ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

EP: gáz- és villamos energia liberalizációról szavaznak

Az EP-képviselők ma szavaznak a gáz- és villamosenergia-termelés és a kapcsolódó hálózatüzemeltetés teljes tulajdonosi szétválasztásáról, illetve az ehhez kapcsolódó fogyasztóvédelmi rendelkezésekről.
Létrehozva: 2009. április 22., 14:45 | Utoljára frissítve: 2009. április 22., 14:52
nyomtat küld

A harmadik energiacsomag a gáz- és villamos energia piacának további liberalizációját az ún. "tulajdonosi szétválasztás" mentén valósítaná meg, miszerint a földgáz- és villamosenergia-hálózatok üzemeltetését el kell választani az ellátói és a szállítói tevékenységektől. Egy vállalkozás tehát a jövőben nem lehet az átviteli hálózat tulajdonosa, ha egyúttal energiatermelői vagy szolgáltatói tevékenységgel is foglalkozik. Ennek értelmében például az Éléctricité de France egyidejűleg nem állíthatna elő áramot és üzemeltethetné a villamosenergia-hálózatot.

A képviselők számos fogyasztóvédelmi rendelkezéssel is kiegészítették a szöveget. Eszerint a fogyasztónak joga lesz külön díj nélkül felmondania a gázszolgáltatóval kötött szerződést; kompenzációt kaphat, ha a szolgáltatás minősége nem megfelelő (pl. késedelmes vagy pontatlan számlák esetén); legalább negyedévente tájékoztatni kell áramfogyasztásáról és annak díjáról; három héten belül szolgáltatót válthat; tájékoztatni kell jogairól; az irányelv hatályba lépését követő tíz éven belül pedig hozzáférést kell biztosítani számára az "intelligens fogyasztásmérőkhöz".

A képviselők felszólítják a tagállamokat, hogy jelentősen csökkentsék az "energia-szegénységben" élők, vagyis az olyanok számát, akik anyagi okokból nem tudják megfelelően felfűteni az otthonukat. Megtiltanák például, hogy a fizetésképtelen fogyasztók - különösen a nyugdíjasok és a fogyatékkal élők - esetében kikapcsolhassák a szolgáltatást télen.

A harmadik energiacsomag

Ahhoz, hogy az EU képes legyen megteremteni a belső energiapiacot, egyenlő versenyfeltételek szükségesek a földgáz- és a villamosenergia-ágazatban tevékenykedő valamennyi vállalat számára. Ennek érdekében az Európai Bizottság 2007 szeptemberében előterjesztett harmadik energiacsomagja a gáz- és villamos energia piacának további liberalizációját sürgeti.

A jogalkotói javaslatcsomag kinyilvánított célja, hogy biztosítsa minden egyes európai polgár számára az energiaszolgáltatók közötti valódi választási lehetőség előnyeit létrehozva az energia belső piacát. Bár az uniós polgárok 2007. július 1-je óta elvileg szabadon megválaszthatják, kitől veszik a gázt és az elektromos áramot, a Bizottság szerint az energiapiacot uraló monopóliumok miatt a gyakorlatban ez alig valósul meg.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések