ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A jelölt neve: Dmitrij Medvegyev

A Kreml kifogyhatatlan a meglepetésekben. A világszerte mélységes csalódással fogadott orosz törvényhozási választások - a demokrácia gátlástalan megcsúfolása - után az irányító elit most új, váratlan fordulattal vonta magára a figyelmet.
Létrehozva: 2007. december 13., 08:52
nyomtat küld

"Kollektív döntés"

Hétfőn, órákkal a választás hivatalos eredményének közzététele után bejelentették, hogy a hamarosan megalakuló állami dumában óriási többséggel rendelkező Egységes Oroszország, valamint a kommunista befolyás ellensúlyaként - szintén az elnöki adminisztráció által - létrehozott álbaloldali Igazságos Oroszország, az Agrárpárt és az Állampolgári Erő nevű tömörülés együttes ülésén Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettest jelölték az államfői posztra, a március 2-i elnökválasztás után távozó Vlagyimir Putyin helyére.

A négy párt vezetőivel együtt a jelen lévő államfő rendkívül meleg hangon méltatta az általa "immár tizenhét esztendeje nagyon közelről ismert Dmitrij Andrejevics Medvegyevet", akinek elnökjelöltségét szívvel-lélekkel támogatja. Ezt elhihetjük neki, hiszen a patinás leningrádi professzorcsaládból származó negyvenkét éves jogász, a magánjog kandidátusa, Putyinnal együtt a Szobcsak volt pétervári főpolgármester körül kialakult gazdasági-politikai klánhoz tartozik, amely 2000. január elsején átvette a hatalmat a cselekvésképtelen, beteg Borisz Jelcintől.

Sőt Medvegyev személyében megtestesül az apparátusi szempontból mindmáig nagyon fontos kontinuitás a "Család"-nak nevezett Jelcin-klán és a "péterváriak" között. 1999 novemberében ugyanis, amikor a hatalomátvételre gondosan felkészített Putyin már a miniszterelnöki tisztségben várta, hogy felvirradjon a napja (az egykor Drezdában szolgálatot teljesítő KGB-alezredes addigra a KGB legnagyobb utódszervezete, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat élén is megfordult), a hűséges "Gyima" az elnöki adminisztráció helyettes vezetője lett.

1999. december 31-én nevezték ki. A Kreml bizánci pompájú György Termében Vlagyimir Putyin még aznap éjszaka elfoglalta a cári trónra emlékeztető elnöki karosszéket, majd a méltóságok sorfala között kikísérte az ősi orosz hatalmi központból örökre távozó Borisz Jelcint. Aki az új elnöki adminisztráció élén maga mögött hagyta a "Család" bonyolult anyagi ügyeinek legfőbb intézőjét, Alekszandr Volosint. Az ő helyettese lett a szelíd, de makacs Dmitrij Medvegyev. Aligha tévedünk, ha feltételezzük, hogy a jogkörét gyakran túllépő ravasz hivatalvezető, meg a könyökvédős jogász intézte egymás közt a hatalomból távozó, több száz fős Jelcin-holdudvar kiváltságainak, szerteágazó gazdasági érdekeltségeinek sorsát.

A paktum részletei nem ismeretesek, az azonban legalábbis feltűnő, hogy a szovjet vezetőváltásoktól élesen eltérő módon a "Család" tagjait nem alázták meg, nem fosztották meg nyaraló-, őrség- és autóhasználati privilégiumaiktól. Sőt az orosz média az országszerte gyűlölt Jelcin távozása után sem szellőztette meg a bukott klán gazdasági haszonszerzésének a külföldi sajtóban részletesen tálalt eseteit. (Maga Volosin egyébként nem tartozott a kivételezettek közé: 2003 októberében, amikor - nyilván személyes érdekeinek is hangot adva - kiállt a "Család" külső köréhez tartozó, akkor letartóztatott Mihail Hodorkovszkij mellett, Putyin a nyilvánosság előtt durván rátámadt, és a főcsinovnyik kénytelen volt beadni lemondását.)

A prófécia beteljesedik

2000. március 26-án, amikor a múlt vasárnapihoz hasonlóan szovjet típusú, választásnak beállított szavazás utólag legitimálta Putyin uralmát, az államfő éppen Alekszandr Volosinnak mondta: "Dolgozzon csak Gyima maga mellett. Legyen a helyettese. És később, ha tapasztalatot szerez, talán ő lehet az egyik, aki majd felvált engem."

Az "oszd meg, és uralkodj!" elvét következetesen alkalmazó államfő arra azonban gondosan vigyázott, hogy több utódjelöltje legyen, és valamennyit bizonytalanságban tartsa. Évekig a jellegzetesen civil Dmitrij Medvegyev és az öltönyben is katonás egykori magas rangú KGB-s Szergej Ivanov volt a két fő esélyes. Alkatukból adódott, hogy ha a második ciklus végén távozó Putyin sok konfliktussal teli országot ad át utódának (illetve ha Moszkva katonailag is szembekerül a ma már gyűlölt nyugati világgal), akkor a héja Ivanov lesz a nyerő. Nyugodt helyzetben a galamb Medvegyevnek, a Gazprom felügyelőbizottsági elnökének állt a zászló.

A döntést azonban, azt hiszem, végül a dumaválasztás botrányosan antidemokratikus mozzanatai miatt világszerte tapasztalható felháborodás befolyásolta. Ebben a helyzetben tényleg sokat ártott volna a Kreml és személyesen Putyin megítélésének, ha a hadügyminiszterként gyengén teljesítő Ivanov vagy a kalapból szeptemberben előrángatott, kínosan inkompetens Viktor Zubkov miniszterelnök mellett dönt. (Az utóbbi lebegtetése alighanem a jellegzetes KGB-s dezinformációs technikák része volt.)

Nagyvezír

Ahogy a Putyint hatalomra segítő, máig ismeretlen csoport minden részletre ügyelve évekig dolgozott az országot a demokrácia zsákutcájából a szláv civilizációnak és a szovjet patriotizmusnak elfogadható útra visszavezető új orosz elnök "felépítésén", úgy Putyin is kezdettől gondoskodott az utód vonzónak szánt életrajzáról.

A beosztottai által "Nagyvezír"-ként emlegetett Medvegyev az elnöki adminisztrációból a kormányba került, első miniszterelnök-helyettesi rangba, és mint a kőolaj- és földgázbevételekből meghirdetett, mindmáig sokban propagandaszinten maradt négy nagy nemzeti program kurátora, népszerű lett a lakosság körében.

Ráadásul Ivanovval szemben aligha van nagy befolyása az orosz fegyveres testületekre, így a KGB utódszervezeteire sem. Putyinnak tehát, ha vissza akar térni, nem kell tartania egy esetleges pretoriánus gárda lázadásától, ami az elmúlt évszázadokban gyakran történelmet formált Oroszországban.

(Gereben Ágnes, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések