ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tunéziában tárgyalt Szijjártó Péter

Ötpontos magyar-tunéziai gazdasági együttműködési programban állapodott meg keddi tuniszi tárgyalásai során Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.
Létrehozva: 2013. június 11., 16:38 | Utoljára frissítve: 2013. június 11., 17:00
nyomtat küld

A keleti nyitás politikájának keretében a magyar kormány erősíteni szeretné a Tunéziával való gazdasági kapcsolatait - hangsúlyozta telefonon az MTI-nek a politikus, aki tárgyalt Monszef Marzúki államfővel, Oszman Dzserandi külügyminiszterrel, továbbá a nemzetközi gazdasági együttműködési és fejlesztési tárca vezetőjével, az agrár-, valamint a kereskedelmi miniszterrel.
   
A fejlesztési program pontjai közül Szijjártó Péter kiemelte a mezőgazdasági együttműködést, amelynek keretében egy árucserén alapuló hosszú távú kereskedelmi megállapodást készítenek elő. Tunéziában a foszfátbányászat rendkívül fejlett volt, ám a közelmúlt belpolitikai eseményei miatt a termelés visszaesett, de az észak-afrikai ország kormánya most újra növeli foszfátbányászata kapacitását - fejtette ki, jelezve, hogy Magyarország a műtrágyagyártáshoz Ausztriából importál foszfátot, de az is Afrikából származik. Ezért a jövőben szeretné közvetlenül Tunéziából beszerezni az alapanyagot, amelyhez így jelentősen olcsóbban lehetne hozzájutni - jelezte. A foszfátimportért cserébe Magyarország feldolgozott élelmiszeripari termékeket, elsősorban lisztet exportálna Tunéziába - mondta az államtitkár.
   
Kitért a vízgazdálkodásra is, Tunisz ugyanis már meg is hívta a Magyar Vízipari Klaszter delegációját, hogy tárgyaljanak a konkrét tunéziai szerepvállalásról, például öntözési rendszerek, vízhálózatok kiépítéséről.
   
A felek megállapodtak a tunéziai vasúti járműipar modernizálásában való magyar részvételről is, így a már meglévő magyar szerepvállalás mellett tárgyalások kezdődtek arról, hogy a korábban Magyarország által szállított vasúti kocsik felújítását is magyar cégek végezhessék az afrikai országban.
   
Szijjártó Péter elmondta, hogy jövő szeptembertől szeretnék elindítani a felsőoktatási ösztöndíjcsere-programot is, hogy magyar egyetemek tunéziai fiatalokat fogadhassanak, akiket leginkább a bányamérnöki képzés érdekel.
   
Végül a program ötödik pontja egy Magyarország és Tunézia közötti közvetlen repülőjárat elindításának lehetősége, a Wizz Air ugyanis három tunéziai desztinációt is vizsgál.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések