ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tőkés levele a NATO tagországainak vezetőihez

A békés, demokratikus eszközökkel elért közösségi autonómiák fontos pillérei lehetnek a térség stabilitásának - állapítja meg Tőkés László európai parlamenti képviselő a NATO tagországainak vezetőihez a bukaresti csúcstalálkozó alkalmából írt nyílt levelében.
Létrehozva: 2008. március 28., 18:00
nyomtat küld

Az MTI bukaresti irodájához pénteken eljuttatott, Nagyváradról keltezett dokumentumban a református püspök hangsúlyozza, hogy a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács elnöki minőségében fordul a címzettekhez. A püspök kifejti: a XX. század geopolitikai átrendeződéseinek egyik sajátos következménye, hogy ebben a régióban a nemzetek és az államok határai nem esnek egybe, a nemzeti kisebbségek kollektív identitásmegőrző törekvései az elmúlt száz évben többször szembekerültek a többség homogén nemzetállam-építő politikájával. Erre a helyzetre sem a NATO, sem az Európai Unió mindeddig nem talált megnyugtató megoldást - fűzi hozzá.

"Tudjuk, hogy Koszovó helyzete nem jelenthet precedenst, és az euroatlanti térségben, melynek bővítésén önök éppen munkálkodtak, az eltérő érdekeket az azonos értékek mentén tárgyalásos úton egyeztetik" - írja a püspök, aki szerint éppen ezért fontosak a NATO-tagországok döntő többsége által támogatott Ahtisaari-terv kisebbségekre vonatkozó rendelkezései. A nyílt levél szerzője úgy véli: az önrendelkezéssel felelősen élni térségünkben azt jelenti, hogy a közös értékek mentén kell keresni - a politikai realitásokra építhető és kivitelezhető - megoldást nemzeteink és nemzeti közösségeink gyarapodásához. "Mi, a múlt század világháborúit lezáró békeszerződések alapján Magyarország határain kívülre került, de szülőföldjükön megmaradni akaró őshonos magyar közösségek ezt a megoldást a belső, országhatárokat tiszteletben tartó önrendelkezés elvén alapuló közösségi - kulturális, sajátos jogállású települési és területi - autonómiák közjogi rendszerében látjuk" - áll a levélben, melynek aláírója kifejezi meggyőződését: a békés, demokratikus eszközökkel elért közösségi autonómiák fontos pillérei lehetnek a térség stabilitásának, hiányuk vagy ellehetetlenítésük viszont komoly biztonságpolitikai kockázatot jelent, mint ahogyan az Koszovó esetében bebizonyosodott.

Ennek szellemében fordul Tőkés László a NATO- csúcstalálkozó részvevőihez, hogy tegyék biztonságpolitikai elemzés és megfontolás tárgyává a kisebbségi kérdés megnyugtató rendezését, a preventív diplomácia eszközeivel támogassák tagországaikban vagy a jövőben a szövetséghez csatlakozni kívánó országokban a kisebbségi közösségek békés, demokratikus eszközökkel vívott autonómia-törekvéseit.lakói is csatlakoztak - mondta a polgármester.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések