ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

KIM: Navracsics Tibor Vilniusba utazik

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a litván fővárosban, Vilniusban részt vesz a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából tartandó megemlékezésen - tájékoztatta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI-t.
Létrehozva: 2013. augusztus 22., 17:31
nyomtat küld

 Idén a soros EU-elnök Litvániában emlékeznek meg a totalitárius diktatúrák áldozatairól az európai emléknapon. A KIM tájékoztatása szerint a megemlékezésen jelen lesz Vytautas Landsbergis európai parlamenti képviselő, volt litván köztársasági elnök, Juozas Bernatonis, Litvánia igazságügyi minisztere, Janis Bordans lett igazságügyi miniszter, Hanno Pevkur, Észtország igazságügyi minisztere, valamint Linas Linkevicius, Litvánia külügyminisztere.
    
A részvevők csütörtök este meglátogatják a Tolerancia Központot, majd a Népirtás Áldozatainak Múzeumánál közös gyertyagyújtással emlékeznek a diktatúrák áldozataira.
    
Navracsics Tibor pénteken beszédet mond Az európai fiatalság és a totalitárius diktatúrák bűneinek emlékezete témakörben.
    
A közleményben emlékeztettek: magyar-litván-lengyel kezdeményezésre az EU-országok igazságügyi miniszterei 2011. júniusi luxembourgi tanácskozásukon, a magyar soros elnökség alatt fogadták el a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncselekmények áldozataira emlékező tanácsi következtetést tartalmazó dokumentumot. Ebben az 1939-ben Moszkvában megkötött Molotov-Ribbentrop-paktum, más néven Hitler-Sztálin-paktum aláírásának napját, augusztus 23-át jelölték meg a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapjául.
    
A dokumentum elfogadásával az Európai Unió lépést kívánt tenni a közös európai múlt tudatának és a kollektív emlékezetnek az erősítéséért.
    
2011. augusztus 23-án az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei Varsóban közösen rótták le kegyeletüket az áldozatok előtt, majd részt vettek egy nemzetközi konferencián a Varsói Felkelés Múzeumában. 2012-ben az esemény házigazdája Magyarország volt - áll a közleményben.
    
A sztálini Szovjetunió és a náci Németország 1939 augusztusában megnemtámadási megállapodást kötött egymással. A ratifikációs folyamat 1939. szeptember 24-én zárult, de akkor már tartott a második világháború, hiszen Németország szeptember 1-jén megtámadta Lengyelországot. A paktum titkos záradékának értelmében pedig már folyt a lengyel területek szovjet megszállása is, Berlin ugyanis az érdekövezetek rögzítésére is ajánlatot tett Moszkvának. Hitler azt követően, hogy meghódította Európa nyugati felét, és már nem fenyegette a kétfrontos harc, felrúgta a megnemtámadási megállapodást annak titkos záradékával együtt, és 1941. június 22-én elindította hadosztályait a Szovjetunió ellen.
    
2008 júniusában Prágában az Európa lelkiismerete és a kommunizmus című nemzetközi konferencia résztvevői vetették fel, hogy augusztus 23-át nyilvánítsák a totalitárius rendszerek áldozatainak emléknapjává.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések