ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A holokauszt áldozataira emlékeztek Szekszárdon

A holokauszt áldozataira emlékeztek vasárnap Szekszárdon, ahonnan 1944-ben hatszáz embert hurcoltak el a náci haláltáborokba.
Létrehozva: 2013. július 14., 14:10
nyomtat küld

A szekszárdi izraelita hitközség, a Magyar-Izraeli Baráti Társaság és a tolnai megyeszékhely által közösen szervezett, a holokauszt 69. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen Schönberger András pécsi főrabbi arról beszélt, hogy nem egy "őrült eszmét követő idegen sereg", hanem hosszú folyamat, a szeretet hiánya és a gyűlölet ereje vezetett a holokauszthoz.
    
Az egykori szekszárdi zsinagógából kialakított Művészetek Házában, a körülbelül nyolcvan emlékező előtt a főrabbi emlékeztetett arra: Szekszárd akkori polgármestere nemet mondott a gettó felállítására, de a hatóságok együttműködtek az emberek összegyűjtésében. Úgy fogalmazott, "a hivatalnokok tudták, hogy a legfőbb úr nem mond ennek ellent".
    
"Horthy, akit ma zsidómentőnek mondanak, nem mentette a zsidókat, hanem hagyta, hogy elvigyék őket. Az, hogy megtiltotta, hogy a budapesti zsidókat elvigyék, az csak arra tanulság, hogy ereje még volt" - mondta Schönberger András.
    
Horváth István (Fidesz-KDNP), Szekszárd polgármestere felidézte: bár 1944-ben vitéz Vendel István polgármester nem engedett gettót létesíteni a városban, térségi szinten nem tudott gátat szabni az eseményeknek. Hatvankilenc éve, július második vasárnapján Szekszárdról, Tolnáról, Faddról, Decsről és Őcsényből bonyhádi, bajai és pécsi gettók közbeiktatásával mintegy hatszáz embert hurcoltak el Auschwitzba és Matthausenbe - tette hozzá.
    
Kiemelte, a holokausztra emlékezni kell, az emlékeket tovább kell adni, tanítani kell, hogy minden gyermek és fiatal tisztában legyen az emberiség múltjának egyik legnagyobb szégyenfoltjával.
    
Az ünnepség után a volt zsinagóga előtt álló holokauszt-emlékműnél a hitközség, a baráti társaság képviselői és hozzátartozók tették le az emlékezés koszorúit, köveit; a megyeszékhely önkormányzatának nevében Horváth István, a Szekszárdi Német Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében Krémer György helyezett el koszorút.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések