ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az egészségügyi szakmát lefejezték a "deform-reformmal"

Csákvárra látogatott Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa. A szanatóriumban tartott előadása előtt beszélgetett vele a Fejér Megyei Hírlap újságírója Magyarország jelenlegi egészségügyi helyzetéről, problémákról és megoldási lehetőségekről.
Létrehozva: 2007. október 9., 11:52 | Utoljára frissítve: 2007. október 9., 12:33
nyomtat küld

— Aggodalomra ad okot a hazai lakosság rossz egészségi állapota. Ön és pártja hogyan vélekedik a népegészségügyi helyzetről ma Magyarországon?

— A népegészségügyi helyzet nem jó. Az utóbbi időben szerencsétlen tendenciákat élünk, megnőtt a csecsemőhalálozás, azon belül a koraszülöttek halálozása. A napokban közzétett KSH-adatokból kiderül, hogy kevesebb gyermek született és többen haltak meg az év első öt hónapjában, mint az előző év azonos időszakában. Ötvennégyezer gyermek született és több mint nyolcvanezren haltak meg.

— A polgári kormány elkészítette Népegészségügyi Programot. Életben van ez még?

— Ma sajnos nem működik népegészségügyi program, hiszen mindent eluralt ez a pénzügyi megszorítás és a fiskális szemlélet az egészségügyben.

— Mi volta lényege ennek a programnak?

— Arról szólt, hogy az egész egészségügyi ellátórendszert népegészségügyi alapokra kell helyezni. A világ ma az orvosi lehetőségek és a gazdasági megengedhetőség között húzódó feszültséget úgy kezeli, hogy az országon belül térségi népegészségügyi trendeket állapít meg, és felállítja mindenhol azt az elsődlegességi sorrendet, amellyel meghatározza, hogy mi a legnagyobb probléma, melyek a kevésbé nagy problémák, és melyek a kisebb horderejűek. A rendelkezésre álló pénzt és forrásokat úgy próbálja el osztani, hogy oda jusson a legtöbb, ahol a legnagyobb népegészségügyi gondok vannak. Magyarországon a daganatos, illetve a szív-érrendszeri megbetegedésekre kellene a leginkább hangsúlyt fektetni. Ha az ilyen módon történő pénzelosztás, -felhasználás is hatékonyan történik, akkor ez optimális népegészségügyi hozadékkal, tömeges egészségnyereséggel jár. Erre kell törekednie egy kormánynak, a Fi desz ennek alapján építette fel a programját.

— A kórházi ágyszám csökkentése sem ment sérelmek nélkül.

— A mi időszakunkban Magyarországon nyolcvan-kilencvenezer körül volt az aktív kórházi ágyak száma. Mi csakúgy tartjuk elképzelhetőnek az aktív kórházi ágyak számának csökkentését, hogy ha ezzel párhuzamosan az alapellátást és a járóbeteg-szakellátást megerősítjük. A Fidesz szerint a megalapozást követően lehet csak meghatározni azt, hogy térségenként - a helyi népegészségügyi helyzethez illeszkedve - mennyi aktív és krónikus fekvőbetegágyra van szükség.

— A legnagyobb lépésre még nem került sor, vagyis az egészségbiztosítás privatizációjára. Ha bevezetik az új rendszert, annak milyen hatásai lehetnek a magyar egészségügyre?

— Ez egy kritikus pont, ahova elérkezett most az egészségügyi ‚deform-reform". Mert én inkább deformnak látom, hiszen a reform az megújítást jelent; amelyhez mindig pénz is kell, úgynevezett elsődleges befektetés. Hazánkban ez nem áll rendelkezésre, hanem kivonnak az ágazatból óriási összegeket. A több-biztosítós rendszer, ha az egy piaci rendszer, tehát nyereségérdekelt magánbiztosítók jelennek meg, akkor az nem jó hír az embereknek, hiszen a magánbefektető egy ilyen biztosítási rendszerben drága működési költségvetéssel bír. Tehát ő, amikor beteszi az egészségbiztosítási piacra a pénzét, azt vissza akarja nyerni, és még profitot is akar képezni. A profit az a mi járulékunkból származhat. Így két dolgot tehet. Ha nincs pluszpénz - márpedig nincs, mert az ország nehéz helyzetben van, a konvergenciaprogram elvonja a pénzt - akkor csak úgy működhet egy ilyen rendszer, ha szűkítik a kötelező egészségbiztosításnak a gyógyító szolgáltatásait, vagy növelik a munkaadói és munkavállalói járulékot. A több-biztosítós rendszert nem lehet megcsinálni Magyarországon. A hatalom is kezd vissza táncolni ettől: szakmai program még nem látható, koncepcionális szinten egy sor nincs leírva. Hollandiában a több-biztosítós rendszer előkészítése több mint egy évtizedig tartott, így elképzelhetetlennek tartom, hogy nálunk két-három hét alatt elfogadható törvénytervezet kerüljön a Parlament elé.

— Összességében hova vezet ön szerint a már amúgy is gyenge lábakon álló egészségügyi helyzet a további reformálásokkal?

— Jelenleg uralhatatlan káosz van Magyarországon. Nem tudjuk, hogy mi fog következni. A kormány rombolást végez, semmiféle megújítást nem látok ebben az egészség ügyi deform-reformban. Ráadásul olyan reformokat hajtanak végre, amelyek a választási kampányban nem hangoztak el. Egyre több szó van arról, hogy tárcacsere lesz, esetleg megszűnik az, Egészségügyi Minisztérium, és beolvad egy másik tárcába. Borúsan látom a dolgokat, a döntéshozók is idegesek, nem tudnak megbirkózni ezzel a kaotikus helyzettel, amelyet előidéztek. A szakmát lefejezték, súlyos emberjogi sérelmek is jelen vannak. Nehéz lesz ezt a helyzetet konszolidálni. A konvergenciaprogram keretében 2008-ban is körülbelül 50-60 milliárd forint körüli összeget fognak kivonni az egészségügyből. Nagy változásoknak kell történni, hogy a helyzet javuljon. Újra kell szabályozni a progresszív ellátás rendjét, hiszen nagy aránytalanságok, zavarok keletkeztek benne. A betegfelfevő helyek szabályozását is el kell végezni, ezenkívül a finanszírozás területén is alapvető változásokat kell végrehajtani.

(Vathy Szonja, Fejér Megyei Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések