ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nekünk nyolc

A foglalkoztatási válság hátterében természetesen az aktuális gazdaságpolitika áll, amely nem volt képes kitörési pontokat találni a kis- és közepes vállalkozói körnek.
Létrehozva: 2008. augusztus 4., 08:24 | Utoljára frissítve: 2008. augusztus 8., 09:08
nyomtat küld

Magyarország legnagyobb gazdasági és társadalmi problémája a foglalkoztatás. A friss adatok szerint a múlt év megfelelő időszakához képest is rosszabb a helyzet: több mint hetvenezerrel csökkent a ténylegesen munkában állók száma, ami nagy probléma, hiszen nyár van, éppen itt lenne az ideje a munka dandárjának. Építőipar, mezőgazdaság és idegenforgalom: három szezonális terület, amelyek elméletileg beszippanthatnák az állástalanok tízezreit. Ténylegesen azonban nem csökken a munkanélküliség. Sőt, a nyár közepén szembesülünk azzal, hogy lassan többen kapnak segélyt, mint új munkát. Mi ez, ha nem a munkanélküliség dandárja?

Miközben a magyar munkaerőpiac kínálati és keresleti oldala a mélypontra jutott, tőlünk nyugatra és keletre folyamatosan javul a helyzet. A magyar gazdaságtól korábban fényévekre lévő Románia, Szlovákia kezdi ledolgozni több évtizedes hátrányát, Prága ezen a téren elért eredményeit pedig Budapestről már csak a csillagvizsgálóból érthetjük meg. Csehországban, amely nagyjából velünk hasonló lélekszámú és területű ország, négyszázalékos szintre esett vissza a munkanélküliségi ráta, és csaknem ötmillióan dolgoznak.

Most a fizetésekről csak annyit, hogy a csehek húsz százalékkal vihetnek többet haza, mint mi, a szlovákok reálértéken már jobban keresnek, s piaci vélemények szerint a románok két-három év múlva érik be a magyarországi bérszintet. Hazánkban négymillióra se tehető azok száma, akik dolgoznak és adóznak, s ezen belül is kétmilliós azok tábora, akik jövedelmi szintjükhöz képest róják le a közterheket. Európa kellős közepén mi vagyunk egyedül, ahol is hatvan-negyven százalékos az eltartotti-foglalkoztatotti arányszám. Nonszensz! A hazai bérekről annyit, hogy tavaly hat százalékkal csökkent a vásárlóértékük, s az idénre sem jósolható észrevehető javulás.

A foglalkoztatási válság hátterében természetesen az aktuális gazdaságpolitika áll, amely nem volt képes kitörési pontokat találni a kis- és közepes vállalkozói körnek. Ez a szektor ugyanis, tőlünk keletre és nyugatra, illetőleg még hazánkban is a legnagyobb felvevőzónája a munkaerőpiacnak. Ám a jelek szerint Magyarországon nem kormányzati ügy a foglalkoztatási válság felszámolása, a pályázatok beindítása a hazai cégek számára, illetve a kis- és közepes vállalatok feltőkésítése. Hiányzik az akarat a feketegazdaság kifehérítésére is, csakúgy, mint az adók és a járulékok érdemi mérséklésére. Példátlan az is, hogy Magyarország az egyetlen olyan ország a vén kontinensen, amely az európai uniós tagságából nem tudott profitálni.

Hazánk előtt két út áll: az egyik a válság elmélyülése felé vezet, és ez az út a kisebbségi kormányzás elhúzódó vergődésével, valamint a költségvetési egyensúly oltárán feláldozott gazdasági növekedéssel fémjelezhető. A másik út elején egy politikai fordulat - vagyis előre hozott választás - áll, ám ezután lehetőség nyílna a beruházástámogatási és az adórendszer átalakítására.

A magyar munkanélküliségi ráta jelenleg 7,6 százalék. Ha minden marad a régiben, nekünk - hamarosan - nyolc lesz.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések