Bitay: A családi gazdaságokban látjuk a jövőt
|
A szocialista kormányok a nagygazdaságok térnyerésében voltak érdekeltek, a vidékfejlesztési tárca ezzel ellentétben a családi gazdaságokban látja a jövőt - jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állami földprogramért felelős államtitkára. |
Létrehozva: 2013. október 30., 14:22 | Utoljára frissítve: 2013. október 30., 14:37 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A kormány földpolitikai céljainak középpontjában a családi gazdaságok és az agrárközéposztály megerősítése áll. Egy tudatos nemzetpolitikához egy tudatos agrárpolitika párosul, amelynek középpontjában a kis-, közepes gazdaságok szerepelnek – fogalmazott Bitay Márton, aki ezt a felfogást paradigmaváltásnak nevezte a baloldali kabinetek éveihez képest. Az államtitkár elmondása szerint „a szocialista kormányok a nagygazdaságok térnyerésében voltak érdekeltek, a vidékfejlesztési tárca ezzel ellentétben a családi gazdaságokban látja a jövőt”.
|
Fotók: fidesz.hu
|
|
Bitay Márton arról beszélt, Ausztria vagy Lengyelország kitűnő példát szolgáltat arra, hogy jól és hatékonyan tudnak működni a családi gazdaságok. A kormány vidékfejlesztési, a vidéki megélhetés körülményeit javító elképzeléseinek is inkább a családi gazdasági modell felel meg – jegyezte meg az államtitkár.
Kitért rá, a 2013. május 1-jén indult Földet a Gazdáknak Program keretében 250 ezer hektár állami termőföldet adnak haszonbérbe. Hozzátette, ezek a földterületek a nemzeti parkok, illetve a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) vagyonkezelésében vannak. Kifejtette, a haszonbérbeadáskor 25 hektár a szántóméret és 60 hektáros a legelőterület átlagos mérete.
Bitay Márton szerint a jelenlegi rendszer „gyökeresen más, mint 2010 előtt volt”, amikor 600 ezer hektár állami termőföldet körülbelül 600-an béreltek, azaz átlagosan 1000 hektárra jutott egy bérlő. Ezen kívántunk változtatni, ezért is indítottuk el a Földet a Gazdáknak Programot, amelynek eredményeként abban bízunk, hogy az év végére feleakkora területen, tízszer annyira növeljük a földhasználók számát, mint amit 2010 előtt a szocialista kormányok tudtak produkálni, azaz mintegy 6000 bérlőnek tudunk lehetőséget biztosítani – jelentette ki az állami földprogramért felelős államtitkár. Hangsúlyozta, az eddigi nyertes pályázók több mint 80 százaléka természetes személy, és 70 százalékuk családi gazdasági keretek között végzi tevékenységét.
Bitay Márton leszögezte, ezen objektív tényekből kifolyólag is hamisak azok az állítások, hogy céghálózatok vagy oligarchák vinnék el az állami földterületeket. Az államtitkár külön eredménynek nevezte, hogy a Kiskunsági és a Hortobágyi Nemzeti Park földterületeinek esetében több mint 3000 hektárra fiatal gazdák nyertek haszonbérleti jogot.
A munka folyik tovább. Reményeink szerint év végére le tudjuk zárni a programot, és mind a 250 ezer hektárra eredményt tudunk hirdetni. Jelenleg a beérkezett pályázatok elbírálása zajlik, gyakorlatilag új kiírásunk már nincsen ebben a programban – ismertette az államtitkár.
Készítjük az összesítést, hogy országos szinten hány fiatal gazda nyert pályázatot. A részeredményeket tekintve elmondható, hogy nap mint nap emelkedik azok száma, akik fiatal gazdaként nyernek területet a Földet a Gazdáknak Program keretében – válaszolta a fidesz.hu kérdésére Bitay Márton. Hangsúlyozta, a program elemeiben is jól láthatóan a családi gazdálkodókat és a fiatal gazdákat preferálja.
Az állami földprogramért felelős államtitkár portálunknak arról is beszélt, a jószágtartást úgy határozták meg, hogy két hektáronként egy nagyállat-egységet, például szarvasmarhát kell vállalnia minden pályázónak, amelynek betartását a tárca szigorúan ellenőrzi. Magyarországon felborult az állattartás és a növénytermesztés aránya. Az utóbbi igen nehéz feladat, ezért is hat ösztönzőleg a pályázati kiírás, ahol csak állattartás vállalása esetén lehet állami földbérlethez jutni – zárta szavait Bitay Márton.
(fidesz.hu)