ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A zöldek hiányolják a kötelező betétdíjat

Tavaly 24 ezer tonna üveg- és nyolcezer tonna műanyag palackot dolgozott föl az Öko-Pannon Kht. A mennyiség folyamatosan nő, ami a természetvédők szerint annak a következménye, hogy a zöldtárca meghátrált az itallobbi előtt, s nem vezettette be a kötelező visszaváltást.
Létrehozva: 2008. január 22., 06:25
nyomtat küld

"Szép eszme a visszaváltható üvegek fokozottabb elterjesztése, de valljuk meg őszintén, melyik világcég az, amelyik saját magától hajlandó több százmilliót áldozni e célra" - mondta lapunknak Magyarország egyik legnagyobb italgyártó vállalatának vezetője, neve elhallgatását kérve. A férfi szerint a tulajdonosok szemszögéből ma lényegesen kedvezőbb az eldobható palackok után kirótt környezetvédelmi díjat megfizetni, mint külön raktárt, üvegmosóüzemet és begyűjtőhálózatot fenntartani, amely a számítások szerint a haszon legkevesebb tizenöt százalékát elvinné. A vezető önkritikusan hozzátette, az értekezleteken olykor jókat szoktak röhögni a önmaguk zöld hitvallásán, amely rendre érvényét veszti, ha a profit növeléséről van szó. E vállalat egyébként maga is használ visszaváltható üvegeket - igaz, évről évre egyre kevesebb ilyen terméket kínál.

A társaság üzletpolitikájával élesen áll szemben számos üzem filozófiája. Ezek közül érdemes kiemelni a borászatban utazó Varga Pincészetet, amely apró létére betétdíjas rendszert üzemeltet. A kft. mellett számos kisebb és nagyobb hazai és külföldi tulajdonú társaság él e lehetőséggel - annak ellenére, hogy ez valóban súlyos anyagi terhet jelent.

Magyarországon az elmúlt évben huszonnégyezer tonna üveg- és nyolcezer tonna műanyag palackot dolgozott föl az Öko-Pannon Kht. A mennziség folyamatosan nő, ami a természetvédők szerint annak a következménye, hogy a zöldtárca meghátrált az itallobbi előtt, s nem vezettette be a kötelező visszaváltást.

Az erről szóló döntést egyébként 2007 júniusában jelentette be Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára. Mindez annak ellenére történt, hogy a a választások előtt kötött koalíciós megállapodás eredetileg tartalmazta a betétdíjas rendszer elterjesztését.

A Humusz környezetvédelmi szervezet számításai szerint a nálunk meghonosított gyűjtőszigetes módszer begyűjtési hatékonysága alig 35 százalékos. Ezzel szemben a betétdíjas megoldásnál, amikor az emberek visszaviszik a vásárlás helyére az üvegeket, és pénzt kapnak érte, meg lehet közelíteni a teljes, százszázalékos mutatót is. A Humusz álláspontja szerint az európai uniós forrásokból nem hulladékégetőket és szemétlerakókat kellene létesíteni, hanem a visszaváltás kétségtelenül jelentős befektetést igénylő rendszerét kellene kiépíteni.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések