ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A nemzeti érdek a legfontosabb

Nem az a lényeg, hogy Magyarországon ki a nagyobb Nyugat-, vagy Oroszország-barát, hanem az a lényeges kérdés, hogy ki a leginkább magyar-barát. A nemzeti érdek mindennél fontosabb - jelentette ki Orbán Viktor.
Létrehozva: 2008. szeptember 7., 14:15 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 9., 18:19
nyomtat küld

A hagyományosá vált, kötcsei Polgári Piknik meghívott vendége, Orbán Viktor előadásának első részében a jobboldal elmúlt húsz évének történetéről és állomásairól beszélt, majd a polgári oldal őszi teendőiról szólt, végül a megváltozott világgazdasági helyzetben szükséges teendőkről mondta el véleményét.

Ez utóbbi kapcsán Orbán Viktor először emlékeztett arra, hogy a Fidesz kormányra kerülésekor az államadósság 58 százalék volt, amelyet 2002-re, a polgári kormány leköszönésekor 53 százalékra sikerült csökkenteni. Ez azért is számít szép teljesítménynek, mert a XX. század történelmében alig volt olyan kormány Európában, amely kormányzása végén ne rosszabb helyzetet hagyott volna maga után, mint amilyenből indult. Ha a Fidesz tovább kormányozhatott volna, akkor Magyarország ma az élbolyba tartozna a térségben - jelentette ki Orbán Viktor.

A magas árakkal dolgozó világgazdaság nem átmeneti jelenség. Másik fontos eleme az új gazdasági világrendben, hogy a globalizáció haszonélvezői ma már nem a Nyugat, hanem Ázsia: Kínával az élen, de hamarosan Indiával bővülve. A harmadik eleme ennek az új korszaknak, hogy beköszöntött egy új orosz világpolitika, annak minden következményével együtt. "Mára teljesen bizonyossá vált, hogy Oroszországnak jól átgondolt világhatalmi törekvése van" - mutatott rá Orbán Viktor.

A magyar politikai elit külpolitikai gondolkodása kapcsán megjegyezte, hogy azt általában az a megközelítés hatja át: ki az a politikus, aki jobban Amerika- illetve Nyugat-barát? Ehelyett egyetlen kérdést kellene feltennünk, amely az egyetlen legitim kérdés egy szabad ország esetében: ki az, aki a leginkább magyarbarát? "Innen kiindulva lehet aztán megmondani, hogy ha mi egy csak magyar érdekeket képviselő állásponton vagyunk, akkor abból mi következik Oroszországra és Amerikára nézve. Nem pedig fordítva" - jelentette ki Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke felidézte a Széchenyi Centenáriumkor elhangzott egyik megemlékező szavait, mely szerint Széchenyi nézete nem volt se konzervatív, se liberális, se ilyen, se olyan - egyszerűen magyar világnézet volt. A magyar politika kapcsán zavaró, hogy csak a konzervativizmus, a liberalizmus, és hasonló politikai meghatározások hangoznak el. "Ha ebbe a sorba be kell vezetni egy szót, akkor vezessük be a magyarizmust. Tehát a jobboldalnak az ideológiája a magyarizmus. A magyar érdekeket nézzük, azonosítjuk be, onnan vonunk le következtetéseket" - mondta.

Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy az oroszok két olyan kijelentést is tettek az elmúlt hónapokban, amelyre Magyarországnak is oda kell figyelnie, és nem szabad a szokásos módon legyintenünk rá, mondván, hogy "ők messze vannak". Az első kijelentés az orosz elnöktől származik, aki a Grúzia megtámadását követő napon azt nyilatkozta: Oroszországnak legitim, biztonsági zónái vannak. Ez a régi "ütközőzónák" elmélete - mutatott rá Orbán Viktor -, vagyis Oroszország azt állítja, hogy bizonyos országok a térképen az ő érdekeit kell érvényesítsék, és ő diktálhat abban, hogy az adott ország milyen politikát kövessen. "Ez elfogadhatatlan mindenkitől" - jelentette ki a Fidesz elnöke, hozzáfűzve, hogy mindez hozzánk nagyon közel történik, mert a szomszédos Ukrajna is érintett a kérdésben.

A második figyelmeztető jel, hogy az oroszok olyan üzleti ajánlatot tettek Türkmenisztánnak, Azerbajdzsánnak és más országoknak is, mely szerint a náluk található nyersanyagokat vagy megvásárolnák, vagy az oroszok által birtokolt vezetékeken keresztül kellene kijuttassák a türkmének és azerbajdzsánok a saját országukból. Az oroszok tehát más országok energiaforrásait is úgy akarják felhasználni, hogy az kizárólagos monopol helyzetet tegyen lehetővé a számukra, és ez szintén elfogadhatatlan. "Közép-Európában ezt mindenki megértette - kivéve minket" - mutatott rá Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke beszélt a közép-európai együttműködés kiépítésének szükségesséről is, amely egy lengyel-magyar tengelyre épülve fontos gazdasági előrelépést jelenthetne az Európai Unión belül. Az Észak-Európában lévő energiamezők egyelőre elérhetetlenek Közép-Európa és Magyarország számára, amely állapot egy Észak-Dél tengely kiépítésével megváltoztatható volna. Orbán Viktor szükségesnek és fontosnak tartja az orosz energiát Magyarország számára, de véleménye szerint először olyan energiavezetéket kell kiépíteni, amely nem Oroszországból jön, s amely csökkenti az oroszoktól való függőséget.

(Az orbanviktor.hu-n, az OV TV-ben kedden egy filmösszeállításban részletesen is bemutatjuk a Polgári Pikniket.)

(orbanviktor.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések