ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A hős katonaorvosokra emlékeztek Budapesten

A hős katonaorvosok tiszteletére tartott közös megemlékezést a Nemzeti Fórum Egyesület, a Honvédelmi Minisztérium és Józsefváros Önkormányzata Budapesten vasárnap, a résztvevők megkoszorúzták a magyar orvos hősi halottak emlékszobrát a VIII. kerületben.
Létrehozva: 2013. november 3., 20:14 | Utoljára frissítve: 2013. november 4., 07:57
nyomtat küld

 "Orvosokra, mentőkre, ápolókra emlékezünk, akik képesek voltak hivatástudatukkal segíteni a másikon, olykor még azt sem nézve, melyik oldalon áll az az ember, aki megsérült" - mondta Lezsák Sándor, az egyesület elnöke, az Országgyűlés alelnöke. Felidézve az orosz tankok 1956 novemberi budapesti bevonulását, azt mondta: akkor érezte, hogy valami "szörnyűség" történik. "Ebben a szörnyűségben az orvosok, a mentők, az ápolók a hivatástudatukkal képesek voltak legyűrni a félelmet", ami szerinte igazán szabaddá tette őket - mondta.

Fotó: fidesz.hu

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: a katonaorvosok sok ezer életet mentettek, "sok ezer apát és fiút adtak vissza családjuknak". Hozzátette: "katonaorvosaink ma is jelen vannak békefenntartó, missziós szolgálatot teljesítő egységeinkkel a világ feszültségekkel terhes pontjain". Különös, nehéz szolgálat a katonaorvosé, akinek ott kell életet mentenie, az életért harcolnia, ahol hivatásszerűen ontják ki egymás életét a front két oldalán ellenségként szemben álló hadseregek katonái - jegyezte meg az államtitkár. Mint mondta, a magyar katonaorvosok hivatásrendi megjelenése egybeesett 1848-49-ben a honvédsereg felállásával. A gyógyító személyzettel együtt a katonaorvosok szolgálatot teljesítettek az első és a második világháború harcterein, segélyhelyein, műtőkben és kórházakban egyaránt.

A hős magyar orvosok életmentő munkájának és hősi önfeláldozásának elismerése az 1942-ben felállított emlékmű, de immár jelképezi azoknak az orvosoknak a helytállását is, akik 1956 harcaiban a szovjet intervenció sebesültjeinek életét válogatás nélkül mentették - mondta az államtitkár. Beszédében megemlékezett Radó György ezredesről, a forradalmi bizottság elnökéről, aki a Központi Katonai Kórház parancsnoka volt, valamint Borbély Csaba orvos századosról is, aki 2011-ben afganisztáni missziós szolgálatában hunyt el szívinfarktusban.

Sántha Péterné, Józsefváros alpolgármestere (Fidesz-KDNP) azt mondta: Horvay János szobrán "az önfeláldozás, a kötelességteljesítés, erkölcsileg felülmúlhatatlan kőbe dermedt pillanatát" lehet látni. Mint kiemelte, az orvosi hivatás nem csak munka, hanem "élet, hitvallás", amely mások szenvedéseinek enyhítését, a sebesültek reményének életben tartását, életük megmentését jelenti.

A józsefvárosi katonaorvosi emlékműnél Lezsák Sándor, Vargha Tamás és Sántha Péterné mellett koszorút helyezett el Grósz Andor, a Magyar Honvédség egészségügyi főnöke és Zsiros Lajos, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ orvos-igazgatója, valamint több szervezet képviselői és magánemberek.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések