A gazdák számára fordulópont volt a 2010-es kormányváltás
|
A baloldal a termőföldet egyszerű vagyontárgyként kezelte, pedig az a vidéken való megélhetés alapja – jelentette ki Font Sándor fideszes országgyűlési képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján. |
Létrehozva: 2013. augusztus 15., 11:40 | Utoljára frissítve: 2013. augusztus 15., 11:41 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Font Sándor úgy fogalmazott, a magyar gazdák számára fordulópontot jelentett a 2010-es kormányváltás. Sokan érezték úgy, hogy a Gyurcsány-Bajnai-szövetség nem az ő érdekeiket képviselte a magyar föld védelmében, ami a legsúlyosabb kérdés a gazdák számára – tette hozzá.
A fideszes országgyűlési képviselő rámutatott, a baloldal a termőföldet egyszerű vagyontárgyként kezelte. Megszüntették a Nemzeti Földalapot, és a teljes igazgatását átvitte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-be – hangsúlyozta. Font Sándor kiemelte, mivel a termőföld a vidéken való megélhetés alapja, „súlyos hiba kizárólag vagyontárgyként kezelni”. Ráadásul a termőföld összessége kijelöli egy ország területét és határait is – fűzte hozzá.
|
Font Sándor sajtótájékoztatója
|
|
Mint mondta, szinte tudatosan hagyták, hogy létrejöjjön a zsebszerződések rendszere. A baloldal egy tsz-alapú nagybirtokos rendszert épített, szemben az általunk és az unió által is favorizált családi alapon, egyéni gazdaságon alapuló gazdálkodással – szögezte le.
Súlyos felelőssége az előző kormánynak a magyar állami tulajdonban lévő termőfölddel való gazdálkodás mikéntje is – hívta fel a figyelmet a politikus, aki egyúttal emlékeztetett arra is, hogy a baloldali kormányok idején külföldi tulajdonban lévő, tőkés nagyüzemi rendszerekkel szerződtek le. Ebben meghirdettük a teljes rendszerváltást, egy új földfoglalást, hiszen a termőföld kezelése visszakerült a Magyar Nemzeti Földalaphoz – fűzte hozzá. Úgy fogalmazott, azon földek esetében, amelyeknek lejárt a bérleti szerződése, nyílt pályázatot hirdettek, és „nem árultunk el nagy titkot, hogy ezt a magyar magángazdák, őstermelők, egyéni vállalkozók kezébe szeretnénk adni”.
Font Sándor kiemelte, hogy míg az előző időszakban az állami tulajdonban lévő termőföldet 600 tőkés társaság bérelte, most a földhaszonbérleti pályázatoknak köszönhetően több mint 6000 magángazdához került a bérelhető állami termőföld.
Tájékoztatott arról is, hogy tovább erősítik az állami földbérleti programot. Eddig mintegy 240 ezer hektár lejáró földbérletet hirdettek meg újból, és a tapasztalatok alapján elmondható, hogy nagy az érdeklődés: ötszörös, hatszoros a túljelentkezés.
Szólt arról is, hogy a magyar termőföld védelme bekerült az alaptörvénybe, és a földtörvény értelmében 2014-től sikerül majd megvédeni a magyar földet a spekuláns szándéktól. A termőföld annak a kezében kell, hogy legyen, aki életvitelszerűen gazdálkodik – fogalmazott. Ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy ma a földterületek 50 százalékát tőkés nagyüzemek használják, de szeretnék, ha a jövőben ez az arány megváltozna, és a földterületek 80 százaléka egyéni, családi gazdálkodókhoz kerüljön.
Font Sándor az állattenyésztési program kapcsán elmondta azt is, állami termőföldet csak az bérelhet, aki egyben állattenyésztést is vállal. Egyrészt szeretnénk ezzel elérni, hogy növekedjen a z állatok létszáma, másrészt az is célunk, hogy bővüljön a foglalkoztatás – mutatott rá.
A fideszes országgyűlési képviselő a Fiatal Gazda Programmal összefüggésben arról beszélt, sokszoros a túljelentkezés. Szavai szerint magyar kezdeményezésre sikerült elérni, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós támogatásoknál kötelező lesz minden tagországban a fiatal gazdák támogatása, erre létrehoztak egy elkülönített pénzalapot. Míg az előző kormánynál 0,5 százalékot irányoztak elő a teljes lehívható keretből, addig a most megnyíló támogatásokkal ez sokkal nagyobb lehetőséget biztosít majd a fiatal gazdálkodóknak – fogalmazott, hozzátéve: a 2014-2020 közötti időszakban 500 milliárd forinttal több támogatás jut a gazdák számára.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szerdán megjelent GDP-növekedés adatok belső elemzése megmutatja, hogy a mezőgazdaság jelentős növekedése is hozzájárult a kedvező adatokhoz. Érdemes a mezőgazdaságba fektetni, a kormány a Darányi Ignác Tervben éppen erre tett javaslatot – jegyezte meg.
(fidesz.hu)