ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Túlélőgyakorlat

Kétezer magyar iskola a túlélésről álmodik. Az oktatásügy irányítása ezzel szemben digitális táblacsodákról. Valakik pedig zsíros üzletről.
Létrehozva: 2007. november 15., 06:23 | Utoljára frissítve: 2007. november 15., 07:54
nyomtat küld

A háromféle álmot nem lehet korrelációba hozni, egymásnak ezek sosem felelhetnek meg. A szaktárca viszont a korszerűség rendületlen híve, annak oltárán bármikor feláldozza a többségi érdeket. Ha a modernizáció útjában vannak a kisiskolák, akkor kész őket likvidálni.

Az idén még "csak" száz falusi iskola szűnt meg. Sok százra vár hasonló sors a következő években. A kormányzat normatívacsökkentési programja alig álcázható méreginjekció. Kétezer, létében fenyegetett, költségvetési présben vergődő, ellehetetlenülő tanintézményt tartanak számon a szakemberek. Ezek az iskolák is szeretnének persze korszerű eszközöket - de nekik egyelőre a puszta fennmaradás a tét. Ha nem jön segítség, halálra ítéltetnek. És egy kis faluban az iskola halála azt jelenti, a településnek is feladható már az utolsó kenet. Élete attól fogva már csak lassú vegetálás, esélye csak a pusztulás.

Ami tehát látszólag a struktúra ésszerűsítése érdekében tett leépítés, az valójában a falvak felszámolásának kezdete.
Az iskolabezárási hullám a teljes vidék-Magyarország életminőségét, lehetőségeit, végső soron a létét veszélyezteti.
A hátrányok magánosítása - ekként alkot új fogalmat az Élőlánc frontembere. Mert az előnyök magánosítása már megtörtént, az elosztható javak zömét a kisebbség már elorozta, a maradékon osztozhat csak a többség: a vég nélkül porciózható terheken. A megélhetési gondokon. Az elégtelen közszolgáltatásokon. A vidék másodosztályba sorolásán. Az egyenlőtlen elosztáson.

Biztatást, bátorítást kíván nyújtani a civilszervezetek most induló kezdeményezése azoknak, akik már-már feladnák a küzdelmet. Az iskolák szép karácsonyát szeretnék látni ott, ahol mindig szerény a képzeletbeli fa alatt az ajándék: Klebelsberg Kuno világában. A mindegyre mélyülő vidékmagányban.

Az oktatási tárca eközben modernizál. Bármi áron. Negyvenmilliárdnál is többet szán korszerű, digitális iskolatáblákra. Ez kétezerszer húszmillió forint. Pontosan ennyiből megmenthető lenne a kétezer elhanyagolt, leépülőben lévő, túlélésért esdeklő kisiskola. De nem!

A korszerűség mindenek előtt. Klebelsberg szelleme pedig hiába kísért. Kivált, ha a mai reformerek nem is tudják már, ki volt egyáltalán ő. Akinek mellesleg a 20. század legjelentősebb oktatási reformját, valóságos kulturális forradalmát köszönheti Magyarország.

Ma ő nincs divatban. Ma a költséghatékonyság a vezérlő elv. A modernizáció - és az oktatásirányítás - útjában maga az ember áll. A szükségszerű áldozat.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések