ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Részvényt a népnek?

Megkésett a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által bejelentett Új tulajdonosi program. Pontosítanék: legalább húsz évet késett, így tervezett eredményessége fölöttébb kérdéses.
Létrehozva: 2008. február 25., 07:19 | Utoljára frissítve: 2008. február 25., 08:05
nyomtat küld

Különösen úgy, hogy a formáció egy csehszlovákiai példára, a kuponos privatizációra hajaz. Aki esetleg nem ismerné a részleteket: a kormányfő egy héttel ezelőtti országértékelő beszédében közölte, hogy az új program keretében kedvezményesen vásárolhatnának állami cégektől tulajdont a magyar állampolgárok. Ha mindez 1988-ban történik, még díjaznám is a felvetést. Akkor ugyanis a gazdasági társaságokról szóló törvénnyel megkezdődött a honi kapitalizmus - leginkább a gazdasági és a politikai elitnek. A kisemberek többsége, a munkavállalók, mint az idő és a történések is bizonyították, nem jutottak állami tulajdonhoz. Az egykor vagyonuktól jogtalanul megfosztott - valódi - polgárok pedig nevetséges kárpótlást kaptak.

A tematizációs kísérlet azonban jól sikerült. Egy hete erről beszél mindenki. Déjà vu: Horn Gyula a Tocsik-botrány kellős közepén azt kezdte emlegetni, hogy a nyugdíjasok ingyen repülhetnek a Malév gépein, ha akarnak. Rögtön ráröppent a sajtó, ízekre szedte az eleve képtelen opciót, de legalább két hétig nem kellett magyarázkodni a nyolcszázmillió forintos sikerdíjról. Akárhogyan is, Gyurcsány Ferenc népi részvényes akciója átjött a kommunikációs csatornákon, olyannyira, hogy a Szonda Ipsos felmérése alapján több mint kétmillióan vennének részt az Új tulajdonosi programban.

Ekkora érdeklődést bizony nehéz elérni gyér népszerűségi mutatók mellett, a március 9-i népszavazás előtt. Nem semmi! Különösen annak fényében, hogy Magyarországon nem is kapósak a vállalati értékpapírok, és a háztartásokra jutó részvénytartási hányad is rendkívül alacsony. Ráadásul a kormányfői ötlet konkrétumait sem ismerjük. Milyen cégeket visznek majd tőzsdére? Mikor kezdődik a program? Lesz-e lefutási ideje? Köti-e az állam a népi részvények megszerzését valamilyen korláthoz? A részvényjegyzés után meddig nem szabad átruházni az értékpapírokat?

Közben egyre több szakértő hangoztatja, nincs oka annak, hogy most osztogassanak állami vagyont. Szerintem pont a csehszlovákiai konstrukció bizonyította be: az ötlet nem jó.

Még ha ez a gondolat két évtizeddel ezelőtt széles körben elterjedt is, a világon sehol sem működött. Ez a megoldás a privatizáció társadalmi elfogadtatását és a vállalatok jobb működtetését sem tudja elérni.

Ha már osztogatni akar a kormány, akkor az Állami Autópálya-kezelő Zrt., a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Villamos Művek Zrt. és a Magyar Posta Zrt. kisebbségi részvényeit lehetne teríteni a meghirdetett programban. Bár az lenne a helyes, ha a cégeket a tőzsdére vinnék, és egy részüket kedvezményes formában, elsősorban a dolgozók között értékesítenék. Ebben az esetben hatékonyabban működnének a társaságok, mint korábban.

Tartsuk fejben azt is, hogy a kormány ez idáig egyetlen nagyobb vállalkozást sem tudott véghez vinni. Gondoljunk csak a kormányzati negyedre vagy a pécsi Európa kulturális főváros projektre, továbbá a 4-es metró körüli hercehurcára.

Osztom azok véleményét, akik szerint - a kárpótláshoz hasonlóan - valószínűleg itt is lesznek olyanok, akik rafinált módon olcsón felvásárolják az állampolgároknak kedvezményesen juttatott részvényeket, és így jelentős tulajdonhoz juthatnak az értékes állami cégekben. Az ügyes-élelmes befektetői csoportok ilyen szituációban gyorsan aktivizálják magukat. A tőkekoncentráció előtt kinyílik az út.

A legnagyobb gondot azonban nem a kormányfő részvényes akciója okozza, hanem az, hogy évértékelő beszédében valóságos problémákra nehezen értelmezhető válaszokat adott, vagy nem is foglalkozott velük. Nem tudni, hogy mi zajlik a háttérben adóreform címén, nem tudni azt sem, hogy a kormány kívánja-e serkenteni a munkaerőpiacot, a beruházásokat, és van-e álláspontja az Egyesült Államokból kiindult világgazdasági lassulásról.

Félreértés ne essék, nem azzal van gondom, hogy az állam tömegesen vagyonhoz kívánja juttatni a társadalmat, de a válság közelébe jutott magyar gazdaságnak és az egész társdalomnak most nem ez a gondja-baja. Ráadásul a népi részvényes program tőzsdeélénkítő csomagnak is kevés.

Egy fecske - különösen februárban - nem csinál nyarat.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések