Gulyás: A rezsicsökkentés alkotmányba foglalását vizsgálja a kormány
|
Munkacsoport vizsgálja, van-e értelme alkotmányban szabályozni a rezsicsökkentést, arra azonban mindenképpen szükség van, hogy a magyar kormány hatékonyan képviselje a magyar érdekeket Brüsszelben; ha az Európai Unióval vita alakul ki a kérdésben, az akár kötelezettségszegési eljáráshoz is vezethet. |
Létrehozva: 2013. október 15., 08:38 | Utoljára frissítve: 2013. október 15., 08:39 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Döntött az Országgyűlés az újabb rezsicsökkentésről: november 1-jén 11,1 százalékkal csökken a gáz, az áram és a távhő ára. A Fidesz frakcióvezetője azt kérte: az Országgyűlés politikai nyilatkozattal álljon ki a döntés mellett és utasítsa vissza az Európai Bizottság nyomásgyakorlását.
Szájer József szerint nem lesz elég alkotmányban védeni a rezsicsökkentést, ezért a politikus további kormányzati lépéseket vár. Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely az M1 Az Este című műsorában elmondta: munkacsoport vizsgálja, van-e értelme alkotmányban szabályozni a kérdést, és ha van, akkor milyen formában.
Ez egy lehetséges megoldás, de önmagában nem elegendő, azonban arra szükség van, hogy a magyar kormány hatékonyan képviselje a magyar érdekeket Brüsszelben, hogy ne engedjünk az Európai Bizottság nyomásának, amely Magyarországot olyanra kényszerítené rá, amely a közösségi jogból egyébként nem vezethető le - fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese, aki hozzátette azt is: árszabályozási eszközzel a közszolgáltatások területén 28 uniós tagországból 18-an élnek.
Mint hangsúlyozta, nem szabad azt a látszatot kelteni, hogy van olyan jogi megoldás, amely megvédené az országot azoktól, akik emelnék a rezsit. Ám ha bármilyen plusz biztosítékot lehet a rendszerbe építeni – például hogy sarkalatos lesz a közszolgáltatásokról szóló törvény – akkor ez egy megfontolásra érdemes felvetés – mondta Gulyás Gergely.
A kormány szerint a közösségi jognak nem része a hatósági ármegállapítás a közszolgáltatások terén, ezért nincsen ilyen jogköre az Európai Bizottságnak, ebben csak a magyar Országgyűlés, a magyar kormány jogosult dönteni. Ha ebből vita lesz, az kötelezettségszegési eljárással is járhat - húzta alá Gulyás Gergely.
(hirado.hu)