ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A vasfüggöny átvágásának valódi helyére került az emlékkő

Helyreállt a történelmi hitelesség azzal, hogy a soproni önkormányzat a tényleges, valódi helyszínén állítatta fel a Horn Gyula, egykori magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszterek 1989. június 27-i jelképes vasfüggöny-átvágásának emlékkövét.
Létrehozva: 2013. augusztus 21., 11:20
nyomtat küld

A rendezvényt „az emlékezés és a történelmi hűséghez való ragaszkodás hívta életre azért, hogy az utókor számára minden részletet hitelesen őrizzük meg az 1989-es évek történelméből - mondta köszöntőjében dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere.

Az eseményen Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) Oplatka András történész Egy döntés története című könyvéből, valamint a Frankfurter Allgemeine Zeitung 1989. szeptemberi számából idézve értékelte az 1989. évi történelmi eseményeket, hangsúlyozva: az 1989. évi határnyitás csak egyik eleme volt a közép-kelet-európai rendszerváltásnak.

„Amit Horn és Mock 1989. június 27-én véghezvittek, nem volt több, mint egy szimbolikus cselekedet. De a szimbólumok politikai kisugárzása nemegyszer erősebb, mint a tetteké” – idézte Firtl Mátyás.

Sopron országgyűlési képviselője történelmi visszatekintő elemzésében utalt az 1989. május 2-i napra, amikor a magyar határőrök és katonák hivatalosan elkezdték a vasfüggöny bontását, majd Oplatkát idézte: „felületes ábrázolásokban mindmáig vissza-visszatér az állítás, miszerint Horn és Mock ezen a napon megnyitották a vasfüggönyt, s ezzel keletnémetek tízezrei számára tették szabaddá a nyugatra vezető utat. Ez kétszeres tévedés.

Először is, a vasfüggöny lebontása ekkor már annyira előrehaladt, hogy a két miniszter számára nem minden nehézség nélkül kellett egy néhány száz méter hosszú, még érintetlen szakaszt keresni, ahol a drótvágó ollókkal fotógén módon működhettek. Másrészt pedig, az út Ausztriába a drótakadályok eltávolítása után sem vált szabaddá.”
Firtl Mátyás egy amerikai történészre hivatkozva hangsúlyozta: a hidegháború végét a magyarok idézték elő, akik idejétmúlttá nyilvánították a szögesdrótkerítést, majd tömegesen vettek részt 1989. június 16-án Budapesten, Nagy Imrének a Hősök terén tartott ünnepélyes újratemetésén. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke százezrek előtt mondott beszédet – emlékeztetett.

Firtl Mátyás beszéde zárásaként megköszönte az osztrákoknak, hogy ’56-ban menedéket adtak a menekülni kényszerülő magyaroknak, valamint köszönetet mondott Alois Mocknak és az osztrák kormánynak, hogy 1989-ben hasonló módon segítették a keletnémet menekülteket, hogy eljussanak Németországba. 

Az összetett történelmi események különböző megítéléseknek adhatnak lehetőséget, ezúttal két történelmi momentum – a vasfüggöny átvágása és a határáttörés – földrajzi szétválasztása történik meg – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Vince, Magyarország ausztriai nagykövete, aki az 1989-es magyarországi eseményeket úgy értékelte, hogy azok a szabad magyar választásokban csúcsosodtak ki.

A nagykövet Martonyi János magyar külügyminiszternek erre az alkalomra küldött üzenetét is tolmácsolta, aki a magyarság sorsfordító időszakai közé sorolta az 1989-es eseményeket, olyan visszafordíthatatlan történelmi fordulópontnak, amely annak volt köszönhető, hogy a „szabadságnak előbb-utóbb el kellett érkeznie”. Kiemelte: a rendszerváltozás egy folyamat volt, amelynek fontos szimbolikus része volt a június 27-i vasfüggöny átvágás, akárcsak az augusztus 19-i piknik.

 Fontos a történelmi hitelesség, mert az idő múlásával az emlékezetvesztés kihívás elé állítja a jövőt, ezért fontos, hogy az utánunk jövő generációknak átadjuk az ismereteket. Az utánunk jövőknek át kell adnunk az alapvető értékeink megbecsülését: a békét, a demokráciát, a jogállamiság alapértékeit, a szabadságot – hangsúlyozta Dr. Martin Eichtinger nagykövet, az osztrák külügyminisztérium szekciófőnöke.

1989-ben olyan határok dőltek le, amelyek lebonthatatlannak tűntek – mondta Gerhard Steier, a Burgenland-i tartományi parlament elnöke, aki emlékeztetett arra: a vasfüggöny lebontása, a Páneurópai Piknik fontos szerepet játszott Németország és Európa újraegyesítésében.
 

(soporon.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések