külügyminiszter emlékeztetett: levelében korábban a bizottság elnöke, José Manuel Barroso jelezte, hogy az alaptörvény módosítása miatt bizonyos kérdésekben kötelezettségszegési eljárást indíthatnak Magyarországgal szemben. Ha konkrét kérdéseket vetnek fel, azt lehet rendezni, ezért a kormány azt várja az uniós testülettől, hogy kifejtse aggályait - közölte.
   
"Ha valóban komolyabb gond van", Magyarországnak nem érdeke, hogy a kötelezettségszegési eljárásokat végigvigyék, a kormány a megállapodásra törekszik - mondta Martonyi János.
   
"Kettős mércének nem lehet helye a döntésben"

A tárcavezető arról is beszélt, hogy a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről szóló döntésben csak a számokra, az objektív tényekre szabad hagyatkozni, és figyelmen kívül kell hagyni a politikai megfontolásokat; kettős mércének nem lehet helye a döntésben.
   
Úgy fogalmazott, a kormány azt várja, hogy megszűnik az eljárás, mert az eredmények ezt támasztanák alá: a 2012-es 1,9 százalékos államháztartási hiány különösen nagy siker. Ha valóban az objektív adatokból és az elért eredményekből indul ki a bizottság, olyan előrejelzést ad ki a magyar gazdasági helyzetről, amely megalapozza az Európai Tanács későbbi döntését, hogy megszüntessék az eljárást - vélekedett a miniszter.
   
Kiemelte: aggodalomra adhat okot, hogy a bizottság esetleg úgy gondolja, ha a magyar eredmények jók is, a gazdaságpolitika, amellyel ezeket elérték, nem olyan, amilyet az uniós testület elvár az országtól, és amelyet megfogalmazott az országspecifikus ajánlásaiban. Így "egy szubjektív elem" is megjelenhet, amely "már nem a számokról szól" - mutatott rá Martonyi János.
   
Úgy látja, az sem zárható ki, hogy politikai megfontolások is "beszűrődnek", de ha bármely tagállam esetében a gazdaságtól független szempontok is megjelennek egy ilyen döntésben, az eljárás elveszti hitelét.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések