ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

VM: hamarosan tisztább lesz a kép a Hajdú-Bét ügyében

Felháborító, gátlástalan haszonszerző, szívtelen ügylet volt, ahogy a libatartókat tönkretették – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Hajdú-Bét-ügy kapcsán a Kossuth Rádiónak.
Létrehozva: 2013. május 27., 08:54 | Utoljára frissítve: 2013. május 27., 09:10
nyomtat küld

Tönkrement libatenyésztők, eltűnt milliárdok és rejtélyes dossziék – családok százainak élete vált kilátástalanná a Hajdú-Bét 2004 eleji, hirtelen csődje miatt. Egy évtized után a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) újranyitja a Hajdú-Bét Zrt. aktáit, és részben kárpótolja a károsultakat. A kormány április végi döntése alapján a szaktárca május 7-én ült tárgyalóasztalhoz az ország egykori legnagyobb baromfi- és víziszárnyas-feldolgozó vállalatának károsultjaival. A jogszabályi háttér megteremtését követően, várhatóan nyár elején megkezdődhet a Hajdú-Bét-ügyben kárt szenvedett baromfitenyésztőknek szánt pénz kiutalása.

Fazekas Sándor tárcavezető a Vasárnapi újságban azt mondta, Bajnai Gordonnak, ha részt akar venni a közéletben, rendeznie kell a tartozásait. „Hiszen az egy felháborító, gátlástalan, haszonszerző, szívtelen ügylet volt, ahogy a Hajdú-Bét elszámolása kapcsán kivettek pénzt a cégből, és a termelőket, a libatartókat csődhelyzetbe kergették, tönkretették” – fogalmazott Fazekas Sándor.

A kormánytag szerint ma már látszik, hogy annak idején az állami szervek nem tettek meg mindent azért, hogy a nehézségekkel küszködő vállalkozás helyzete átláthatóbb legyen, és hogy a Hajdú-Bét beszállítói megkapják a pénzüket. Bajnai Gordon nem segített sem a Wallis Rt vezetőjeként, sem amikor közéleti szerepet vállalt, kormányfőként is magára hagyta az embereket – nyilatkozta Fazekas Sándor. A miniszter szerint a mostani csekély összegű támogatás lehetővé teszi azt, hogy a kormányzat 2-300 millió forintot kifizessen a közvetlen károsultaknak. Az igények felmérése folyamatban van, de a kár több milliárdos.

Annak kapcsán, hogy egy volt büntető bíró pert indított a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ellen, mondván, milyen alapon fizetnek a károsultaknak tíz év elteltével, miközben az államnak nem volt részesedése a Hajdú-Bétben,  Fazekas Sándor azt mondta, ez az akció jogi kisipari munkának tekinthető. „Hiszen úgy látszik sem az államszervezet felépítéséről, sem az agrártámogatások rendszeréről fogalma sincs az illetőnek.” A pert indító személy által felvetett dilemma helyett az alapvető kérdés az, hogy ha valaki egy nehéz helyzetbe került cég sorsáról tud dönteni, akkor miképpen lehetséges az, hogy a termelők azok, akik nem kapnak egy fillért sem. A Hajdú-Bét a legkritikusabb időszakban is mintegy 300 millió forintos hitelt nyújtott a saját tulajdonosának, a Wallisnak, a libatartóknak pedig nem jutott semmi. Családok mentek tönkre, egzisztenciák kerültek nehéz helyzetbe, vannak, akik most is a vállukon viszik az akkor keletkezett adósságukat, tizenkét ember pedig öngyilkos lett – mondta a miniszter.

Fazekas Sándor szerint az is érdekes kérdés, hogy mi lett azzal a több ezer emberrel, aki a debreceni központú Hajdú-Bét feldolgozó üzemeiben dolgozott.  Hozzátette, az 1998-2002-es kormányzati ciklusban – Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején – volt egy ceglédi húsipari vállalati csőd, amikor a vezetőket bilincsben vitték el. „Utána jött egy más kormány, egy más filozófia, ahol ezt büntetlenül meglehetett csinálni. … Az állami szerveknek akkor el kellett volna járni. Én nem látom át igazán, hogy ez miért nem történt meg. Messzeható következtetéseket lehet ebből levonni” – fogalmazott. A tárcavezető hozzátette: bízik benne, hogy erre is fény derül most, amikor „igenis színt kell vallani az érintett szereplőknek”.  Fazekas Sándor arra számít, hogy néhány hét múlva sokkal tisztább lesz a kép.  Ennek kapcsán a tárca még május közepén azt közölte, a Vidékfejlesztési Minisztériumban jelentősen megnövekedett a Hajdú-Bét ügy kapcsán a bejelentések és a panaszok száma, ezért külön levelezési címet hoztak létre az érintetteknek.

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, Debrecen polgármestere azt mondta, azok, akik a Hajdú-Bétből a vagyont kimentették, igyekeztek úgy eljárni, hogy ne lehessen őket megfogni, de az egészen biztos, hogy a joggal való visszaélés számtalan példája látható az ügy kapcsán. „Egy biztos: az aki üzletemberként ezt levezényli, ehhez asszisztál, az közéletbe, ország élére, de még csak egy falu élére sem való” – mondta Kósa Lajos.

(hirado.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések