ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Alanyi joggá válhat egészségügyi ellátás az EU-ban

meggyógyulni, függetlenül attól, hogy melyik tagországban tartózkodik, a végrehajtási rendelkezés még idén elkészülhet - emelte ki Őry Csaba (Fidesz-MPSZ) európai parlamenti képviselő az egészségügyi ágazat jövőjéről tartott csütörtöki brüsszeli konferenciáról beszámolva.
Létrehozva: 2008. március 6., 19:03
nyomtat küld

Eddig a másik tagállamban tartózkodó uniós polgárok ellátási jogosultsága attól függött, milyen kapcsolatban voltak az országok érintett intézményei egymással.

Intézmény és pénz helyett végre emberről és a gyógyulás jogáról beszél az unió, azt gondolom, ezt régóta várják az unió valamennyi tagországában - mondta a képviselő a magyar sajtó képviselőit tájékoztatva.

Kifejtette: sürgősségi ellátásoknál már voltak előzményei az új szabályozásnak, ott is alanyi joggá válik az ellátás. Az igazi változást azonban az úgynevezett tervezhető ellátások jelentik: ha például saját országában valaki a gyógyulását veszélyeztető hosszú listára kényszerül, másik országban kérhet ellátást, és azt a biztosítók kötelesek lesznek elszámolni.

Az egészségügyi rendszerek nemzeti hatáskörbe tartoznak, ezért tevékenységüket össze kell hangolni annak érdekében, hogy a már elfogadott rendelet életbe léphessen - magyarázta Őry. Az Európai Bizottság április elején közli majd az erre vonatkozó elképzeléseit.

Ha a végrehajtási intézkedésekről gördülékenyen folynak az egyeztetések az uniós intézmények között, a rendelet már jövőre életbe léphet.

Az a cél, hogy minden országban a lehető legmagasabb szinten, a leggyorsabban megfelelő ellátást kapjanak az emberek - szögezte le Őry. Ez csak akkor oldható meg, ha nem a bankárok, biztosítók logikája diktál, hanem az orvos diagnózisa, a beteg állapota és az, mire van szükség, hogy meggyógyuljon.

A szektor távolabbi jövőjével kapcsolatban úgy vélte, valamennyi EU-tagországban szükség van bizonyos reformokra. Kiemelte annak fontosságát, hogy szinte mindenhol erőteljes az állam felelősségvállalása az egészségügyben, "még ott is, ahol privát szereplőket is beengednek".

A csütörtöki konferencián, amelyet Őry és Milan Cabrnoch EP-képviselő szervezett, részt vett Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem kutatóintézetének igazgatója, aki az egészségügyi személyzet vándorlásának problémáival kapcsolatos kutatásait ismertette.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések