ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Schengeni határok: belül tágasabb

Az Európai Unió belügyminiszterei csütörtöki találkozójukon meghozták a végső döntést arról, hogy kilenc 2004-ben csatlakozó tagállam, köztük Magyarország, december 21-től a schengeni információs rendszer teljes jogú tagjává válhat.
Létrehozva: 2007. november 10., 11:01 | Utoljára frissítve: 2007. november 10., 11:07
nyomtat küld

Fontos előrelépés ez uniós tagságunk szempontjából, mégis kettős érzelmekkel gondolunk az eseményre. A határnyitás pozitív hozadékait ugyanis beárnyékolják a nem kívánt mellékhatások.

Nem csak az európai egység jelképe a belső határok eltűnése: kiemelt jelentőségű a határokon átnyúló együttműködés a gazdasági és kulturális kapcsolatok szempontjából, és nagy könnyebbséget jelent, hogy gyakorlatilag útlevél és határellenőrzés nélkül utazhatunk majd az Európai Unió területén.

Aggályos azonban, hogy a schengeni övezet egyes régi tagállamai - a mindig jószomszédi Ausztriával az élükön - szigorításokat helyeztek kilátásba velünk szemben, s ha a beutazásunkat meg is könnyítik, a harminc-ötven kilométeres határövezetben továbbra is felügyelnek, ellenőriznek majd bennünket. Ez az intézkedés egyértelműen a bizalomról, illetve a hiányáról szól. Az osztrákok nem bíznak meg a magyarokban. Formálisan eleget tesznek az uniós egyezménynek, a gyakorlatban azonban fenntartásokkal viseltetnek velünk szemben.

Magyarország csatlakozása a schengeni övezethez nagyban befolyásolja a határon túli magyarság helyzetét is. Szerencsésebbek az uniós tag Szlovákiában és Szlovéniában élő magyarok, hiszen ők is korlátozások nélkül mozoghatnak majd az unióban, eltűnnek azok a bürokratikus akadályok, amelyek korábban gátolták őket nemzeti hagyományaik és anyaországi kapcsolataik ápolásában. Tragikusnak mondhatjuk azonban azt a hatást, amelyet Magyarország schengeni csatlakozása a nem uniós államokban, Szerbiában és Ukrajnában élő magyarok helyzetére gyakorol.

A kettős érzelmek pedig akkor is indokoltak, ha az osztrákok viselkedésére gondolunk, s akkor is, ha a határon túli magyarok helyzetére helyezzük a hangsúlyt. Az előbbit kikérhetjük, és határozottan ki is kérjük magunknak. A második aggályunkra a kezünkben a megoldás: a határon túli magyarság kettős állampolgársága hatékony megoldás lenne erre a problémára. Sajnálatos, hogy a kormánypártokban a 2004-es népszavazás óta sincs megfelelő érzékenység ezekkel a kihívásokkal kapcsolatban.

Pedig a kötődéseink is kettősek: kötődünk egyrészt az Európai Unióhoz, amelynek Magyarország teljes jogú tagja, de kötődünk az unión kívül rekedő határon túli magyarsághoz is. A kirekesztésük helyett a határátlépés megkönnyítésének így lényegében magától értetődőnek kellene lennie.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések