ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Minden magyar képviselőnek kötelessége támogatni Budapest pályázatát

Senki sem támogatta felszólalásában Rui Tavares portugál zöldpárti európai parlamenti (EP-) képviselő Magyarországgal kapcsolatos kritikus álláspontját az európai rendőrakadémia (CEPOL) elhelyezésének kérdésében az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának (LIBE) csütörtöki brüsszeli ülésén.
Létrehozva: 2013. október 17., 12:44 | Utoljára frissítve: 2013. október 17., 12:58
nyomtat küld

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy Rui Tavares és Göncz Kinga ismételten a magyar kormányt támadta ebben a Magyarország érdekeit érintő vitában” - hangsúlyozta Gál Kinga az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) csütörtöki ülését követően, Brüsszelben. „Az Európai Rendőrakadémia székhelye intézményközi vitává vált, amelyben rendezni kell a Tanács és az EP jogosítványait. Hiszen még olyan nem volt, hogy az EP döntötte volna el melyik ügynökségei székhelypályázata jobb, vagy kevésbé az. A Tanács döntésének legitimitása a budapesti székhelyet illetően nem megkérdőjelezhető, a magyar pályázat egyértelműen a legjobb volt, ezért is lehetett egyhangú döntés a Tanácsban” - mondta el Gál Kinga a vitában.

Ugyanakkor senki nem hazudtolta meg önmagát a mai ülésen, mind Rui Tavares, mind pedig Göncz Kinga felhasználta az intézmény-elhelyezési kérdést arra, hogy rúgjon egyet Magyarország kormányába. Rui Tavares, aki néhány napja levélben igyekezett megfúrni Budapest pályázatát, az ülésen a magyar kormány demokrácia iránti elkötelezettségét szabta feltételül a CEPOL magyarországi elhelyezésének.

Felháborító, hogy az a Göncz Kinga, akinek minisztersége idején a rendőrség brutálisan rátámadt a békésen ünneplő emberekre, azzal nyugtatja képviselőtársait, hogy mire a CEPOL Budapestre kerül, már egy új kormány lesz Magyarországon, amely jobban tiszteletben tartja majd a demokráciát és a jogállamiságot.

„Magyarország érdeke, hogy a CEPOL Budapesten legyen, a magyar fél nyújtotta be a legjobb ajánlatot, ezért pártállástól függetlenül minden magyar képviselőnek kötelessége aktívan támogatni a pályázatot, és ezt várjuk a szocialistáktól is” - nyomatékosította Gál Kinga.

A CEPOL ebben a tanévben még Nagy-Britanniában működik, de a londoni kormány a jövő tavasztól már nem kíván  elhelyezést biztosítani az intézménynek, ezért annak új helyszínt kell találni. Az Európai Bizottságnak az volt az eredeti javaslata, hogy vonják össze a CEPOL-t az EU-országok rendőrségeinek együttműködési szervezetével, az Europollal, amelynek a székhelye Hága. Az uniós tagállamok nagy része, valamint az EP szakbizottsága ellenzi ezt az ötletet. A tagállami kormányokat megjelenítő Tanácsban megpályáztatták a tagországok között a CEPOL elhelyezését. Hét ország jelentkezett, és október 8-án a belügyminiszterek a budapesti helyszínben állapodtak meg.
  
A CEPOL székhelyének megváltoztatásához az EP jóváhagyására is szükség van. A csütörtöki LIBE-ülés azonban még csak előzetes, informális jellegű vita volt, hiszen a Tanácstól még nem is érkezett hivatalos javaslat a parlamenthez. Tavares a LIBE-elnökhöz és a koordinátorokhoz intézett levelében azt írta, úgy értesült, hogy a miniszterek informálisan a magyar jelentkezést fogadták el, amit ő sajnálatosnak tart. A LIBE-ülésen ez a felvetés azonban visszhangtalan maradt, és a vita inkább arról folyt, milyen szerepet kell játszania a parlamentnek olyan esetekben, amikor együttdöntési joga valamely uniós ügynökség elhelyezésével kapcsolatos - például el kell-e merülnie az egyes pályázatok értékelésében. A LIBE-ülésent világossá vált, hogy CEPOL-ügy uniós intézményközi kérdéssé vált, ami vagy úgy oldható meg, hogy az Európai Bizottság az Europol-CEPOL összevonási javaslat helyett új indítványt tesz - hivatalosan ugyanis még ma is csupán az összevonási indítvány fekszik a parlament asztalán -, vagy pedig a tagországok egynegyede (jelenleg hét tagállam) kezdeményezésére a Tanács fordulhat a hivatalosan az EP-hez a maga javaslatával.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések