ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Klímaváltozás: nem használ a szabadosság

Az energiahelyzet, a vele összefüggő klímaváltozás politikai probléma, amit az állam bevonásával, a túlzott libertariánizmus fékezésével lehet megoldani, mondotta Népszabadságnak Jonathan Stern professzor, az oxfordi energiatanulmányok intézete (OIES) gázrészlegének a vezetője.
Létrehozva: 2008. április 14., 10:13 | Utoljára frissítve: 2008. április 14., 10:18
nyomtat küld

Nem vagyunk még elég okosak. Ha azt mondom, ne vegyél (nagy) autót, ne pazarold az energiát, a válasz: szabad ember vagyok, demokráciában élek, azt csinálok, amit akarok. Ez a felfogás már nem elfogadható. A probléma politikai, a kormányoknak vissza kell fogniuk e tekintetben a túlzott mértékű szabadelvűséget, állami szabályozással kell élniük. Ugyanakkor kollektív ellenőrzés az energiaforrások felett (ahhoz hasonló, amilyen az uránkereskedelmet szabályozza) nem valósítható meg.


Magyarországnak érdemes befektetnie a vezetékekbe. A Déli áramlat vezeték (amelyről nemrég írtak alá magyar-orosz megállapodást) diverzifikáló hatású, nő az ellátás biztonsága, minden részvevő pótlólagos biztosítékot kap. Ami a műszaki megbízhatóságot illeti, az ugyancsak a Fekete-tenger legmélyebb részein húzódó Kék áramlat öt éve működik, s eddig nem volt vele probléma. Az építő olaszok, az Eni-Saipem cég műszaki emberei értik a dolgukat.


Ukrajna. A politikai frakciók vetélkedése arra készteti a külföldet, kerülje el ezt az országot. Minél rosszabb az ukrajnai belső helyzet, Oroszországnak annál könnyebb megépítenie az elkerülő vezetékeket észak és dél felől. Ukrajnát teljesen kikapcsolni nem reális, de a következő tíz év során jelentősen csökkenteni lehet tranzitországszerepét.

Oroszország. Nem kéne tovább növelni a súlyát Európa ellátásában. Alternatív források bevonására van szükség Közel-Keletről, Közép-Ázsiából és Észak Afrikából. Ott Líbia nagyon ígéretes, de ők ma már nem tenger alatti vezetékeket akarnak (amelyek bizonyos mértékben egy piachoz kötik őket), hanem a mindenhová hajón elszállítható, cseppfolyósított földgázt (LNG). A gond csak az, hogy mindegyik felsorolt földrajzi terület problematikus.


Gázár - túl magas. A hetvenes évektől kötik össze a gáz- és az olajárat (valamelyest a két energiahordozó energiatartalmát összevetve). Ám a gázt lehet helyettesíteni, az olajat nem. A klímaváltozás legnagyobb előidézőivé a két ázsiai óriás, Kína és India lép elő. Európának példát kéne mutatnia, hogy mennyire vagyunk energiatudatosak, csak így lehet őket is erre az útra irányítani.

Ami a közeljövőt, az energiahelyzet, az ellátás menetrendjét illeti az elkövetkező generáció idejére: a következő 10-15 év nem hoz alapvető változásokat. Csökken a szén aránya, a földgázé, a megújuló energiaforrásoké pedig növekszik. Huszonöt év múlva a változások erőteljesebbek lesznek, előtérbe kerülnek az atomerőművek és a megújuló erőforrások. Európában a szén reneszánszát éli. Ha addig a világban valamelyik atomerőműben nagyobb baleset történik, Európában leáldozik az atomerőműveknek. Ez Stern professzor forgatókönyve.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések