ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Az éghajlat szabja meg a hegyek magasságát

Az éghajlat, nem pedig a Föld tektonikus lemezeinek mozgása határozza meg a hegyek magasságát - állítják dán kutatók a Nature brit tudományos magazinban tegnap közzétett tanulmányukban.
Létrehozva: 2009. augusztus 14., 11:17 | Utoljára frissítve: 2009. augusztus 14., 11:25
nyomtat küld

A Mount Everest például még magasabb lehetne, ha a gleccserek nem gyalulnák le. "A gleccserek igen hatékonyak a hegyrombolásban" - mondta David Engholm, a dániai Aarhusi Egyetem kutatója, a tanulmány főszerzője. Engholm emlékeztetett arra, hogy még a Föld legaktívabb hegyeinél is az tapasztalható, hogy amikor a kéregmozgások a hóvonal fölötti magasságig felgyűrik, onnan már nem nagyon lesznek magasabbak.

A tanulmány szerint a csúcsok általában nem tolódnak feljebb, mint 1500 méterre az állandó hóhatár fölött. Arra is magyarázatot adnak a szerzők, miért nem találhatók magas hegycsúcsok az Északi- és a Déli-sark környékén: "az ok egyszerűen az, hogy a hóvonal magasabban van a kisebb szélességi fokoknál, mint a nagyobbaknál". Az Egyenlítő környékén a gleccserek csak körülbelül 5 ezer méteres magasság fölött alakulnak ki, míg Kanadában, Norvégiában, Chilében vagy Új-Zélandon a hóhatár 1000 méter környékén van - mondta Engholm.



A legmagasabbtól a szerényebb csúcsokig valamennyi alulról felfelé képződik, ahogy a Föld tektonikus lemezei felgyűrődnek, ám mindegyik felülről lefelé pusztul az éghajlat által meghatározott erők következtében. "A gleccserek a Föld legaktívabb hegyképző erőivel is képesek tartani az iramot" - hangsúlyozta Engholm.

Az elmélet - mely szerint a hatalmas mozgó jégtömbök rétegeket borotválnak le a hegytetőkről - nem új, ám ez a tanulmány az első, amely a Föld hegyeinek valamennyi magassági tartományában összegyűjtötte az adatokat és egyetlen közös modellbe illesztette bele, majd matematikai szimulációval ellenőrizte.

Néhány kivétel azonban akadt: például a Transzantarktiszi-hegység kifejezetten magasabb, mint amekkorának lennie kellene a hóhatár-plusz-1500-méteres szabály alapján. Ennek oka vélhetően abban keresendő, hogy a hideg Déli-sarkon a gleccserek annyira összefagytak, hogy nem okoznak eróziót. Ugyancsak kivételt képeznek a vulkánok, melyek gyorsabban épülnek, mint ahogy a gleccserek pusztítják őket.

"Ha elegendő időt kapnak, a hegyek nagyon alacsonyak lesznek, mint az Appalache-hegység az Egyesült Államok keleti részében. Norvégiában csaknem úgy néznek ki a hegyek, mintha csúcsaikat levágták volna, mert alig maradt valami a hóvonal fölött" - tette hozzá Egholm.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések