ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Összenyitják a szigetközi és a csallóközi mellékágakat?

Összekötné a Duna szigetközi magyar és csallóközi szlovák mellékágait a Szigetközi Természetvédelmi Egyesület javaslata, amely része lehet Magyarország vízgyűjtő-gazdálkodási tervének.
Létrehozva: 2009. július 31., 09:57
nyomtat küld

A Szigetközben készül az EU követelményeinek megfelelően Magyarország első vízgyűjtő-gazdálkodási terve (Fotó: Népszabadság)

Az Európai Unió követelményeinek megfelelően készül Magyarország első vízgyűjtő-gazdálkodási terve. A munka a nyilvánosság előtt zajlik, civil szervezetek bevonásával, uniós programokkal, műszaki modellezésekkel, külön honlappal, lakossági fórumokkal, vitákkal. Az év végéig össze kell állítani a dokumentumot, amelyben minden "víztest" ökológiai célú minőségjavításának módozatai szerepelnek.

A társadalmi vitákban a legnagyobb örvény nyilvánvalóan a Duna jövője körül kavarog. A szigetközi Ásványrárón nemrég megtartott fórum hozzászólásai azt bizonyították: a térség falvai, az ottani egyesületek és körök egységesen lépnek fel a Szigetközi Természetvédelmi Egyesület (Szite) már modellezett javaslatai mellett. A környezetvédők közül azonban ez a tervezet nem mindenkinek nyerte el a tetszését.

Abban nem volt vita, hogy az Öreg-Duna gondjaira mielőbbi megoldást kell találni. Közismert, hogy a szlovákok mesterséges mederbe terelték a folyót, és csak Szap térségében vezetik vissza Magyarországra a teljes vízmennyiséget. Ez a megoldás az úgynevezett C variáns része, amelynek létesítményeit a hágai bíróság döntése értelmében nem kell elbontaniuk a szlovákoknak. Így aztán legfeljebb a vízmegosztás mértékén lehet érdemben vitatkozni, ám az kizárható, hogy Magyarország megkapja a teljes vízmennyiséget, bár a szakértők szerint az is kevés lenne a főfolyó medrének rendbetételéhez. A vízlépcső kérdéseivel ugyan a most készülő terv egyáltalán nem foglalkozik, ám a jelenlegi állapot hatásait óhatatlanul is figyelembe kell venni.

- A Duna fő gondja, hogy az eltereléssel érintett magyar szakaszán alacsony a vízszint, erőteljesen süllyed, erodálódik a meder, benövi a növényzet. A szűkülő, mélyülő medret tehát mindenképpen rehabilitálni kell - vázolja a kialakult helyzetet Janák Emil, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A rehabilitációra több alkalmi ötlet is fölmerült, de érdemben csak két elképzelés érkezett. Az egyik, a már korábban kidolgozott úgynevezett meanderező eljárás. Ez azt jelenti, hogy a meglévő ágak egyikét fő vízpótló, kanyargós ágként nyolc ponton átvezetnék a Dunán. Ehhez azonban nyolc fenékküszöbre - tehát olyan, a duzzasztást, a vízszintemelést segítő keresztgátra, amelynek a tetején átbukik a víz - volna szükség. A szakemberek szerint az árvíz- és jéglevezetésben gondot okozhatna egy ilyen beruházás.

A Szite elképzelése három - Ásványráró, Sérfenyősziget (Dunasziget) és Dunaremete térségében kialakított - összetett műtárgyrendszer, más néven kiegészített, vízszintemelő fenékküszöb, amelynek részeként hajózsilip, hallépcső, árvíz-elvezető csatorna is működne. Természetesen nagy hajók így sem közlekedhetnének a folyó medrében, de a kisebb jachtok használni tudnák a vízfelületet. A terv azt is tartalmazza, hogy összekötnék a szlovákiai Csallóköz és a Szigetköz mellékágait. Ezzel a szlovákok is egyetértenek, sőt a modellezésben az ő szakembereik is részt vettek.

Szokoli Sándor, Dunakiliti polgármestere, a Szigetközi Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint szervezetük - más civilekkel együtt - a Szite javaslatait támogatja. Ezt a tervet Sérfenyőszigeten a gyakorlatban, úgynevezett kisminta-kísérletben szakemberek modellezték, s az eredmény alapján nyugodt szívvel ajánlhatják a megépítését.

A győri Reflex Környezetvédő Egyesület vezetője, Lajtmann József viszont azt hangoztatta az ásványrárói fórumon: a Duna egykori elterelésében a magyar vízügy is szerepet játszott, így aztán nem sok bizodalmuk van a gátépítőkben. Ugyanezt sugallta az ezúttal önmagát "állampolgárként" meghatározó Hajósy Adrienn is, aki korábban élharcosa volt a Dunakiliti térségében ma is hatékonyan működő, vízpótló fenékküszöb megvalósítása elleni mozgalomnak.

Szokoli Sándor úgy véli: egyes környezetvédők még nem jutottak el addig a fölismerésig, hogy az ember is élőlény, a természet része, létét, érdekeit ugyanúgy védeni kellene, mint a halakét vagy a fákét. Több szigetközi polgármester véleménye ezzel egybecseng, kiegészítve azzal, amit egyikük így fogalmazott meg: a helyi érdekeket figyelmen kívül hagyó, sokszor politikai érdekeket szolgálók tervei sorra megbuktak az elmúlt évtizedekben. Itt lenne az ideje új fejezetet nyitni a jobb sorsra érdemes Duna és a Szigetköz életében.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések