ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarországon találkoznak a V4 és a KEK külügyminiszterei

Jelenleg Magyarország tölti be a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés elnöki tisztét, ezért jövő héten itt találkoznak a két regionális együttműködés országainak külügyminiszterei.
Létrehozva: 2013. október 26., 10:41
nyomtat küld

Közép-európai évet hirdetett 2013-ra a magyar diplomáciában a Külügyminisztérium, ugyanis ebben az évben Magyarország áll a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) élén, továbbá júliustól egy éven át a visegrádi országok (V4 - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) csoportját is vezeti.
   
Jövő szerdán és csütörtökön ezért Magyarországon találkoznak a két csoport külügyi tárcavezetői. Szerdán a Jagelló-dinasztiát alapító Hedvig és Ulászló szobrát leplezik le Budapesten, majd csütörtökön a Gödöllői Királyi Kastélyban tanácskoznak.
   
Ez alkalomból mások mellett Magyarországra érkezik Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési biztosa, Linas Linkevicius litván külügyminiszter - akinek országa tölti be jelenleg az EU soros elnöki posztját -, továbbá Ahmet Davutoglu török külügyminiszter és Victoria Nuland, az Egyesült Államok külügyi államtitkára is.
   
A Külügyminisztérium korábban azt közölte, hogy a közép-európai évet Magyarország arra szeretné felhasználni, hogy erősítse a tagállamok együttműködését, és ebben minden szomszédjára partnerként számít. Az év meghatározó alapelve, hogy az értékekre épülő, nyílt párbeszéden alapuló külpolitika keretet teremt a történelmileg vitás kérdések rendezéséhez is. Magyarország célja, hogy meghatározó tényező legyen a közép-európai együttműködésben.
   
A KEK megalakulásának előzménye egy 1989-es olasz-osztrák-magyar-jugoszláv együttműködés, amelyet Olaszország kezdeményezett a szorosabb gazdasági, tudományos és kulturális kooperáció kialakításáért. A szervezetnek ma 18 ország a tagja: Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Fehéroroszország, Horvátország, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Olaszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna. A KEK tagállamai közül tíz tagja az Európai Uniónak.
   
A visegrádi együttműködés 1991-ben jött létre Csehszlovákia, Lengyelország és Magyarország részvételével, majd 1993-ban Csehszlovákia szétválásával négytagúvá vált.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések