Varga: Nem készül jövőre választási költségvetés
|
Ha szerdán döntés születik Brüsszelben a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről, akkor nagy az esélye, hogy a zárolásokon kívül nem lesz szükség további egyenlegjavító intézkedésekre - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. |
Létrehozva: 2013. május 29., 08:13 | Utoljára frissítve: 2013. május 29., 08:57 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Egy minisztérium, a belügyi tárca kivételével jóváhagyta a költségvetési zárolások tervét a nemzetgazdasági tárca - mondta Varga Mihály az InfoRádió Aréna című műsorában. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette, az egyenlegjavító intézkedések nagyjából 2 százalék körüli zárolásokat jelentenek az intézményeknél, ez szerinte kigazdálkodható.
A tárcavezető megismételte, ezekre a lépésekre azért van szükség, hogy az Európai Bizottság biztosítottnak lássa a 3 százalék alatti költségvetési hiány tartását, és így javasolja a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetését. Ha a kérdésben kedvezőtlen döntés születne szerdán, akkor a költségvetés bevételeinek további emelésére már vannak előkészített javaslatok, de a miniszter szerint ezek csak akkor kerülnek a kormány elé, ha időszerűvé válnak.
A zárolás mellett a második nagy lépés az lehet, hogy az idei és a következő évre tervezett beruházásokat nem a folyó kiadásokból finanszírozzák, hanem amennyiben az állami vagyongazdálkodásból további bevételek származnak, azokat lehet erre a célra fordítani. Nem arról van szó, hogy a Kossuth tér rendezése nem fejeződik be, hanem arról, hogy más forrásokat keresnek ennek a finanszírozására - hangsúlyozta Varga Mihály. A harmadik lépés az adók, közte a reklámadó és a bevételnövelő intézkedések sorozatát jelentené.
A miniszter kiemelte: ha szerdán kedvező javaslat érkezik Brüsszelből, akkor nagy az esély arra, hogy a zároláson túli lépéseket nem kell megtenni.
Megismételte, hogy nem lesz osztogatás, és nem készül jövőre választási költségvetés, ha az ország számára kedvező vélemény születik az Európai Bizottságban. Ugyanakkor nagyobb mozgásteret ad a kormányzatnak, hogy a pozitív döntés előnybe hozhatja a magyar gazdaságot, például a tőkepiaci kockázati felár csökkenésével vagy a forint erősödésével.
Olcsóbbá és biztonságosabbá lehetne tenni az önkormányzatok működését
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt szeretné, ha a Magyar Államkincstár az önkormányzatok számára is tudna számlát vezetni, hiszen ezzel olcsóbbá és biztonságosabbá lehetne tenni az önkormányzatok működését. A nemzetgazdasági tárca vezetője erről az Inforádió Aréna című műsorában beszélt kedden. Úgy fogalmazott: a kincstárban több lehetőség van, mint amit most tud. Fontosnak nevezte, hogy a kincstár nyitni tudjon nemcsak az állampapír-forgalmazás irányába, hanem abban is, hogy sokkal ügyfélbarátabbá váljon, azaz megteremtődjön annak lehetősége, hogy önkormányzatok számlavezetését is el tudja látni.
Varga Mihály elismerte, hogy egy ilyen változásnak a kereskedelmi bankok nem örülnének, de hangsúlyozta, hogy ezen a területen van megtakarítási lehetőség, és ez a közösség szempontjából hasznos. Leszögezte, hogy nincs szükség az önkormányzatoknak az államkincstáron keresztüli hitelezésére, hiszen "arra ott vannak a bankok, tehát nem arról van szó, hogy beruházásokhoz ad a kormány kedvezményes hiteleket". Nem is lenne célszerű, hiszen egy versenypiacon keresztül kell kialakulnia a kamatszinteknek - tette hozzá.
A gazdasági tárca vezetője az interjúban arról is beszélt, hogy lehetővé kell tenni, hogy az államigazgatásban dolgozó munkavállalók számára a bérkifizetés is sokkal felhasználóbarátabbá váljon. "Ehhez keresek egy új embert" - mondta, utalva arra, hogy április végén mentette fel Kandrács Csabát, a szervezet korábbi elnökét, s helyére - megbízott vezetőként - miniszteri biztost nevezett ki.
Folyamatosan vizsgálja a kormány a pedagógusbér-emelések lehetőségét
Akkor kapnak a pedagógusok béremelést, ha folytatódik a gazdasági növekedés - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a nemzetgazdasági miniszter. Folyamatosan vizsgálja a kormány a pedagógusbér-emelések lehetőségét - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint az életpályamodell bevezetését akkor vállalhatják, ha az első 3 hónap után az év második negyedévében is megmarad a kedvező gazdasági teljesítmény, és a kijelölt pályán marad az államháztartási hiány is. Ha ez a két feltétel teljesül, akkor van esély az új bértábla alkalmazására. A miniszter szerint ez néhány héten belül kiderül.
(inforadio.hu, MTI-fidesz.hu)