ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bankunió több lépcsőben: minőség és elszámoltathatóság

A szerdai napon szavazott az Európai Parlament plenáris ülése az Európai Bizottságnak a közös európai bankfelügyelet létrehozására beterjesztett javaslatáról, amely az első fontos lépés lehet az EP által már 2010 óta szorgalmazott európai bankunió megteremtése felé. Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő üdvözölte a strasbourgi vita következtetéseit. Hangsúlyozta: "Magyarország a visegrádi négyek többi tagjával egyeztetve továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a bankuniót megteremtő intézkedések nem kerülhetik ki a meglévő uniós intézményrendszert, s nem hozhatják a mostaninál rosszabb helyzetbe az eurózónán kívüli országokat, köztük Magyarországot sem.
Létrehozva: 2013. május 22., 15:44
nyomtat küld

A jelenlegi pénzügyi és gazdasági válság miatt az európai bankrendszer az összeomlás szélére jutott. Az egységes pénznem és az egységes piac integritását a pénzügyi szektor széttöredezettsége veszélyezteti. Az európai egység védelme, a pénzügyi stabilitás helyreállítása és a gazdasági növekedés alapjainak megteremtése érdekében fokozni kellett a banki ágazat integrációját.

Az első lépcsőben az egységes uniós bankfelügyelet felállítása, s az eurózóna bankjainak feltőkésítése folyik. Ezeket az új szabályokat kellene alkalmazniuk a bankszanálásokért felelős nemzeti hatóságoknak. Ekkor kialakulhatna a nemzeti bankhatóságoknak egy hálózata, amely ellenőrizhetné az uniós pénzpiacot. A pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása szempontjából alapvető jelentőségű a nagy bankok biztonsága és megbízhatósága. A közelmúlt tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a kisebb bankok is veszélyt jelenthetnek a pénzügyi stabilitásra. A parlamenti állásfoglalás értelmében az EKB ezért mindenkor és minden körülmény között elláthatja a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságokra ruházott hatásköröket, és elvégezhet minden egyedi felügyeleti feladatot.

A fideszes gazdaságpolitikus szerint a javaslatban szereplő háromtényezős felügyeleti rendszer meglehetősen bürokratikus lesz, s ennek végső költsége pedig ismételten a pénzügyi szektort fogja terhelni. "Ezen oknál fogva is törekednünk kell a jogok és kötelezettségek egyensúlyának biztosítására és olyan intézményi és pénzügyi garanciák kialakítására, amelyek az euróövezeti bankunió versenyfeltételek torzítását eredményező hatását mérséklik, kiküszöbölik" - mutatott rá a fideszes EP-képviselő.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó emlékeztetett: Németország már korábban is aggodalmát fejezte ki a bankunióval kapcsolatban, de most először kötötte azt alapszerződés módosításhoz. A végső döntés meghozataláig az Európai Parlament elhalasztotta a bankunióról szóló jelentések jogalkotási részről szóló zárószavazást.

Háttér: A két jogszabályjavaslatot az Európai Parlament és az Európai Tanács 2012. szeptember óta vizsgálja. Az EP-nek konzultatív szerepe van az eurózóna bankfelügyeleti jogát az EKB-hoz utaló javaslattal kapcsolatban. A Tanácsnak így meg kell várnia az EP véleményét döntése előtt.  Az Európai Bankhatósággal kapcsolatos változtatásokról az EP a Tanáccsal együtt dönt.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések