ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyar Kálvária

Napokon belül megkezdik az aláírások gyűjtését Szlovákiában a Benes-dekrétumok áldozatainak kárpótlásáért. A fő szervező Fehér Csaba történész, a komáromi Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma közelmúltban leváltott igazgatója.
Létrehozva: 2007. november 15., 09:50
nyomtat küld

- Leváltották, de nem bocsátották el. Mégis, amikor kerestük a múzeumban, azt mondták, már nem dolgozik ott. Miért nem?

- Történészi állásornból nem távolítottak el, de amióta a múzeum nevéből törölték a magyar kultúra szókapcsolatot, tiltakozásul nem vettem fel a munkát. Ha nem váltottak volna le, akkor én magam mondtam volna föl. Semmilyen módon nem kívánok asszisztálni ehhez a döntéshez.

- A honlapon még a hosszabb elnevezés szerepel. Önmagában mitől olyan rossz a névváltozás?

- A Nyitra megyei képviselő-testület október 29-én nemcsak a nevet változtatta meg, hanem a múzeum hatáskörét is: az eddigi országosról megyeire szűkítette. A statútum módosítása veszélyezteti a gyűjtemények további gyarapítását. A névváltoztatás egyértelműen magyarellenes lépés.

- A múzeumban szlovák emlékek is vannak?

- Nincsenek. Nem is lehetett ezeket gyűjteni, hiszen a régióban a magyarság 1945 és 1948 közötti kitelepítése és a szlovákság betelepítése előtt nem éltek szlovákok. A múzeum 1886-ban alakult, létrejöttekor Szlovákia még nem létezett.

- Állítólag menesztésének egyik oka, hogy megsértette a szlovák nyelvtörvényt.

- A Tatárjárás című kiállítással kapcsolatban merült ez fel: a múzeum bejárata fölött helyeztünk el egy reklámponyvát. Igaz, hogy ezen magyar fel irat volt, de néhány méterrel arrébb kétnyelvű felirat volt kifeszítve, szó szerint ugyanazzal a szöveggel. Vagy is nem sértettem meg a nyelvtörvényt.

- Mi köze van a leváltásához a tavaly Brüsszelben rendezett kiállításnak, amely a Benes-dekrétumokat követő deportálásokról szól?

- Nagyon sok, hiszen ezt követően névtelen feljelentésekre hivatkozva hét alkalommal ellenőrök lepték el a múzeumot. A kiállításomnak Never Again 1945-1948 volt a címe. Ötvenezer csehszlovákiai magyarnak fűtetlen marhavagonokban Csehországba, rabszolgamunkára történő deportálását mutatta be.

- Történészként is ez a korszak a kutatási területe. Mióta foglalkozik a Benes-dekrétumokkal?

- Mélyebben 2002-től. A legelső kiállításom erről az időszakról 2004 szeptemberében volt itt Komáromban, a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeumában, Magyar kálvária 1945-48 címmel. Ez volt az egész Kárpát-medencében az első olyan kiállítás, amely ezzel a korszakkal foglalkozott. Már akkor nagy politikai vihart kavart.

- Ezután kezdte szervezni azokat, akiknek kártérítési igényük lehet?

- A komáromi kiállítás után, 2005. április 5-én - a magyarok és németek jogfosztását először kimondó kassai kormány program kihirdetésének hatvanadik év fordulóján - Sárközi Jánossal fogalmaztuk meg a Komáromi nyilatkozatot, amelyet a Magyar Koalíció Pártja, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, a Csemadok és az általam vezetett Szüllő Géza Polgári Társulás írt alá. A dokumentumban április ötödikét a nemzeti emlékezés napjává nyilvánítottuk, és kimondtuk: igényt tartunk a kárpótlásra.

- Ennek jegyében idén áprilisban bejelentette, hogy aláírásgyűjtésbe kezdenek.

- Akkor kezdtük a szervezést, de végül október 6-án kötöttünk megállapodást több szervezettel, hogy aláírásgyűjtést indítunk a felvidéki magyarok kárpótlásáért. Azóta csatlakozott hozzánk a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Magyar Koalíció Pártja és több tucat felvidéki magyar civilszervezet. Az aláírásgyűjtés november 23-án kezdődik.

- Ha megvannak az aláírások, mi történik velük?

- Eljuttatjuk őket a szlovák és a magyar Országgyűlésnek, valamint az Európai Parlamentnek. Annyi aláírást akarunk összegyűjteni, ami elég ahhoz, hogy megkezdődjön a kárvallottak erkölcsi és anyagi kárpótlása, a közületi vagyon visszaszolgáltatása.

- Esetleg a komáromi múzeumot is vissza kellene adni a civileknek?

- A múzeum főépülete, a könyvtár és a gyűjtemények a Jókai Közművelődési Egyesület tulajdona volt, ám 1945-ben ezt az egyesületet a Benes-dekrétumok ra hivatkozva feloszlatták, vagyonát az 1948-as kommunista hatalomátvételt követően államosították. Így ha meg kezdődik a kárpótlás, ezt a vagyont is vissza kell szolgáltatni.

Fehér Csaba

- 1976-bari született Ipolyságon.
- 1996-ban a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen, 1999-ben az ELTE tanárképző karán szerez történelem szakos diplomát.
- 1999-től történészként dolgozik Komáromban, a Magyar Kultúra És Duna Mente Múzeumában, 2005-től 2007. október 31-ig a múzeum igazgatója.
- A komáromi képviselő-testület tagja.

(Halász Csilla, Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések