ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mélyen érinti a géneket a dohányfüst

Kanadai kutatók arra keresik a választ, hogyan lehetséges, hogy azonos életmódbeli változtatások mellett egyes volt dohányosokban kifejlődik a tüdőrák, míg másokban nem.
Létrehozva: 2008. december 4., 11:40
nyomtat küld

Az eredmények szerint a dohányfüst közvetlenül a genetikai állományban képes mélyreható változásokat létrehozni, az érzékenység azonban egyénenként változó lehet.

A leszokott dohányosokat is érinti a tüdőrák

A dohányzás a tüdőrák legfontosabb kockázati tényezője, még azokban is, akik sok éve felhagytak a füstöléssel. Az újonnan diagnosztizált tüdőrákos esetek több mint fele azok közül kerül ki, akik már nem aktív dohányosok, csak korábban voltak e szenvedély rabjai. A korai felismerés, a megelőzés és a kezelés szempontjából egyaránt fontos megértenünk, mitől alakul ki a tüdőrák egyes exdohányosokban.

A British Columbia Research Center (Vancouver, Kanada) kutatók azt vizsgálták, milyen szerepet játszik a DNS úgynevezett metilációja az exdohányosok tüdőrákjának kifejlődésében. A metiláció egy olyan kémiai módosítás a DNS-en, amely a normális fejlődés során elengedhetetlen a génkifejeződés megfelelő szabályozásához. Azonban ahogy korosodunk, a DNS-metiláció egészséges mintázata elvész, s ezzel a génátírás egyébként jól szabályozott kontrolljában zavarok állnak be. Ehhez hasonló folyamatok zajlanak le a daganatok keletkezésekor is.

Endoszkópos vizsgálat

Emilia Vucic és munkatársai endoszkóp segítségével mintákat vettek 16 korábbi dohányos hörgőjének hámjából. Valamennyi résztvevő legalább 10 éve felhagyott a dohányzással; közülük azóta nyolcan nem-kissejtes tüdőrák miatt műtéten estek át, míg a másik nyolc vizsgálati alany betegségmentes volt. Az eredmények különbséget mutattak a tüdőrákon átesett, illetve az egészséges exdohányosok DNS-ének metilációs szintjében. "A DNS-metilációban bekövetkezett változások esetleg magyarázhatják, miért szereztek be egyes exdohányosok olyan további genetikai károsodásokat, amelyek aztán elvezettek a tüdőrákhoz" - mondta a kutatás vezetője.

A DNS-károsodás megelőzése

A kutatás vezetője szerint mivel a DNS-metiláció visszafordítható folyamat, e tény ismeretében érdemes lenne nekifogni olyan megelőzésre szolgáló vegyületek, ún. kemopreventív szerek kifejlesztésének, amelyeknek a DNS-metiláció lenne a célpontja. Természetesen a metilációs mintázat megváltoztatásában is a dohányfüst a főbűnös: amellett, hogy mutációkat okoz a DNS bázissorrendjében, kiterjedten károsítja a DNS-en elhelyezett különböző jelölőket, így a metilációs jeleket is, amelyek normálisan a gének funkciója és a genom stabilitása fölött őrködnek.

Azt már tudjuk, hogy a cigarettafüst fokozza az olyan gének aktivitását, amelyek előmozdítják a rák kialakulását, miközben a daganatnövekedést gátlókét csökkenti. A kutatás vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a daganatokban a DNS-károsodás valamennyi szintjét vizsgálnunk kell, ha azonosítani kívánjuk az exdohányosokban a tüdőrák kifejlődéséhez vezető lépéseket. Vucic és munkatársai további vizsgálatokat terveznek kezdeti eredményeik megerősítésére.

Minél hamarabb érdemes abbahagyni a dohányzást

Amint arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk, a Dublini Egyetem kutatói 2006-ban publikált vizsgálataikban arra voltak kíváncsiak, hogy a dohányzás abbahagyása után mennyi időt vesz igénybe az erek regenerálódása. A mintegy 600, 47 éves átlagéletkorú férfit és nőt magába foglaló vizsgálati csoport tagjainál vérnyomást mértek és egy speciális eszközzel meghatározták az artériák szűkülésének mértékét. Az erek degenerálódása a dohányosok és ex-dohányosok között azoknál volt a legnagyobb mértékű, akiknél a káros szenvedély abbahagyása óta még alig telt el egy év. A tanulmány további megállapítása, hogy az erek javulása a dohányzás abbahagyása után csak mintegy 10 évvel jelentkezett észrevehetően, vagyis ennyi időre volt szükség, hogy az erek újra regenerálódni tudjanak. Dr. Somoskövi Ákos szerint az a legfontosabb, hogy minél korábban, tudatosan próbáljuk csökkenteni a napi cigarettamennyiséget. Érdemes először apró célok kitűzésével és megvalósításával kezdeni a folyamatot, például időpontokhoz kötni a rágyújtás idejét, és tudatosan csökkenteni az alkalmak számát.

(origo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések