ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Most gyors döntésekre és rugalmasságra van szükség"

Alapvetően új irányra van szükség, mert a válság előtti eszközök a nehéz időszak után sem lesznek használhatóak a jó teljesítmény érdekében. Ennek jegyében határoztuk meg elérendő célként, hogy Magyarország legyen Európa termelési központja - nyilatkozta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a Demokratának.
Létrehozva: 2013. július 24., 10:34
nyomtat küld

- A Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) éves jelentése amellett, hogy elismeri a kormányzat eredményeit például a munkahelyteremtés vagy az államháztartási hiány leszorítása terén, kritikákat is tartalmaz. Azt írják például, hogy a kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban nagyobb kiszámíthatóságra, az unióval ugyanakkor kevesebb konfrontációra lenne szükség.

- A HEBC-vel, ahogyan más szervezetekkel is, folyamatos kapcsolatban állunk, konzultációs irodát tartunk fenn, így a véleményüket jól ismerjük. Nekik is, ahogyan a gazdasági élet más szereplőinek is elmondtam: a különböző intézkedéseket, kormányzati lépéseket akkor tudjuk objektíven vizsgálni, ha figyelembe vesszük azt is, milyen körülmények között születtek. A magyar és a nemzetközi gazdaság mostani helyzetében véleményem szerint alaposan előkészített, de gyors döntésekre és rugalmasságra van szükség. Aki nem veszi figyelembe a minket körülvevő gazdasági környezetet, az könnyen rossz irányba indul, s a nemzetközi gazdaság helyzetének figyelembevétele nélkül Magyarországról sem lehet objektív és teljes képet alkotni. Ami minket illet, törekszünk a rendszeres párbeszédre, szívesen meghallgatjuk a különböző érveket, véleményeket, de arra is ügyelnünk kell, hogy ne vesszen el az előbb említett gyorsaság és rugalmasság.

- De így nincs veszélyben a befektetők által sokat emlegetett bizalom?

- Ebben a kérdésben már az is vitatéma lehetne, hogy a bizalom egy elvont vagy egy számokkal, adatokkal mérhető és alátámasztható fogalom. Én azt gondolom, hogy utóbbi. Szerintem a bizalom jele, hogy 2012 végére a külföldi közvetlen tőkebefektetések magyarországi állománya elérte a 78,5 milliárd eurót, ami a GDP arányában 80,3 százalékot jelent. Ez ma a közép-európai térségben, vagyis a visegrádi négyeket és Romániát figyelembe véve a legmagasabb, utánunk a csehek 67,7 százalékkal következnek, a lakosság számához viszonyítva pedig Csehország mögött a második helyen állunk. De hadd mondjak egy másik megközelítést: a külföldi tőkebeáramlás, ami az ország reálgazdaságát egyik legjobban befolyásoló tényező, egy év alatt, 2011 és 2012 között a háromszorosára nőtt. Azt gondolom, hogy bizalom nélkül nem láthatnánk ilyen adatokat.

- Tehát a nagyobb kiszámíthatóságot elváró kritika dacára hazánkkal kapcsolatban él a befektetői bizalom?

- A jelek ezt mutatják. Emellett pedig akkor lehetne kiszámíthatatlanságról beszélni, ha a 2010-es induláskor, amikor a magyar gazdaság rendkívül nehéz helyzetben volt, kapkodni kezdtünk volna, stratégia nélkül. Mi azonban a helyzet feltérképezését, elemzését követően lefektettük az alapvető irányokat, amelyekhez azóta is tartjuk magunkat.

A teljes interjút a Demokrata legfrissebb számában olvashatja.

(Demokrata, 2013. július 24.)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések