ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Népszavazás után

Történt valami? Ha változatlanul nem vagyunk hajlandók különbséget tenni a legalitás, a morális és a társadalmi legitimitás fogalmai között, amelyeket az őszödi korszak köznyelve felületességből, butaságból vagy érzelmi elfogultságból, illetve gátlástalan demagógiától vezetve a kezdet kezdetétől összekever, akkor persze mondhatjuk, hogy voltaképpen semmi különös nem történt. Hiszen a helyzet közjogilag változatlan.
Létrehozva: 2008. március 14., 07:33
nyomtat küld

És valóban. A hatalmát 2006 tavaszán legálisan - de, mint utóbb kiderült, a kormányzati felelősséggel való visszaélés árán, trükkök százainak segítségével, a választók szervezett félrevezetésének köszönhetően - megőrző szocialista-szabad demokrata koalíció kormánya ma is a helyén van.

Morális legitimitása azonban ma éppúgy nincs, mint ahogy a népszavazás előtt sem volt. Hiszen ez abban a pillanatban megsemmisült, amikor 2006. szeptember 17-én napvilágra került a májusi őszödi felvétel, és ország-világ előtt világossá vált, hogy a koalíció az újabb kormányzati felhatalmazást a demokrácia írott és íratlan szabályait súlyosan sértő cselekedetek árán szerezte meg.

Minthogy a demokrácia eme súlyos sérelmét azóta sem orvosoltuk, Magyarország kormányának helyzete e tekintetben egy vonásnyit sem változott. A népszavazás ugyanis sem elvenni, sem visszaadni nem képes egy kormány morális legitimitását. Arra eleve alkalmatlan.
Egy új választás, az igen, az visszaadhatná.

A közös jövőért

A koalíció mellett tűzön-vízen át kitartóknak meg kellene végre érteniük, ez a kormány már csak úgy szerezhetné vissza morális legitimitását, ha a kormánypártok a felhatalmazásuk megújításáért újra felkeresnék a választókat. Vagyis kezdeményeznék, lehetővé tennék az előre hozott választás kiírását. És ha azon a választók - mérlegelve a demokrácia sérelmére az előző választás előtt elkövetett cselekedeteiket, valamint a 2006 tavasza óta folytatott kormányzásukat - ismét nekik szavaznának többséget.

Meg kellene végre érteniük, hogy akármi legyen is az előre hozott választás eredménye, közös jövőnkért mielőbb fel kellene számolni a kormányzati legitimációs válságot. Hiszen ez az elmúlt másfél évben már többször is a parlamentáris kormányzati rendszer válságával fenyegetett. E lépés nélkül elképzelhetetlen közös ügyeink rendbetétele, alkotmányos berendezkedésünk szükségessé vált megújítása, a magyarországi politikai közösség alkotóelemei közötti normális viszony helyreállítása, az elvadult, elszennyeződött politikai közbeszéd megtisztulása. Elképzelhetetlen a visszahátrálás abból a zsákutcából, amelybe egyre esztelenebbül vádolva és provokálva egymást, egyre mélyebben gyalogoltunk be az elmúlt hét-nyolc évben. És mindezek okán természetesen a közjót szolgáló eredményes kormányzás is elképzelhetetlen enélkül, vagyis a kormányzati legitimációs válság felszámolása nélkül.

Ehhez pedig ma mindenekelőtt a kormánypártok belátására, együttműködési készségére lenne szükség. A helyzetükből adódóan az övék a nagyobb felelősség. És a labda, az érdemi kezdeményezés lehetősége náluk van.

A legitimitáshiány problémájának feloldásához persze hozzájárulhat a népszavazás. Hiszen arra nagyon is alkalmas, hogy jelezze, hol tart a kormány társadalmi legitimitásának, társadalmi elfogadottságának apadása.

Könnyű belátni, hogy ha a kormánypártok legálisan, vagyis törvényes körülmények között szereztek a szavazáson többséget, ám a kormányuk elveszítette morális legitimitását, ők azonban e tényt nem tekintik elég súlyos oknak ahhoz, hogy kormányzati felhatalmazásuk megújítását kérjék a választóktól, akkor mindazoknak, akik ezt elengedhetetlennek vélik, nincs más lehetőségük, mint hogy a kormányzat társadalmi legitimitásának, elfogadottságának megfogyatkozásában reménykedjenek. S ezért minden törvényes eszközzel küzdjenek.

Hiszen okkal gondolhatják, hogy a kormánypártokat csak ez, a kormány társadalmi legitimitása elfogadottságának jelentős mértékű csökkenése bírhatja rá esetleg a meghátrálásra, álláspontjuk feladására. Csak ez kényszerítheti rá őket, hogy belássák, talán mégiscsak jobb lenne mielőbb visszamenni a választókhoz a felhatalmazásuk megújításáért. Nem várni meg ezzel 2010-et, a ma sejthetőnél is megrendítőbb választási vereséget és a baloldal összeomlását idézve elő ezzel.

Teljes vereség

A népszavazás hiteles képet adott a kormány társadalmi elfogadottságáról. Ezért ma lényegesen más a helyzet, mint előtte volt. A közvélemény-kutatások ugyan már hosszú ideje a kormánykoalíció társadalmi legitimitásának, elfogadottságának folyamatos csökkenéséről tudósítanak, a felmérések eredményei azonban mindig vitathatók. Hiszen valójában csupán a pártok iránt megnyilvánuló, tét nélküli rokonszenvet jelzik.

Egy szabályos népszavazás számait azonban már nem érdemes vitatni, legfeljebb csak a kimagyarázásukkal lehet próbálkozni. Ám jelen esetben olyan egyértelmű az üzenet, hogy ennek átértelmezése, kimagyarázása is megoldhatatlan feladat elé állítja a koalíció pártjait.

Nincs mit szépíteni az eredményen. A koalíció teljes vereséget szenvedett. Tagjai legfeljebb a legrosszabb rémálmaikban gondolhattak erre. Népszavazáson a demokráciánk történetében soha nem volt még ilyen nagyarányú, ötven százalékot meghaladó részvétel. És az eredmény mindhárom kérdésben bőven kétharmad fölötti támogatást hozott a kormánypárti álláspont ellenzőinek. A szavazók több mint 82 százaléka egyaránt igent mondott a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére. A kormánypártok néhány hete még az igen szavazatok kétmillió alá szorításában bizakodtak. Ehhez képest mindhárom kérdésben bőven túllépték az igenek a hárommilliót.

A miniszterelnök már jó előre igyekezett felkészíteni híveit a várható vereségre. De csak rá kellett nézni a csapatára a szavazás estéjén, amint felsorakoztak mögötte, hogy néma kulisszaként megosszák vele a vereség elismerésének lelki terhét. Félreérthetetlenül az arcukra volt írva, hogy megrendítő erejű csapás érte őket.

Belátható következmények

A Fidesz elnöke már az eredményt értékelő beszédében világossá tette, pártja a szavazást a kormánykoalíció egészségügyi reformelképzelésének megvétózásaként fogja fel. Már az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvény bukását is belelátja. Épp ezért e törvény önkéntes visszavonását javasolja a koalíciónak.

A javaslat ésszerű, hiszen megtakaríthatnánk vele egy újabb népszavazás költségeit. Nem telne el újabb fél év bizonytalanságban. A lehetséges befektetők, pénztárvásárlók, ha eddig még nem gyötörték volna őket a kétségek, e népszavazás nyomán és a várható újabb kilátásai ismeretében minden bizonnyal amúgy is jelentős mértékben elbizonytalanodnak szándékaikban, hiszen a mostani eredmény valóban előrevetíti az Albert házaspár kérdésében vélhetőleg a kora ősszel következő népszavazás ellenzéki sikerét is. Az pedig már egyenesen az egészségbiztosítási rendszer részleges magánosítását célul kitűző törvény ellen irányul. Egyre valószínűbb, nem érdemes komolyan számolniuk azzal a lehetőséggel, hogy bevásárolhatják magukat a hazai egészségbiztosítási rendszerbe, megszerezve a létrehozandó egészségbiztosítási pénztárak kisebbségi tulajdonrészét.

A hétfői parlamenti vitában a pártelnök megismételte az álláspontját. Vagyis kétségtelennek látszik, hogy a Fidesz elszánta magát a folytatásra. Távolságot tartva az utcai szélsőséges akcióktól, kevesebb támadási felületet kínálva magán az ellenfélnek, de emeli a tétet, növeli a nyomást a kormányon. Az egészségpénztári törvény visszavonására s ezzel az egészségügyi reform mellényének újragombolására szólítja fel.

A kormánynak, a koalíció pártjainak a jelek szerint ez eszük ágában sincs. E pillanatban még nyilván úgy vélik, hogy egyenlő lenne az önfeladással. A két koalíciós párt a törvénybe foglalt kompromisszumért is csaknem vért izzadt. Beláthatatlan következményekkel járna az együtt kormányzásra, gondolhatják, ha újra megnyitnák a kérdést. Ez bizony így van. Csakhogy ha ellenállnak, nagyon is belátható következményekkel számolhatnak. Az egészségbiztosítási törvény kilövésére kezdeményezett újabb népszavazás megjósolható sikere a koalíció kormányzati identitásának magját, a sikeres reformálónak az önképét semmisíti meg.

Azt pedig már csakugyan nehéz elképzelni, hogy még ilyen csapást elszenvedve is talpon maradhatnának. Hogy a koalíció szétesése, illetve párton belüli szakadás, összeomlás nélkül átvészelhetnék ezt az újabb garantálható kudarcot.

Már e népszavazás eredményeiből sem nehéz kiolvasni 2010-re a kétharmados Fidesz-KDNP-győzelem fenyegetését. Az SZDSZ megsemmisülését, parlamentből való kiesését, és az MSZP visszametszését arra a méretre, amellyel a kilencvenes éveket kezdte.

Hát nem érdemes akkor a kormánynak - és még inkább az MSZP-nek - komolyan elgondolkodnia egy radikális irányváltáson? Ami kifelé, vagyis visszafelé vezetne a zsákutcából. Őket is visszafele vezetné, és szükségképpen az ellenzéket is.
És persze az egész országot, amelyet most túszul magukkal vonszolnak.

(Elek István, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések