ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hulladékhasznosítás az utolsó grammig

Az újgenerációs hulladékfeldolgozó üzemek a háztartási hulladéknak már 85 százalékát képesek újrahasznosítani.
Létrehozva: 2008. január 24., 16:56
nyomtat küld

2011-re az angliai Lancashire-ben élő 1,4 millió ember által szemétre vetett összes törött kanna, krumplihéj, üvegcserép, elpiszkolódott szövet, lyukas zokni, margarinos doboz és kiégett villanykörte feldolgozását a Preston mellett található újgenerációs újrahasznosító üzemek végzik majd el - adta hírül a NewScientist.

Miközben a fenti hulladékokat a hulladékfeldolgozással foglalkozó gyárak döntő többsége az újrahasznosításhoz túlságosan nedvesnek, ragadósnak és büdösnek ítéli, ezek az új üzemek a tervek szerint a szelektív hulladékgyűjtőkből kimaradt papír-, üveg-, műanyag-, acél-, alumínium- valamint ólomhulladék 25-80 százalékát is újrahasznosítják majd. Csakúgy, mint a szerves anyagokban gazdag, ételekből, kertészkedésből, fából, valamint papírból visszamaradt ragacsos, úgynevezett goo-t, amely a háztartási hulladékok közel 50 százalékát teszi ki. Ennek eredményeképpen Lancashire háztartási hulladékának mindössze 30 (végül pedig csupán 15) százaléka végzi majd szemétlerakókban, miközben a hagyományos újrafeldolgozásnál ez az arány 50 százalék körüli.

Magyarországon a települési szilárd hulladék feldolgozottsági szintje a tervek szerint 2013-ra éri majd el az 50 százalékot, az angliai helyzettel való összevetéskor, ugyanakkor figyelembe kell venni a feldolgozott hulladék arányán túl az adott országban keletkező hulladék összetételét, illetve mennyiségét is, figyelmeztet Hartman Mátyás, a Szent István Egyetem környezetvédelmi és környezetbiztonsági tanszékének tanársegédje. Angliában ugyanis egy főre lebontva hozzávetőlegesen kétszer annyi hulladék keletkezik évente, mint hazánkban.

A Lancashire-ihez hasonló üzemek telepítését végző cégek távlati célja a totális hulladékfeldolgozás feltételeinek megteremtése - egy szemétlerakók nélküli jövő kiépítésén dolgoznak, amelyben a hulladék az utolsó grammig újrahasznosításra kerül. A hulladék szemétlerakókba szállítása ugyanis csak egy fokkal jobb annál, mintha a szemét az utcán magára hagyva rothadna el. A lerakókban összegyűjtött szemét beszivároghat a vízlevezető csatornákba, tisztítási költsége pedig hatalmas, a hulladék emellett metánt, a szén-dioxidnál hússzor hatékonyabb üvegházhatású gázt termel. A modern szemétlerakóban a keletkezett metánt ugyan bioüzemanyagként használják fel vagy elégetik (szén-dioxidot hozva ezzel létre), a legtöbb szemétlerakó viszont szivárog, szakszerűtlen, és évekig eregeti magából a veszélyes üvegházgázt.

Ennek ismeretében régóta folyamatban van a hulladék térfogatának csökkentését, illetve a lehető legtöbb szemét újrafelhasználhatóvá alakítását célzó módszerek kidolgozása. Magyarországon is működnek már olyan, úgynevezett mechanikai-biológiai eljárással működő hulladékkezelők, MBH-k, amelyek az elkülönített gyűjtés után maradó úgynevezett maradékhulladék kezelését tűzték ki célul. Ezeknél a vállalatoknál ugyanakkor még problémát jelent a szerves anyagokban gazdag maradékhulladék eladhatóvá alakítása. A lancashire-i üzemek működési elve hasonló, ám ezek a modernebb, harmadik generációs MBH-k - precízebb, szabadalmaztatott fertőtlenítő és szétválogató eljárásuknak köszönhetően - már olyan magas minőségű, komposzthoz hasonlatos anyaggá képesek alakítani a visszamaradt hulladékot, hogy az üzemeltetők reményei szerint idővel engedélyt kapnak a végtermék környékbeli földeken való szétterítésre.

"A jogszabályok alapján egyértelmű, hogy komposztnak csak a szelektíven gyűjtött biohulladékból készült, magas minőségi feltételeknek megfelelő terméket nevezzük, az MBH-ból kikerülő anyagokat semmi esetben sem" - mondta el Alexa László, a Profikomp Kft. ügyvezető igazgatója. "Ennek ellenére a jelenlegi jogszabályok alapján - egyedi engedéllyel - hazánkban is kihelyezhető a mezőgazdaságban a megfelelő tisztítás után keletkező termék."

Az MBH-k alkalmazása ugyanakkor önmagában nem jelent megoldást a hulladékfeldolgozás problémájára, az eljárás csupán a maradékhulladék előkezelésére szolgál a további hasznosítás vagy ártalmatlanítás előtt. "A cél csak a hulladék megelőzés és a szelektív hulladékgyűjtés utáni mechanikai-biológiai kezelés lehet", fogalmazott Hartman Mátyás. Az MBH-k tehát nem helyettesítik sem a komposztálást, sem a biogáz előállítását sem pedig a szelektív hulladékgyűjtést és utóválogatást. "A módszer célja, hogy a maradékhulladék mennyiségét csökkentsük, biológiailag stabilizáljuk, egyes frakciók további újrahasznosítását lehetővé tegyük, növeljük a hulladék fűtőértékét, előkészítsük az energetikai hasznosítást" - tette hozzá Alexa László.

Az MBH-k telepítése ezzel együtt igen fontos és a jelenleg tervezett hazai regionális hulladékgazdálkodási rendszerekben is minden esetben szerepelnek. Egy dolgot azonban hangsúlyoznunk kell -, figyelmeztet Alexa László. - "Ezeknek az MBH-telepeknek nemcsak a beruházási költségei magasak, hanem az üzemeltetésük is komoly összegekbe kerül. Ez utóbbira az Európai Unió már nem ad támogatást, ezt nekünk lakosoknak kell(ene) megfizetniük a jövőben. Ma Magyarországon viszont a hulladék elszállításáért és kezeléséért közel egy nagyságrenddel kevesebbet fizetünk, mint az azonos jogszabályi és technikai feltételekkel működő fejlett európai országokban."

(nol.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések