A kormány mindent megtesz a munkahelyek érdekében
|
Egy dolog biztos: mindent megteszünk annak érdekében, hogy a munkahelyek megmaradjanak – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn az azonnali kérdések óráján, a pápai húsüzem kapcsán. A kormányfő emellett kitért a népesedéspolitikával kapcsolatos ügyekre, valamint a közmunkára is. |
Létrehozva: 2013. szeptember 9., 16:56 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 9., 17:53 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Orbán Viktor elmondta, a kormány többször is foglalkozott a pápai húsüzem kérdésével. Közölte, megvizsgálták, az uniós szabályok szerint mi az, amit a leggyorsabb úton ki lehet fizetni a beszállítóknak; erről döntés is született. Az eddig meghozott döntések után maradhat fenn valamennyi kifizetetlen beszállítás, a kormány vizsgálja, hogy mit tud tenni – fejtette ki. A kormányfő arról is beszélt, hogy a pápai húsüzem - foglalkoztatottsági szempontból - fontos szerepet tölt be a környéken, ezért az a szándék, hogy az üzem életben maradjon. A helyzet meglehetősen nehezen áttekinthető, egy dolog azonban biztos: mindent megteszünk annak érdekében, hogy a munkahelyek megmaradjanak – hangsúlyozta a miniszterelnök.
„Én próbálok együttműködni önnel, és öntől annyi telik, hogy utána megtámad bennünket azért, amit egyébként önök követtek el?” – tette fel a kérdést a kormányfő az egykori szocialista államtitkárnak. A pápaiak számíthatnak ránk, de ön sajnos nem! – szögezte le.
|
Orbán Viktor az azonnali kérdések órájában
|
|
Komoly forrásokra is szükség lesz
Szóba kerültek a népesedéspolitikával kapcsolatos ügyek is. A külföldön munkát vállaló magyarokkal kapcsolatban a kormányfő aláhúzta, a teendő az, hogy olyan országot faragjanak, ahova érdemes hazajönni. Orbán Viktor emlékeztetett, rendszeresen szerepel a kormányüléseken a demográfiai intézkedési terv. A kormányfő szerint komoly forrásokra is szükség lesz, ezzel kapcsolatban példaként a gyed extra bevezetését, a kisjövedelműek adókedvezményének a kiterjesztését említette. Viszonválaszában a miniszterelnök emlékeztetett, a jelenlegi kormány emelte a gyed időtartamát, visszaadta és megnövelte a családi adókedvezményt.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Ma közel 4 millióan fizetnek adót
Orbán Viktor egy másik azonnali kérdésre reagálva azt mondta, egyetért abban, hogy magasak az adók és csökkenteni kellene őket, illetve magas az alapkamat. A miniszterelnök emlékeztetett, 2010-ben Magyarországon összesen 1.800.000 ember fizetett adót. Ez a szám jól mutatja, hogy 2010-ben lényegében csődben voltunk; a gödör alján. Most ott tartunk, hogy 10 millió emberből majdnem 4 millió fizet adót. Három év alatt ide jutottunk. Szerintünk ez nem semmi – vélekedett Orbán Viktor.
A kormányfő beszélt arról is, a korrupciós mutatók tekintetében sem lehetünk elégedettek, de jobban állunk, mint három évvel ezelőtt. A miniszterelnök elmondta, a legutolsó negyedéves adatok a gazdasági növekedésről és a beruházások növekedéséről szólnak. Lehet, hogy meghozta az eredményét az elmúlt három év munkája? – tette fel a kérdést Orbán Viktor. A közmunkásokkal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, úgy tűnik, az ellenzéki képviselők rendszeresen lenézik a közmunkásokat; a versenyszférában végzett munkát többre becsülik a közmunkánál. A kormányfő arra kérte az ellenzéket, „becsüljék meg azokat az embereket, akik immár nem segélyért állnak sorba, hanem elmennek, dolgoznak, és munkából akarják nevelni gyermeküket”.
„Kiállok a külügyminiszter mellett”
Orbán Viktor a Nemzeti Emlékezet Bizottság ügyében felidézte, a testületre vonatkozó passzusok szerepeltek az alkotmányban, amelyeket azonban az Alkotmánybíróság (AB) hatályon kívül helyezett, ezért a kormány egy alkotmánymódosítást volt kénytelen végrehajtani, melynek következtében az egész passzus bekerült az alaptörvény törzsszövegébe. Hozzátette, a bizottságra vonatkozó előterjesztéseket a kormány hamarosan tárgyalni fogja az alkotmánymódosítás okozta időveszteségre való tekintet nélkül.
Én megértem, hogy azt gondolják önök közül sokan, hogy nem szükséges biztonságos és szilárd alkotmányos alapokat teremteni a titkos ügyiratok kezeléséhez, de ebben tévednek. Az a helyes sorrend, amit mi választottunk: meg kell lennie az alkotmányos szövegnek, kell hozzá egy kétharmados törvény, és ezután jöhetnek a rendelkezések. Fordítva nem fog menni – szögezte le Orbán Viktor.
A Martonyi János külügyminiszter ellen felhozott ellenzéki vádak kapcsán a kormányfő megjegyezte, egy hetilapban ezt a vádat a politikussal szemben már megfogalmazták, ezért bírósági eljárásra került sor, amelynek lezárultával a bíróság kötelezte az alpereseket, hogy az ítélet rendelkező részének közzététele mellett a megállapított jogsértésért fejezzék ki sajnálkozásukat is. A külügyminiszterem mellett, miután kétszer is kineveztem már életemben külügyminiszternek, kiállok mind politikailag, mind emberileg – hangsúlyozta Orbán Viktor.
(fidesz.hu)